• Styl
  • Krása
  • Zelená krása / Nefalšované pleťové znovuzrození podle Taty Harper
Další článek
1 / 6

Zelená krása / Nefalšované pleťové znovuzrození podle Taty Harper

V půlce května jsem nabyla frustrujícího dojmu, že letošní zima nikdy neskončí. Rituály související s příchodem jara vzaly za své, a to kvůli absenci toho nejzásadnějšího – jara. Pití zelených šťáv a jiných očistných zázraků vystřídalo pití naturálního vína a nezřízená konzumace lepku. Neměla jsem se pak čemu divit, že v kombinaci s nedostatkem slunečního světla, pohybem limitovaným na cestu do práce a zase zpátky a povinným módním doplňkem v podobě respirátoru si pleť začala vybírat svou daň. Na amatéřinu nebyl prostor. Do zbraně musela vyrazit rytířka v zelené zbroji: Tata Harper.

Advertisement

Jakmile se trochu oteplilo a při pohybu venku se mi před očima přestaly míhat obrázky sibiřské tajgy, zamířila jsem do Josefova, pro mě vůbec nejmilejší části Starého Města. Nejmilejší jednak proto, že zdejší atmosféra je jediná svého druhu, jednak proto, že se zde nachází mekka všech milovnic a milovníků highendové přírodní kosmetiky a nejvybranějších niche parfému Ingredients Store. Právě v tomhle vůněmi prostoupeném obchodě si mě a mou zimou poznamenanou pleť vzal do parády jeden z jeho zakladatelů Jakub Kopčák, který se mnou rovnou zamířil k zeleně zářícímu regálu. „Tata je průkopnice zelené krásy. Vlastně se dá říct, že před deseti lety odstartovala boom luxusní zelené kosmetiky. Do té doby totiž přírodní, čistě naformulovaná péče v biokvalitě, která by byla zároveň opravdu funkční, víceméně neexistovala. Když si chtěl člověk takovou péči koupit, musel se smířit s tím, že je možná příjemná na použití, ale nedokáže řešit specifické nároky pleti a problémy, jako je třeba akné, pigmentace nebo vrásky,“ vysvětluje Jakub.

Kosmetika Tata Harper se zrodila ve Vermontu v Nové Anglii, v místě, s nímž je Tata osobně spjatá, i když pochází z jihoamerické Kolumbie. Ale právě ve Vermontu se cítila být nejvíc doma, když společně se svým manželem hledali, kde natrvalo zapustí kořeny. Avšak počátek cesty, která ji postupně dovedla k založení vlastní kosmetické značky, bohužel nebyl právě prozářený sluncem. „Mému nevlastnímu otci diagnostikovali rakovinu, a tak jsme se začali do hloubky zajímat nejen o to, co jíme, ale také o to, co vstřebává naše kůže. Přírodní produkty pro pleťovou a tělovou péči sice byly v té době dostupné v obchodech s biopotravinami a lékárnách, scházel mi u nich ale pocit luxusu a využití inovativních technologií. Jejich složení bylo hodně jednoduché, takže textury krémů a to, jak se chovaly na pokožce, vůbec nezohledňovaly nároky někoho, kdo to s kosmetikou myslel opravdu vážně. A i když konvenční kosmetika v některých případech přírodní složky využívala, míchala je se syntetikou a škodlivou chemií. Já jsem chtěla tyhle dva světy, tedy laboratoř a přírodu, sloučit v jeden a začít tvořit stoprocentně přírodní produkty, postavené na těch nejkvalitnějších a zároveň opravdu účinných ingrediencích,“ dozvěděla jsem se přímo od Taty.

Tata si tedy dala za cíl vytvořit luxusní přírodní značku, jež bude úspěšně konkurovat i těm nejexkluzivnějším brandům. V roce 2010, kdy Tata Harper oficiálně spatřila světlo kosmetického světa, šlo o něco naprosto převratného. Převratu ale předcházelo pět let vývoje ve spolupráci s chemiky, kteří formule vytvářeli ze surovin, jejichž velká část vyrostla přímo na Tatině farmě ve Vermontu. A Tata filozofii „Farm to Face“ zůstala věrná i dekádu po založení značky. „Část ingrediencí stále pěstujeme na naší farmě. Vzniká z nich bylinný extrakt, který je součástí většiny přípravků. Jeho klíčovými ingrediencemi jsou měsíček, vojtěška, brutnák, arnika a tavolník, tedy rostliny, které se v naší oblasti přirozeně vyskytují. Ručně sbírané a následně důkladně usušené byliny rozdrobíme, poté je smícháme s nosným rostlinným olejem a mírným nahříváním této směsi pozvolna extrahujeme všechny cenné živiny. Výsledný produkt nazýváme Farm Grown Beauty Complex. Kromě toho využíváme přes tři sta aktivních ingrediencí ze sedmdesáti zemí celého světa, přičemž si zakládáme na tom, aby všechny pocházely z udržitelných a etických zdrojů,“ doplňuje Tata.

“Chtěla jsem tyhle dva světy, tedy laboratoř a přírodu, sloučit v jeden a začít tvořit stoprocentně přírodní produkty, postavené na těch nejkvalitnějších a zároveň opravdu účinných ingrediencích.”

Z Vermontu jsem se přenesla zpět do Prahy a jala jsem se zkoušet, co mi Jakub doporučil – mix přípravků, jež důkladně zbaví pokožku nánosů odumřelých kožních buněk, viditelně ji projasní a zatočí se známkami únavy, vygumují flíčky po akné, dodají potřebnou vláhu a živiny, takže bude skvěle připravená na horké letní měsíce. „Pro tohle pleťové znovuzrození se přímo nabízejí Tatiny kultovní produkty, jako je Regenerating Cleanser, Resurfacing Mask a Resurfacing Serum. Všechny totiž kombinují rozjasňující a exfoliační složky, díky kterým je pleť vážně jako nová. A pro hydrataci a ochranu není nic lepšího než krém Water-Lock Moisturizer,“ radí Jakub.

Regenerating Cleanser není úplně typické čisticí mléko. Jde o jeden z prvních produktů, jež Tata Harper uvedla na trh, a kombinuje mechanickou a chemickou exfoliaci. Mechanickou zajišťují mikrosféry z meruňkových jader, chemickou pak enzymy z granátového jablka v kombinaci s kyselinou salicylovou. Ideální doba, kdy se můžou schopnosti Regenerating Cleanseru projevit naplno, je podle Jakuba po probuzení. „Když čistič nanesete ráno na suchou pleť, krásně ji nakopnete, rozproudíte a vyhladíte. Další pečující přípravek se pak díky tomu lépe vstřebá a mnohem lépe přilne i vrstva make-upu,“ popisuje a přidává ještě jeden tajný fígl: „Vůbec nejlepší je nechat čistič působit alespoň tři minuty, enzymy tak stihnou udělat svou práci. Pokud ale chcete zažít opravdový wow efekt, třeba před nějakou velkou událostí, doporučuji jeden trik, který radí přímo Tata. Po tom, co se čistič trochu vpije, naneste přes něj vrstvu Resurfacing Mask a nechte působit třicet minut. Dostanete tak dvojitou dávku enzymů a pleť je pak vážně k nepoznání.“

Trik jsem samozřejmě s chutí vyzkoušela, abych si užila slavnostní otevření restaurací se vší parádou. Myslím, že mluví za vše, když napíšu, že přítel se mě nad talířem ceviche ze sivena zeptal, co mám nového s obličejem. Maska, tedy kromě toho, že nasazuje nový obličej, nádherně voní. Alespoň dvakrát týdně se teď hýčkám velkorysou vrstvou příjemně chladivého gelu a užívám si aroma růžového geránia. I bez ultimátní kombinace s čisticím exfoliačním krémem funguje díky kyselině salicylové, růžovému jílu a enzymům z granátového jablka jako mávnutí kouzelného proutku Dobré víly. Po opláchnutí nepozoruji známky zarudnutí, jako se mi to u některých aktivujících a exfoliačních přípravků stává, což je také velké plus.

Po čisticí péči, která moji pokožku důkladně zbavila všech zbytků zimy a karantény, přišla řada na pokračovatele Resurfacing Mask – rozjasňující Resurfacing Serum. Maska totiž sklidila takový úspěch, že ji Tata přetavila i v přípravek, který může na pleti zůstat. Jakub mě upozornil na zajímavý fun fact – sérum obsahuje extrakt z izraelských rajčat, který ve tmě svítí. V kombinaci s dalšími jednadvaceti botanickými ingrediencemi, jako je extrakt z australské švestky kakadu, ovoce s nejvyšším podílem vitaminu C, olej z rakytníku či extrakt z černého bezu jde tak o nekompromisně rozjasňující, antioxidanty nabité sérum. Proč se Tata nespokojí jen s pár ingrediencemi, jsem se od ní dozvěděla záhy: „Naše kosmetická řada není postavena na jedné klíčové ingredienci či jedné technologii. Naopak rádi kombinujeme více aktivních složek, ale vždy dbáme na to, aby se vzájemně doplňovaly a znásobovaly výsledný účinek. Miluji, jak se zelená technologie vyvíjí a jakou explozi ingrediencí a postupů nám přináší. Právě díky tomu můžeme vytvářet přípravky, které mají, co do účinnosti, hned několik rozměrů.“

V séru se tak kromě zmíněných živin ukrývají také AHA a BHA kyseliny, které pokožku pročišťují a po dlouhodobějším používání sjednocují její tón, zároveň se umí vypořádat s flíčky, které pleť zdobí dlouho po tom, co zmizí pupínky. Právě vzhledem ke zmíněným kyselinám je však důležité přes sérum vrstvit krém s SPF faktorem, případně rovnou opalovací krém na obličej. Nebo lze sérum používat jako noční péči. Jelikož působí jako jemný exfoliant, sahám po něm jen jednou denně. I když mám citlivou pleť, sérum ji ani trochu nedráždí, naopak ji rychle sjednocuje a zjemňuje. Bezezbytku se vstřebává, nenechává na pokožce nepříjemný lepivý film, a skvěle ji tak připravuje na aplikaci dalšího přípravku.

“Rádi kombinujeme více aktivních složek, ale dbáme na to, aby se vzájemně doplňovaly a znásobovaly výsledný efekt. Miluji, jak se zelená technologie vyvíjí a jakou explozi ingrediencí a postupů nám přináší.”

Tím dalším přípravkem je poslední zázrak z obrozujícího kosmetického arzenálu: hedvábně jemný krém Water-Lock Moisturizer. Na první pohled mi bylo jasné, že v případě tohoto krému je něco jinak – jde totiž o první vlaštovku znovuplnitelných přípravků. „Udržitelnost je s naší společností od počátku neodmyslitelně prolnutá a moc ráda sleduji, jak se tento přístup v kosmetickém světě neustále vyvíjí a posouvá. Pokroky děláme jak v ingrediencích, tak v obalových materiálech. Věřím, že budoucnost udržitelné kosmetiky tkví zejména ve znovupoužitelných obalech a produktech, které se dají opětovně plnit. Už nějakou dobu tak usilovně pracujeme právě na náhradních náplních, které zpočátku využijeme u našich best sellerů a postupně je rozšíříme na celou produktovou řadu,“ říká Tata. Water-Lock Moisturizer tedy kromě nekompromisního složení nabízí také vítaný eko přesah. Po spotřebování stačí vyšroubovat náplň, koupit si novou, nasadit speciální pumpičku a vesele mazat dál.

Doma jsem si tak svůj krém podle návodu pěkně poskládala a zjistila, že pumpička dávkuje přesně takové množství krému, které vystačí na celý obličej. Hned při prvním vyzkoušení mi učarovala jeho nádherná citrusová vůně, tvořená pomerančovými peptidy. Ty společně s mikrosférami z granátového jablka pokožku dokonale vyhlazují, skoro jako bych použila krém s obsahem silikonů. Jakub mi vysvětlil, že Water-Lock Moisturizer vážně funguje jako silikonový primer – vyčištěnou pokožku perfektně sjednotí, vyhladí a připraví na aplikaci make-upu. Když ovoce potká kosmetickou laboratoř, i křemík se může odstěhovat do Humpolce.

Přírodní kosmetiky jsem vyzkoušela už pěknou řádku, ale Tata Harper se svou propracovaností a množstvím použitých aktivních látek v každém přípravku naprosto vymyká. Přesto neusíná na vavřínech a se svým týmem stále pracuje na něčem novém a inovativním. „Pro následující rok máme naplánované novinky, ze kterých jsem opravdu nadšená. Budeme rozšiřovat naši hypoalergenní řadu Superkind, a to hned o několik produktů vhodných i pro velmi reaktivní pokožku. A těšit se můžete také na další posun v naší cestě za udržitelnějším balením,“ odhaluje Tata. Při vyhlížení novinek si zatím dopřávám pleťový restart, díky kterému mám pocit, jako bych každý den absolvovala kosmetické ošetření. Jakub mi sice kladl na srdce, že efekt nové pleťové péče můžu vidět až po dvaceti osmi dnech, protože tak dlouhý je cyklus obnovy pleťových buněk. Moje pleťové buňky ale nejspíš předběhly dobu, protože pokožka se zdála být zářivější, jemnější, bez šupinek a tvrdohlavých flíčků už po týdnu používání čtveřice přípravků. Po dalších pár týdnech je to stále lepší a lepší. Takže teď už jen čekám, kdy se ráno podívám do zrcadla a uvidím v něm Scarlett Johansson.

Všechny produkty najdete na e-shopu Ingredients, nebo se můžete zastavit přímo na prodejně v Maiselově ulici.