• Styl
  • Hodinky & klenoty
  • Skvělá doba diamantová / S Kristýnou Svobodovou o nové éře v oblasti luxusních šperků
Další článek
1 / 4

Skvělá doba diamantová / S Kristýnou Svobodovou o nové éře v oblasti luxusních šperků

Laboratorní diamanty zažívají v posledních letech rozmach, milují je jak moderní klenotníci, tak i světové celebrity. Na této vlně se veze i nová značka šperků se sídlem v Praze s názvem Amaro. Kolekce Amaro jsou vyrobeny z toho nejkvalitnějšího 18karátového zlata, osázeny jsou však tzv. lab-grown diamanty.

Advertisement

Elizabeth Taylor nosila 68karátový diamantový náhrdelník, Audrey Hepburn a Beyoncé ji úspěšně napodobovaly a zpěvačka Shirley Bassey si songy o nich přišla na většinu svého jmění. Diamanty dlouho platily za nejkýženější drahokam pro toho, kdo měl dostatek peněz nebo postavení. Rostoucí obliba laboratorně stvořených verzí diamantů ale v posledních letech způsobuje malou revoluci ve světě šperků.
Laboratorně vytvořené diamanty vznikají během několika týdnů v plazmových reaktorech a americká Federální obchodní komise (Spojené státy tradičně platí za největší trh s diamanty) je uznává jako diamanty teprve od roku 2018. Už nyní daly vzniknout celému odvětví ceněném na zhruba 6 miliard dolarů, přičemž se očekává, že do roku 2025 se toto číslo zdvojnásobí.

Laboratorní diamanty, kterým se věnuje i nová česká značka Amaro,nabízejí identickou kvalitu a vlastnosti jako tradiční diamanty, jejich produkce se však oproti těm tradičním obejde bez vykořisťování, neetických pracovních podmínek nebo necitlivého ničení přírody.
Zakladatelka značky Kristýna Svobodová se problematice udržitelnosti a rovných pracovních podmínek věnuje dlouhodobě.
Móda a krása ale také vždy v jejím životě hrály důležitou roli. Pro svou kolekci se nechala inspirovat světovými trendy zejména v Londýně a Sydney, kde se tento přístup k luxusu stává čím dál více preferovaným. Zásadní je zde podle ní pořizovací cena těchto etických diamantů. Proti tradičním je totiž zlomková. „Opravdu se nacházíme v nové situaci, kde diamanty už nemusí být šperkem těch nejvzácnějších životních okamžiků. Krása diamantů je stálá, nyní se ale stávají přístupnější a radost vám tak mohou dělat při každodenním nošení,“ tvrdí Svobodová.

Ještě více než pořizovací cena je pro Kristynu důležitý způsob produkce diamantů. U těch tradičních se totiž dá jen těžko ztotožňovat s neetickými postupy, které k tomu bohužel náleží. „Připomíná mi to například současnou situaci v módě ve spojení s kožešinami. Málokdo se chce dneska pyšnit skutečnou kožešinou, která s sebou nese auru bolesti a trápení. Dneska už je technicky možné se zdobit kožešinami vyrobenými bez všech těchto přítěží. Naše šperky jsou pro ty, kteří chtějí i těmito aspekty vyjadřovat svůj styl a osobnost. Tedy, že svou volbou podporují udržitelné a etické postupy,“ dodává.

Kolekce Amaro zahrnuje prsteny, náramky, náhrdelníky i náušnice. Kromě nich značka nabízí také možnost individuálního návrhu šperků, kde zákazníci mohou sami rozhodnout o materiálu, barvě a velikosti diamantu, čímž vytvářejí osobní a jedinečný kus pro sebe nebo obdarovaného. Očekává se, že tyto šperky na míru budou hitem zejména v oblasti zásnubních a snubních prstenů.

Více informací zdetady