Další článek
1 / 4

Rakouská vína / Grüner Veltliner neboli GrüVe. Proč nemá s Veltlínem skoro nic společného?

Rakouská vína se dnes řadí ke světové špičce. Tahounem rakouských vinařů je bezesporu Grüner Veltliner. Ten ale nemá s českým Veltlínem moc společného. Rodák z Vídně Jan Krčmář, který na této odrůdě vyrostl z chlapce v muže, pro vás vybral tři lahve, na nichž poznáte, v čem je GrüVe unikátní.

Advertisement

Přestože vinaře často od sebe dělí jen pár kilometrů a státní hranice, je rozdíl mezi rakouským Grüner Veltliner a českým Veltlínem značný. Rakouské víno fascinuje svěžím, čerstvým a někdy pepřovým charakterem. Je tedy pravým opakem české posedlosti pozdním sběrem, výběrem z hroznů a podobnými sladkými nesmysly. I nabídka rakouských vín, která lze sehnat v českých obchodech, ale do jisté míry trpí tím, že je přizpůsobena české chuti. Pokud jste nikdy pořádný GrüVe nepili, poradím vám, kde začít.

Především je nutné připomenout, že rakouští vinaři ušli kus cesty. Po vinařském skandálu v osmdesátých letech, kdy do vína přimíchávali prostředek proti mrazu, prošla branže v podstatě úplným restartem. Když jsme se jako teenageři učili pít ve Vídni víno v tradičních vinařských podnicích zvaných Heuriger, objednávalo se ve čtvrtlitrových skleněných džbáncích, nebo rovnou v litrových karafách. Typicky objednávka zněla „Liter, liter“. Tedy litr vína a litr vody na ředění. Kdo objednal víno v klasické skleničce, byl za snoba. Dnes je většinou naopak škoda jejich vína ředit.

Winzerhof Stift, Röschitz, Weinviertel DAC Classic
Pro mě klasický Grüner Veltliner, z části Rakouska zvané Weinviertel – vinařská oblast. Naprosto čerstvá chuť, kterou nezkušený jazyk může mylně interpretovat jako kyselou. K tomu bublinkatý charakter a plná, ovocná chuť. Označení DAC Weinviertel (DAC je zkratkou pro Districtus Austriae Controllatus) si víno musí zasloužit. Nestačí, že víno pochází z Weinviertelu. Teprve pokud při slepé ochutnávce dokáže vinař prokázat, že jeho víno nese jasnou charakteristiku místního Grüner Veltliner. Vína z malebné vesničky Röschitz se k tomu vyznačují výskytem pro region neobvyklých hornin, které víno dodávají unikátní minerální chuť.

www.winzerhof-stift.at
Cena: mezi 6 – 13,50 euro

Setzer Ausstich Grüner Veltliner Weinviertel DAC
Další Weinviertel DAC… Je doloženo, že vinařství Setzer ve vesničce Hohenwarth začalo psát svou první kapitolu již v roce 1705. Jejich Grüner Veltliner je chuťově o něco silnější než Stift a má pro rakouský GrüVe typický pepřový charakter. Obsah alkoholu je 12,5% – ideální pro dlouhé večery. Komu je to málo, může vyzkoušet ještě silnější variantu s názvem 8000 Ried Laa Weinviertel DAC Reserve. Vinařství Setzer má v nabídce i v Česku takřka neznámou odrůdu Roter Veltliner, tedy červené veltlínské.

www.weingut-setzer.at
Cena za Grüner Veltliner Weinviertel DAC Ausstich 2020: 8,50 euro</em>

Wieninger Grüner Veltliner 2020
Vinařství Wieniger se nachází na severním konci Vídně ve čtvrti Stammersdorf, kousek od výpadovky na Brno. Wieninger se v posledních letech profiluje jako exkluzivní Heuriger pro skutečné znalce. Wieninger má v nabídce nejen Grüner Veltliner, ale i Gemischter Satz. Za tímto rakouským výrazem se skrývá typ vína, který najdete pouze ve Vídni a okolí: na jedné trati vedle sebe roste vícero odrůd, jež se zpracovávají společně. V Gemischter Satz obvykle dominuje právě Grüner Veltliner, jenž v tomto případě chuťově doplňuje Sauvignon Blanc a Welschriesling. Je to biologicky vyrobené víno.

www.weinco.at
Cena: 11,95 euro