• Styl
  • Krása
  • Vonný Edit / Nejlepší parfémy na trase Praha – Paříž
Další článek

Vonný Edit / Nejlepší parfémy na trase Praha – Paříž

Paříž je letos v létě žhavější víc než kdy jindy. Město na Seině, město zamilovaných, módní mekka a nyní i hostitelské město olympijských her... do francouzské metropole se sportovní svátek vrací přesně po sto letech. A zatímco sportovci z celého světa budou soupeřit o lesklé medaile, diváci budou na tribunách potit doslova krev. Kromě chlazených drinků zkuste i další trik, jak ustát tropická horka. Říká se tomu francouzská sprcha. Chce to alespoň tři vrstvy. Je jedno, jestli obrážíte karlovarskou kolonádu, nebo korzujete po pařížské Avenue Montaigne - tohle jsou parfémy, které elegantně skryjí dopady tropického počasí.

Advertisement

„Svěžest brzkého rána s Petit Matin a zářivost opulentního večera s Grand Soir. Žiju podle rytmu okouzlující a oslnivé Paříže. A jedinečné okamžiky spojené s Paříží mě inspirovaly k vytvoření parfémového páru, který funguje jako olfaktorická brána do samého srdce města světel,“ říká Francis Kurkdjian. Paříž je pro Kurkdjiana nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Ve svých parfémech dokáže dokonale vystihnout její rytmus, kouzlo i tajemství. A právě proto se v roce 2016 rozhodl vytvořit dvě vůně, které jeho milovanou Paříž oslavují. Petit Matin a Grand Soir se krátce poté, co je zařadil do svého parfémového šatníku, staly ikonami. Město světel od soumraku do úsvitu. Pomíjivé okamžiky krásy, které v našich myslích zůstávají navždy, přenesl do dvou výjimečných vůní, které se nyní představují i v cestovním 35 ml balení.

Tato jiskřivá citrusově květinová vůně je inspirovaná brzkým ránem v Paříži. Svěžest nového dne a atmosféru prázdných ulic zalitých prvními slunečními paprsky Francis Kurkdjian vyjádřil prostřednictvím energických nót litsey cubeby z Indonésie, lavandinu a květu pomerančovníku. Květinovou jemnost hlohu umocňuje pižmo a ambrové tóny v základu.

parfémovaná voda Maison Francis Kurkdjian Petit Matin, 35 ml, 2950 Kč, koupíte zde

Tento úchvatný hřejivý parfém s orientálním nádechem je inspirovaný večerem v Paříži. Magickou atmosféru a energii noční Paříže, kde tisíce světel září jako hvězdy na obloze, Francis Kurkdjian vyjádřil hřejivostí ambrového akordu s jemným vanilkovým nádechem, kterou umocnil dotekem skořice a španělského labdana.

parfémovaná voda Maison Francis Kurkdjian Grand Soir, 35 ml, 2950 Kč, koupíte zde

Sunkissed Goddess je radostná vůně evokující žár tropických ostrovů. Kilian Hennessy a parfumérka Calice Becker se při komponování tohoto parfému inspirovali legendárním exotickým olejem monoi, který je směsí kokosového oleje a květů tahitské gardénie. Sunkissed Goddess je jako léto ukryté ve flakonu. Tuto prosluněnou vůni otevírají opulentní tóny květů gardénie a ylang ylangu. V srdci se mísí kokos a vanilka, v základu zase guajakové dřevo a labdanum, které do vůně vnáší hřejivou smyslnost. S parfémem Sunkissed Goddess si můžete léta užívat po celý rok.

parfémovaná voda Kilian Sunkissed Goddess, 50 ml, 6250 Kč, koupíte zde

V dubnu v roce 1952 magazín Tíme zveřejnil hlášku tenkrát šestadvacetileté Marilyn Monroe, která se traduje dodnes: „Jednou se mě jeden chlápek zeptal: ,Marilyn, co nosíš do postele?‘ Tak jsem mu řekla, že jen pár kapek Chanelu N°5.“ Ten den se zrodila legenda. Letos Chanel vůbec poprvé opouští design flakonu legendárního parfému N°5 a minimalistickou broušenou lahvičku mění ve skutečnou kapka parfému.

N°5 L’Eau je nejsvěžejší a nejmodernější verzí tohoto parfému, plynoucí s bezstarostnou lehkostí uvnitř kýžené lahvičky, která se vzpírá konvencím, přijala eliptický tvar kapky a proměnila ji v model pro design a modernost. Je esencí své doby, představuje svěžest, jednoduchost a vitalitu.

Složení N°5 L’Eau je méně abstraktním, než předchůdci. Svrchní tóny citrónu, mandarinky a pomeranče vynášejí k nebi aldehydy, následované hojností květin. Růže se mísí se vzdušným jasmínem a novou frakcí ylang-ylang, modernější než kdy jindy. Za touto květinovou smrští dodávají vetiver a cedr dynamiku, která je pro N°5 nová, zjemněnou tóny pižma. N°5 nikdy nebyla tak svěží, svobodná a drzá současně.

toaletní voda Chanel N°5 L’Eau , 50 ml, 3630 Kč, koupíte zde

Značky Acne Studios a Editions de Parfums Frédéric Malle se potkávají na křižovatce módy, parfumerie a umění. Obě od samého začátku hnala touha vytvořit radikálně odlišnou estetiku a obě čerpají inspiraci z fotografie, architektury, kultury a designu. Se svou multidisciplinární vizí umění a principem absolutní kreativní svobody se Frédéric Malle a zakladatel a kreativní ředitel Acne Studios Jonny Johansson vydali alternativní cestou.

Páteř tohoto avantgardního parfému plného kontrastů tvoří aldehydy, které ale parfumérka Suzy Le Helley představuje v novém světle. V úvodu jsou zdrojem křišťálově čisté svěžesti, která se následně změní v éterický jas prostupující celým parfémem. Květinové tóny růže a fialky umocněné květem pomerančovníku rozbíjí přítomnost kadidla, jehož minerální svěžest podtrhuje jiskřivost úvodních aldehydů. Kontrast do kompozice vnáší dotek vanilky v kombinaci s krémovým santalem a broskví. Výsledkem je neodolatelná jemnost připomínající dotek kašmíru, kterou umocňuje přítomnost elegantního bílého pižma. Acne Studios par Frédéric Malle je vůně nová, a přesto povědomá. Cool, ale zároveň elegantní. Nevinná s magnetickou přitažlivostí.

parfémovaná voda Acne Studios par Frédéric Malle, 50 ml, 6000 Kč, koupíte zde

Prostá, radostná, prosluněná. Vůně léta, které trvá navždy. Vůně dovolené, která nikdy nekončí. Dlouhé obědy s přáteli na venkově kolem velkého dřevěného stolu. Květiny, které nikdy nepřestanou kvést. Marc-Antoine Barrois a jeho dlouholetý kreativní spolupracovník, parfumér Quentin Bisch, spolu vytvořili první květinovou vůni, kterou pojmenovali po imaginární hvězdě. Té, která střeží dny naplněné radostí. Tilia je oslavou jednoduchosti a optimismu. Quentin Bisch ji vystavěl na květinové něžnosti lipových květů s nádechem medu a pylu, kterou v kompozici umocňuje pudrový heliotrop, janovec vonící po medu a meruňkách a sametový jasmín. Výsledkem je čistá květinová vůně, která vás do pudrového závoje zahalí na dlouhé hodiny.

parfémovaná voda Marc-Antoine Barrois Tilia, 100 ml, 5000 Kč, koupíte zde

Nezávislý parfémový dům Essential Parfums reprezentuje vůně, které jsou vyrobeny ve špičkové kvalitě z ekologicky šetrných složek, přitom je pořídíte za dostupnou cenu. Jsou luxusní a krásné, zároveň nekonfliktní. Svým ležérně elegantním stylem sednou každému, nejsou provokativní ani těžké, naopak působí velice přirozeně a vzdušně. Jednotlivé vůně se hrdě hlásí k velmi slavným parfémářům, jejichž jméno najdete na etiketě a fotografii na krabičce. Ti při své práci využili širokou škálu přírodních materiálů, ovšem s ohledem na ochranu přírodních zdrojů a pouze kde to je nezbytně nutné, sáhli po syntetické složce.

Značku Essential Parfums stvořila zakladatelka Géraldine Archambault s převratnou myšlenkou, že je možné vyrobit kvalitní a krásný niche parfém za slušnou cenu. Namísto do reklamy se majitelka rozhodla investovat víc do parfémové formule. Veškeré vůně jsou unisexové, moderní, kreativní a zároveň minimalistické stejně jako jejich flakony, které jsou znovuplnitelné a společně s kartonovými přebaly i maximálně ekologické.

Jednou z armády vonných tvůrcí je Calice Becker. Zájem o vůně projevovala už jako dítě, kdy se jednou zeptala své maminky, jak se květiny dostanou do lahvičky s kolínskou vodou. Tekutina uvnitř byla průhledná, ale silně voněla po pomerančových květech. Jakmile začala studovat parfumerii, záhy tuto záhadu rozluštila a dnes je to ona, kdo plní křišťálové lahvičky květinami. Calice, jedna z nejuznávanějších parfémářek na světě, vytvořila světoznámé vůně jako Dior J’adore a další „chef d’oeuvre“ pro YSL, Marc Jacobs a By Kilian. Neméně osobitá je i její The Musc, kterou definují osvěžující a čisté tóny laoského zázvoru doplňené přírodním lavandinem z Francie. Hřejivý a tajemný tón přináší přírodní včelí vosk z udržitelné produkce. Pižmový charakter dává vůni Nirvanolid, jedna z nejmodernějších syntetických aroma molekul s hlubokou a měkkou vůní. Australské santalové dřevo uzavírá The Musc s uklidňujícím, krémovým akordem.

parfém Essential Parfums The Musc, 100 ml, 2050 Kč, koupíte zde

Svěží růže v gurmánském objetí třešně, mandle a vanilky. 18-12 odkazuje na datum narození spoluzakladatelky značky Ormaie Marie-Lise. 18-12 je elegantní pudrová vůně, která je inspirovaná smíchem, radostí a nevinným mládím. Tvar uzávěru symbolizuje pramen vlasů a jeho barva odkazuje na obrazy Gustava Klimta.

parfémovaná voda Ormaie 18-12, 100 ml, 7250 Kč, koupíte zde