• Styl
  • Krása
  • Selected testuje / Proč se slovenská handmade kosmetika Mylo zalíbí městským eko vílám
Další článek
1 / 7

Selected testuje / Proč se slovenská handmade kosmetika Mylo zalíbí městským eko vílám

Zavírám oči a poslouchám zurčení křišťálově čistého pramene, který se prohání hustým lesem. Hluboký nádech. Co cítím? Vůni projasňující mysl. Nadechuji se ještě jednou, až do břicha, jak radí jogíni. Nos se zachvěje prachem rozvířeným koly aut. Zvuková iluze se začíná rozplývat. V dálce zvoní tramvaj a kola zapraští v kolejích zohýbaných zatáčkou. To bude asi tím, že jsem v centru Prahy, ne na samotě obklopené lesy. Ale i já mám nárok na dotek přírody. Alespoň ten zprostředkovaný.

Advertisement

Abych si vynahradila týdny a měsíce strávené v izolaci, která kromě sociální deprivace spočívá v nedostatku možností opájet se malebnou krajinou, rozhodla jsem si dopřát terapii alespoň prostřednictvím bublajícího aroma difuzéru, jenž celkem úspěšně simuluje zvuky klokotajícího pramene, a kosmetiky napěchované přírodou. A nemusela jsem rozhazovat sítě do velké dálky – jedna sofistikovaná značka přírodní kosmetiky se totiž zrodila v sousedním Slovensku. Řeč je o Mylo, handmade kosmetice, kterou založila v roce 2013 éterická Barb. „Na úplném začátku byla kreativní touha vytvářet něco pěkného. Během mateřské dovolené jsem měla potřebu seberealizace, a tak jsem začala s výrobou mýdel. V té době ještě trh nebyl přírodní kosmetikou tak přesycený, o moje mýdla byl tedy velký zájem. Brzy se nabídka rozrostla o bezvodé krémy, až nakonec vznikla celá řada kosmetických přípravků,“ popisuje Barb své začátky.

Kosmetika Mylo je postavená na principech čistoty, jednoduchosti a přírodnosti. Milovnice minimalismu pak ocení, že jim k dokonalosti postačí jen několik málo produktů, které kombinují věcné receptury s myšlenkou udržitelnosti. Barb říká, že na udržitelnost kladla důraz od začátku, nejprve tak produkty balila do recyklovaného papíru, krabičky později nahradila papírovými kabátky, které šetří až 60 % materiálu. Některé produkty jsou nově balené v obalech Sulapac, vyrobených z inovativního materiálu, jenž má vlastnosti plastu, přitom je zcela rozložitelný.

„Pro skleněné obaly jsme spustili recyklační program, v rámci kterého mohou zákazníci prázdné skleněné nádoby vrátit a my je používáme při vývoji nových výrobků. Zároveň máme rozeběhnutou spolupráci s mladým kreativním sklářem, který naše skleněné obaly přetvoří do jiných předmětů,“ vysvětluje Barb a dodává, že s udržitelností souvisí i suroviny, které pro výrobu kosmetiky vybírá. Aby se vyhnula přepravě z velké dálky, volí lokální suroviny vypěstované v ekologickém hospodářství. Vztah zakladatelky Mylo k přírodě byl od samého počátku zřejmý také díky tomu, že do svého sortimentu zařadila kromě ekologicky balených pečujících přípravků také produkty pro psí parťáky – například skvělý ochranný balzám na tlapky nebo repelentní mýdlo proti blechám.

Ještě před pár lety byla základní řada péče o obličej Mylo tvořena olejovými pleťovými séry. Pleťové oleje, i přes svou přímočarost a univerzálnost, však nemusí vyhovovat úplně každému. Já osobně je zvládnu používat jen pár měsíců, pak moje pleť začne protestovat a volat po starém dobrém hydratačním krému. Moje srdce greenbeauty milovnice se tak zaradovalo, když Barb před nedávnem představila hydratační pleťový krém Ruža a konope. „Krém začal vznikat v létě 2019 a při jeho vývoji nám byla inspirací žena, v níž je hluboce zakořeněná láska ke slovenské kultuře, estetice a hodnotám a které dává smysl trávit čas v přírodě. Zároveň je však ovlivněná současnou dobou plnou stresu. Hledali jsme synergii v účincích lokálně pěstovaných rostlin, pro jejichž spojení jsme navíc zvolili studený proces zpracování, abychom je neoslabili a snížili energii na výrobu,“ objasňuje.

Základním stavebním kamenem krému Ruža a konope je konopný olej z Čech a výtažek z konopí Cannabiot, díky čemuž je vhodný i pro citlivou pleť náchylnou k podráždění. Když jsem složení prozkoumala blíže, zjistila jsem, že krém je jako dělaný právě do města, kde pokožka obzvlášť trpí kvůli všudypřítomnému znečištění. Bakuchinol, veganská a šetrnější alternativa retinolu, zvyšuje obranyschopnost kůže před oxidativním stresem a stimuluje syntézu kolagenu; CO2 extrakt z kustovnice čínské je bohatý na antioxidanty a pomáhá zpomalovat proces stárnutí. Krém je navíc ze 61 % tvořen květovou vodou z okvětních plátků bílé růže, která mu propůjčuje dokonale relaxační vůni, jakož i zklidňující účinky. I přes to, že je krém určený spíše na suchou pleť, je poměrně lehký, rychle se vstřebává a nevytváří na pokožce lepivý film, který si pod rouškou vytvoří svoje vlastní mikroklima. Vyhovuje tak i mojí spíše smíšené pleti. Sázka na jistotu ve formě kyseliny hyaluronové navíc zaručuje, že se hospodaření s vodou v pokožce zlepšuje po pár týdnech používání, což můj obličej nyní dokazuje absencí suchých šupinek.

“Při vývoji krému Ruža a konope nám byla inspirací žena, v níž je hluboce zakořeněná láska ke slovenské kultuře, estetice a hodnotám a které dává smysl trávit čas v přírodě. Zároveň je však ovlivněná současnou dobou plnou stresu.”

Neustálé civění do monitoru, ať už kvůli práci nebo binge watchingu nejen Gilmorových děvčat, si vyžádalo zásah také v podobě oční péče. Nepotrpím si na ranní rituály se zmrzlou lžičkou, obklady ze zeleného čaje nebo pravidelné masírování růženínovým rollerem (lžičku zapomenu vyndat z mrazáku, senchu vypiji, a kdo má čas na to si každé ráno šmejdit po obličeji kamenem). Ružu a konope tak začalo doprovázet lehké gelové sérum Aura, které obsahuje mimo jiné právě kofein ze zeleného čaje. Auru mám v lednici, díky čemuž se její chladivý vjem ještě umocňuje a ranní opuchnutí očí mizí o poznání rychleji. Pokud si Auru pořídíte, šup s ní mezi jogurty.

V závěru minulého roku značka Mylo představila také nové tuhé šampony s kondicionérem, kterými dala najevo, že to s udržitelností myslí opravdu vážně – díky multifunkčnosti totiž jeden pěnivý puk nahrazuje hned dvě plastové lahvičky. Je pravda, že tuhé šampony nejsou pro každého. Například odbarvené blond vlasy se s nimi příliš nekamarádí (pokud chcete být ale vážně eko, u skoncování s chemickými barvami byste měli začít, mrk mrk). Já mám vlasy kudrnaté a nebarvené, jsem tak pro šampuky, jak se jim také říká, ideální adeptkou. Sáhla jsem po tuhém šamponu Vlny. A nejsem zklamaná. Jeho aroma mě sice nejdřív trochu zaskočilo, je totiž poměrně výrazně octové, což je dáno tím, že jednou z ingrediencí je kokosový ocet. Moje koupelna tak při mytí vlasů voní jako salátová zálivka. Po namočení vytváří šampuk načechranou pěnu, kterou Barb doporučuje nechat chvíli působit, aby mohl začarovat i obsažený kondicionér.

Po vymytí nejsou po prvotním salátovém odéru ani stopy, vlasy jsou ale právě díky octu na omak krásně měkké a v mém případě o poznání krotší. Navíc jsem po pár týdnech používání byla schopná eliminovat četnost mytí na dvakrát týdně. Šampuk takřka neubývá, jednou ho tak nejspíš zdědí moje děti společně s prstenem po babičce. A těším se, až nastane normální doba, a já ho budu moct vytáhnout do světa! Na cesty je jako dělaný, nehrozí totiž žádné nehody s vylitým obsahem lahvičky v kufru, navíc značně šetří místo v zavazadle. Skvělým parťákem na cesty jsou mimochodem i tuhá mýdla – třeba takové Slnko v sieti mám vyzkoušené jak na mytí celého těla, tak i obličeje, a když není zbytí, poradí si také s těmi vlasy.

A právě to je na Mylo skvělé. Pokud se řídíte mottem, že méně je někdy více, a preferujete spíše produkty, které nemají jen jednu možnost využití, je pro vás tahle slovenská přírodní kosmetika jako dělaná. „Stává se, že když vymyslíme něco nového, některý produkt stáhneme z prodeje, nebo ho nahradí novinka. Naším cílem je zefektivňovat receptury a zmultifunkčňovat produkty. Momentálně vyvíjím produkt pro péči o smíšenou a problematickou pleť. Nechci ale prozradit více, podrobnosti se dozvíte ve správný čas,“ dodává Barb a mně je jasné, že se máme na co těšit. Kosmetika Mylo nejenže dobře vypadá v koupelně, ale je především funkční. Zavděčíte se tak své pokožce, ale i přírodě – ať už budete Mylo používat v dřevěném srubu, nebo v pražském činžáku ze 30. let.

Všechny produkty značky Mylo koupíte zde.