Další článek
1 / 3

Páteční pětka / Baristka Terezka Balá ve víkendovém minidotazníku

Terezka Balá od roku 2011 působí jako baristka v kavárnách Doubleshot, reprezentovala Českou republiku na World Barista Championship a v současnosti vede kurzy pod záštitou asociace výběrové kávy SCA pro budoucí kavárenské profíky i domácí kávové nadšence. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Poslední roky, po několika stěhováních, se snažím žít život spíš minimalisticky. Nejsem typ, který by vyhledával a nakupoval nové produkty příliš často. Můj život se ale nejvíc točí okolo kávy a silového tréninku, a tak, pokud už do domácnosti něco přibude, týká se to buď přípravy kávy nebo cvičení. V tomto ohledu jsem si během lockdownu udělala radost elektrickým kávovarem na přípravu filtrované kávy, protože připravovat si ručně půl litru kávy už přestávalo stačit. Mou kuchyňskou linku nyní zdobí pastelově modrý Moccamaster a nový mlýnek s integrovanou váhou Baratza Sette, které mi dělají šťastnější každý den. Z té druhé oblasti jsem doplnila svou domácí sbírku kettlebells o 40 kg „železnou kouli s uchem“, která mi pomáhá zůstat zdravá, fit a připravená na jakoukoli výzvu.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Můj jídelníček se skládá hlavně ze zeleniny, masa, vajec a ovoce, a tak i v kuchyni je můj přístup minimalistický. Kvalitní steak a zelenina pro mě nebudou nikdy nuda! Maso upravuji nejčastěji na grilu nebo v troubě s minimem koření, ale u zeleninových příloh si ráda vyhraju. Moje nejoblíbenější příloha, která se dá povýšit i na hlavní chod, je lehce povařená mrkev, kterou dopeču na ghee a na závěr zastříknu poctivou dávkou limetové šťávy. Mrkev je třeba nechat hodně ztmavnout, získá velmi delikátní karamelovou chuť. Navrch přihodím pražená semínka nebo oříšky a pak mám problém neujídat mrkev ještě před večeří.

3.
Co vám dokáže přinést klid v duši?

Miluju ruční práce a četbu. Ve své práci, při vedení kurzů přípravy kávy, celý den mluvím, věnuji se individuálně i skupinově budoucím kavárníkům, ale i domácím nadšencům, což vyžaduje značné množství vydané energie a několik hodin hlasového projevu. Proto ve chvílích odpočinku ráda mlčím. Volím proto knihy anebo audioknihy a do ruky háček a přízi. Háčkování je velmi uklidňující práce, která pomáhá jemné motorice, uvolňuje a navíc z ní vzniká něco krásného. Aktuálně mám „nahozeno“ na letní šaty, doufám, že je stihnu dokončit, než skončí sezóna.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

K už zmíněnému silovému tréninku jsme hledala doplněk, který by přiměřeně zatěžoval hlavu i tělo také jiným způsobem, a tak jsem se před rokem začala učit stojku. Gymnastický kousek, který jsme jako děti uměli skoro všichni, je v perfektním provedení poměrně náročný – na sílu, na balanc, na soustředění. Stojku se učím od své učitelky Heleny Jakoubě, jedné z předních lektorek u nás, neřekla bych tedy, že už jsem si „handstand“ úplně osvojila, ale rozhodně mě baví!

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Nejsem úplně pravidelný filmový divák. Občas sleduji zajímavý seriál, z těch nedávno zhlédnutých by to byl určitě špionážní „Countrepart“, ale jinak se v televizi nejčastěji dívám na fotbal. Nejsem klasickou fanynkou jednoho týmu, ale pravidelně sleduji anglickou Premier League, německou Bundesligu, francouzskou League Un a samozřejmě i českou Fortuna ligu. Takže můj tip na tento víkend by bylo určitě právě probíhající Euro 2020, kde hraje evropská fotbalová elita. Můžete fandit českému týmu už v pátek proti Chorvatsku, já se budu určitě dívat i na sobotní duel Španělska proti Polsku s mým oblíbeným Robertem Lewandowskim, který svými výkony ukazuje, že i v profesionálním sportu je věk jen číslo.