• Styl
  • Krása
  • Green Deal / Česká přírodní kosmetika Onest na vlastní kůži
Další článek
1 / 7

Green Deal / Česká přírodní kosmetika Onest na vlastní kůži

Léto může být pro pleť slušnou zatěžkávací zkouškou. Sluneční paprsky, chlorovaná nebo mořská voda, četnější alkoholové dýchánky – nic z uvedeného pokožce příliš nepřidává, proto je právě v létě obzvlášť důležité zvolit kosmetiku, která ji nezatíží, ale naopak s lehkostí napumpuje vláhou a živinami. Když jsem tak rozmýšlela, jakou péči nasadím jako protipól ke zběsilému letnímu období, volba padla na českou přírodní kosmetiku Onest. A rozhodnutí to bylo moudré.

Advertisement

Za vznikem značky Onest stojí Ondřej Elsner a Jan Sippl. Ti se rozhodli v roce 2016 zpestřit studnici lokálních produktů kosmetikou, která spojí prémiové složení s působivou vizuální stránkou. „Chtěli jsme vytvořit minimalistický label, který zákazníky přesvědčí nikoliv tklivými příběhy a komunikačním balastem, ale současným vizuálem, čistým složením a hlavně účinky jednotlivých produktů,“ objasnil mi zrod značky Ondřej. A tak se začaly rýsovat první přípravky, jejichž základem byly od počátku přírodní suroviny v té nejlepší možné kvalitě.

„Používáme pouze čistě přírodní kosmetické látky, jejichž účinky jsou prověřené staletími a znají je i naše babičky. Zároveň pracujeme také s novinkami ze ‚zelených‘ kosmetických laboratoří, podpořenými klinickými studiemi,“ vysvětluje Ondřej a dodává, že jednou z takových ingrediencí je například extrakt z kůry indického stromu vrcholák arjuna, který získal stříbro na beauty veletrhu in-cosmetics Global 2019 v kategorii Innovation Zone Awards. „Vrcholák je napěchovaný polyfenoly, jež vynikají svojí antioxidační kapacitou, čímž chrání proti volným radikálům. Nejlepších výsledků dosahuje v oblasti očního okolí, kde zlepšuje mikrocirkulaci a stimulaci krevního oběhu, bojuje proti otokům a tmavým kruhům.“ A já tímto děkuji vrcholáku za to, že všechny ty prohýřené čtvrtky, z nichž se staly v uplynulých několika týdnech malé pátky, neodneslo moje oční okolí.

“Používáme pouze čistě přírodní kosmetické látky, jejichž účinky jsou prověřené staletími a znají je i naše babičky. Zároveň pracujeme také s novinkami ze ‚zelených‘ kosmetických laboratoří, podpořenými klinickými studiemi.”

Právě extrakt z kůry zmíněného indického stromu obsahuje krém One Face Cream. Na krémy si v létě příliš nepotrpím, ale popis produktu „představuje všechno, co vaše pleť v současné hektické době potřebuje, i kdyby to byla jediná věc, kterou dnes v koupelně stihnete“ mě celkem rychle přesvědčil. One Face Cream je inovativní svou texturou, kombinující lehkost s intenzivní výživou – o tento efekt se starají olivové lipidy a jejich schopnost tvořit tekuté krystaly, díky kterým vzniká biomimetická textura. Chytrý slovníček říká, že biomimetika zkoumá důmyslné konstrukční vychytávky v přírodě a snaží se je překlopit do vývoje nových technických řešení, tedy i do vývoje kosmetiky. A když věda potkává přírodu, dějí se věci. Prvních pár dnů používání krému mi potvrdily, že v případě velkých slov použitých při popisu tohoto krému opravdu nejde o balast, jak zmiňoval Ondřej. Je to vážně čirá efektivita. Krém se téměř okamžitě vstřebává, pokožka se po něm neleskne, nelepí, ani se pod ním nadbytečně nepotí a je přirozeně rozjasněná a vláčná. Ani vrstvení s CC krémem s ochranným faktorem nezpůsobilo žádnou hrudkovací kolizi.

Abych účinky přípravků Onest vytěžila na maximum, přes den jsem pod krém používala ještě inovované Hyaluronové pleťové sérum, které kromě již zmíněného extraktu arjuna obsahuje kyselinu hyaluronovou v kombinaci s červenou řasou, irským mechem a fermentovanou tonkou, což je fazolka s vůní vanilky, jejíž extrakt dokáže neutralizovat UVA a UVB paprsky. „U každé suroviny se soustředíme na její kvalitu, původ, udržitelnost a etiku pěstování, sklízení a distribuce. Dva druhy kyseliny hyaluronové, které používáme, díky různým molekulárním hmotnostem dokážou proniknout až do nejhlubších vrstev pokožky, zlepšují mezibuněčnou komunikaci, zjemňují vrásky a upravují tvorbu kožního mazu,“ doplňuje Ondřej. Já si Hyaluronové sérum zamilovala díky jeho vůni – nevím, čím to je, ale připomíná mi něco z dětství, něco, co se mi zatím nepodařilo identifikovat. Nutno podotknout, že Onest v produktech nepoužívá žádné přidané parfemace ani barviva, výslednou vůni tak vytváří pouze obsažené suroviny. Sérum je velmi husté a na celý obličej, krk a dekolt ho stačí jen dvě větší kapky. Nejdřív mě zarazila jeho mírně lepivá konzistence, která ale pár okamžiků po nanesení mizí v nenávratnu a zůstává jen pocit dokonalé hebkého pohlazení a šťavnatosti.

“U každé suroviny se soustředíme na její kvalitu, původ, udržitelnost a etiku pěstování, sklízení a distribuce. Kyselina hyaluronová, kterou používáme, je z Čech a díky různým molekulárním hmotnostem dokáže pronikat až do nejhlubších vrstev pokožky.”

Dvě velká esa, která značka Onest vytasila z rukávu, na první pohled zaujmou svou osobitou barvou. Nejen mou pleť, ale i koupelnu rozzářil podmanivě zelený olej Origin. Ten vznikl jako pocta tuzemskému baroknímu lékařství – tehdejší herbáři se totiž neštítili experimentování s exotickými surovinami. A já si tuhle poctu dopřávám každý večer; někdy ji ještě šmrncnu nemastným olejem Squalene Face Oil z cukrové třtiny, který se chová a vypadá skoro jako voda, ale možná právě proto je tak všestranný. Ani trochu nemastí a uzamyká v pokožce potřebnou vláhu, já si ho navíc vtiskávám i do konečků vlasů po umytí. Ale zpátky k oleji Origin. Ten je v kontrastu k neutrálnímu Squalene oleji svítivě zelený, a to díky chlorofylu, který funguje jako pleťový energetický drink. Další zelenou ingrediencí je řasa wakame, kterou jsem dosud znala jen v podobě svěžího salátu s jódovou chutí moře. V oleji se objevila, protože skvěle reguluje sébum a má žádané hydratační vlastnosti.

Převrat v mojí koupelně však způsobila zejména maska Balance Face Mask. Pod víčkem na mě vykouklo černočerné bahníčko, ke kterému jsem si nejdřív podezíravě přivoněla. A opět. Ta vůně. Něco sladkého. Trochu jako bonbóny nebo marcipán s dotekem bylinek a zázvoru. Po nabrání přišel další příjemný vjem – k neuvěření hladká textura. Kam se hrabou všechny antistresové polštářky a práskací bublinkové fólie. Tenhle dotek všechno předčil a já bych se do toho bahýnka chtěla ponořit úplně celá. Na rozdíl od jiných jílových a uhelných masek, které jsem dosud vyzkoušela, mě mile překvapila také další vlastnost masky Balance – po nanesení na pleti nevysychá, tudíž ani po dvaceti minutách nepřichází pocit pnutí a pálení a potřeba masku rychle smýt. A po umytí je pokožka příjemně jemná, hebká a nacucaná živinami, póry jsou stažené a čisté. Čiré blaho.

Vůně, textura, účinky, celkový vjem – u každého přípravku je znát pokrokovost formulací, které procházejí důkladným vývojem a testováním. „K novému produktu nás dovedou potřeby zákazníka i nás samotných, někdy je to zcela nová látka na kosmetickém trhu. Na začátku konzultujeme možnosti s naší vývojářkou, zkoumáme vhodné kombinace, jež podtrhnou zamýšlený účinek. Testovacích verzí vznikne i několik desítek, produkt ladíme tak dlouho, až jsme s ním úplně spokojeni,“ popisuje Ondřej. Podle něj tak není výjimkou, že mezi první verzí a finálním produktem stojí rok i dva času a práce. Nejnovější přírůstek v portfoliu produktů navíc ukazuje, že při vývoji to v Onest u kosmetiky nekončí. „Řídíme se tím, že to podstatné je uvnitř. Tohle motto aplikujeme nejen na produkty samotné, ale i na chápání krásy a péči o sebe. Jako logický krok nám tak přišlo opečovat zákazníka nejen zvenku, ale i zevnitř,“ vysvětluje Ondřej myšlenkový proces, který vedl k vytvoření doplňku stravy Source. „Doplňky stravy, podobně jako beauty produkty, sice nenahradí zdravý životní styl a vyváženou stravu, ale rozhodně mohou pomoct. Systematická péče o organismus má své výsledky.“

Díky tomuto přístupu si tak můžeme užívat hýčkání zvenčí i zevnitř. A dobrou zprávou je, že se máme v blízké budoucnosti stále na co těšit. „Novinek je naplánovaných spousta. Budeme si hrát s intenzitou stávajících produktů, dál se budeme soustředit na harmonizaci pokožky, ať už je jakákoli. Jako první na řadu přijde sérum se zcela novou texturou a vysokou koncentrací inovativních látek,“ uzavírá Ondřej. A já se jdu k tomu vyhlížení novinek s nadšením natřít Balance maskou, na kterou jsem si velice rychle vytvořila silnou závislost.

Všechny produkty Onest najdete na webových stránkách značky.