• Architektura
  • Styl
  • Páteční pětka / Architekt Jakub Žoha ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Architekt Jakub Žoha ve víkendovém dotazníku

Ve své práci se rád inspiruje přírodou, propojuje interiér s exteriérem a tíhne k neutrálním materiálům, jež nechávají vyniknout osobitost klienta. Netají se tím, že by si přál navrhnout hřbitov. Kdyby nebyl architektem, byl by pravděpodobně lékařem nebo zahradníkem. Jakub Žoha v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Vystudoval architekturu a urbanismus, absolvoval studijní program na univerzitě v Singapuru, sbíral zkušenosti na stáži v Amsterdamu ve studiu architekta Marca Koehlera. Působil jako interní architekt a projektový manažer pro přední českou developerskou společnost PSN, jež má v portfoliu mimo jiné Tančící dům, Dům Módy na Václavském náměstí, Palác Dlážděná nebo nekonvenční projekt Vanguard Prague. Nyní se ve vlastní tvorbě věnuje interiérům a ve spolupráci s SH Project Atelier rekonstrukcím a novostavbám zejména v Praze.

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Tak to není lehká otázka, musím vybrat jeden? Velké překvapení pro mě bylo vítězství v soutěži Interiér roku 2023. Navíc samotná cena funguje jako lampa! Navrhla ji Kateřina Handlová, kreativní ředitelka sklárny Rückl, a vyrobili ji skláři ve sklárně Bomma. Dal jsem do ni chytrou žárovku a je to super. Vždy mám radost z poctivého českého designu a řemeslné výroby. Například na Designbloku jsem se zamiloval do modulární police od BUDU, ale zatím ji nemám kam dát.

2.

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Každé jaro jezdíme s přítelem sbírat medvědí česnek a vyrábíme si domácí pesto. A je jedno, jestli pesto namažete jen tak na bagetu, nebo servírujete s těstovinami. Když je čas, připravíme domácí těstoviny, a to je pak největší food porn.

3.

Co vám přináší klid v duši?

Miluji být v přírodě a pozorovat, jak je komplexní. Fascinuje mě rafinovanost květů, palety barev, měkkost křivek. Hry světla a stínů nebo tekoucí voda jsou balzámem pro oči i pro duši. Možná i proto se trochu staráme o zahradu u činžovního domu, kde bydlíme. Je to dřina, ale stojí to za ten pot. Přírodu se snažím maximálně respektovat i ve své práci. Architektura totiž leží mezi přírodou a člověkem.

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Novinkou v mém životě je veslování. Je to sport, který vyžaduje naprosté soustředění a týmovou spolupráci. Je to až jistá forma meditace. Navíc se to opět odehrává v přírodě, na vodě pod širým nebem.

5.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Naprosto jsem propadl filmové Duně, ve které mě nadchly kostýmy, lokace a hudba. Je to neuvěřitelně povedené. Na víkend bych doporučil seriál Griselda a nebo si zajít na Letní scénu Musea Kampa. Letošní novinkou je Forman.

Jakuba můžete sledovat zde