• Styl
  • Krása
  • Zelený kodex / Jak v biotechnologické značce Codex Beauty spojují péči o pokožku s vědou
Další článek
1 / 6

Zelený kodex / Jak v biotechnologické značce Codex Beauty spojují péči o pokožku s vědou

Různé kosmetické značky razí různé přístupy ve vývoji svých produktů. Některé se vracejí k tradičním postupům, jiné naopak průkopnicky dláždí cestu neotřelým řešením, která dělají s pletí divy. Takovou značkou je americká Codex Beauty, která má díky své zakladatelce Barbaře Paldus přesah do České republiky.

Advertisement

Barbara Paldus, kanadská rodačka s českými rodiči, si rozhodně zaslouží označení renesanční žena. Získala titul Ph.D. v oboru elektrotechnika a roky strávila výzkumem a inovacemi ve firmách zaměřených na oblasti spektroskopie a biochemie. V Silicon Valley založila dvě společnosti, v nichž se jí společně s jejími týmy podařilo přijít s mnoha průlomovými řešeními například v měření uhlíkového cyklu, buněčné terapii, dostupnějších vakcínách či medicíně na míru.

Inovací se drží i v posledních letech, akorát svůj zápal přesídlila do kosmetického průmyslu, když v roce 2018 založila vlastní značku Codex Beauty. Neodtrhla se ale od svých exaktních kořenů – všechny produkty se tak pyšní takřka sci-fi přívlastkem „biotechnologické“. Spojují totiž etnobotaniku a biologii rostlin s biotechnologickými inovacemi.

Vzhledem k tomu, že celá značka stojí ryze na vědeckých základech, je také velmi minimalistická. Když jsou totiž produkty od základu dobře vystavěné a napěchované účinnými látkami, nepotřebujete jich přehršel. V současné době je tak portfolio Codex Beauty tvořeno dvěma kosmetickými řadami: Bia a Antu. A právě produkty z řady Antu jsem se rozhodla pořídit pro hýčkání zimou ztrápené pleti. Slibuje totiž „ochranu, obnovu a posílení kožní bariéry, řešení reaktivního oxidativního stresu (ROS) v pokožce a podporu mikrobiomu“.

Všechny přípravky v této řadě s přízračným názvem obsahují patentovaný komplex AntüComplexTM, který byl vyvinut speciálně tak, aby ulevil podrážděné pleti, zpomalil proces předčasného stárnutí a chránil pokožku před nežádoucím znečištěním. Jak tohle všechno takový komplex dokáže? Barbara nestaví na marketingových řečech, naopak všechna tvrzení podkládá klinickými daty.

“AntüComplex ™ je antioxidační směs M3 ™ a kyseliny hyaluronové. M3 ™ je inovativní patentovaný komplex tří látek vyrobený ze směsi extraktů z patagonských maqui, matico a murtilla, známých pro svou schopnost zklidnit podráždění a snižovat zánět.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Řada Antu tak prokazatelně zlepšuje hydrataci pleti, projasňuje, tonizuje a zjemňuje póry. Například Rozjasňující sérum dokáže po několika málo týdnech používání zvýšit hustotu kolagenu o 4 % a zmírnit ztrátu vody z pokožky o 44 %. Denní hydratační krém pak zvyšuje hydrataci pleti o 11 % a zjemňuje póry o 7 %. Tolik hrubá data. Jak ale přípravky z řady Antu obstály při testování v reálném světě, mimo stěny laboratoře?

Účinnými ingrediencemi nejnapěchovanější je bez debat rozjasňující sérum. Lehký gel nenápadné, pro někoho možná trochu zvláštní vůně se rychle vstřebává, nelepí a připravuje pokožku na aplikaci dalšího přípravku. Po zimě moje pleť často trpí na začervenalá, suchá místa, kvůli čemuž působí nerovnoměrným dojmem – stav, na který je skutečně nutné vytasit těžký kalibr. Sérum Antu se zmíněnými problémy zatočilo přibližně po týdnu používání, během dalších týdnů pleť udržovalo ve šťavnatém, rozjasněném stavu.

V létě bych si přes den nejspíš vystačila jen se sérem, ale jelikož letošní zima nebyla dlouho na odchodu, pleť ocenila i hutnější Rozjasňující denní krém. Ten vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která je cítit, aniž by se povrch pleti jakkoliv lesknul. Obsahuje například extrakt z mochyně, výživné a ochranné máslo ze semen palmy murumuru nebo proti stresu působící entadin získaný z tropické liánovité rostliny entada.

Krém má hedvábnou konzistenci, pleť ho velmi rychle vcucne a dá se přes něj pohodlně aplikovat make-up. Pleť byla při dlouhodobějším používání doslova napumpovaná hydratací, zároveň jsem měla dojem, že přípravek urychluje hojení flíčků po pupíncích – nutno podotknout, že i pupínky a krupička se na pleti vyskytovaly o poznání v menších houfech.

Řada Antu zahrnuje i krém na oční okolí, ale vzhledem k množství aktivních složek a citlivosti mojí pokožky kolem očí jsem se rozhodla sáhnout po jemném gelu z řady Bia. Nestačila jsem se divit, jak rychle si po ránu poradil s únavou oteklými očními víčky a občasnými stíny pod očima. A co teprv, když si před tím pobyl v lednici. Jde o kouzelný proutek, který si v mojí kosmetické výbavě rychle získal stálé místo.

Když do kosmetické výroby prosákne exaktní přístup, všechno prostě funguje zcela bez kompromisů. Přípravky od Codex Beauty si mnohé získávají i snahou o snížení své uhlíkové stopy, podporou biodiverzity prostřednictvím spolupráce s lokálními etnobotaniky a domorodými obyvateli, jakož i spravedlivým obchodováním s pěstiteli a dodavateli. Jde tak o značku, která nejenže dělá s pletí zázraky, ale nadto splňuje všechny nároky, které na naši spotřebu klade 21. století.

Produkty Codex Beauty zakoupíte například v obchodě s přírodní kosmetikou Greenwave.