Elizabeth Taylor nosila 68karátový diamantový náhrdelník, Audrey Hepburn a Beyoncé ji úspěšně napodobovaly a zpěvačka Shirley Bassey si songy o nich přišla na většinu svého jmění. Diamanty dlouho platily za nejkýženější drahokam pro toho, kdo měl dostatek peněz nebo postavení. Rostoucí obliba laboratorně stvořených verzí diamantů ale v posledních letech způsobuje malou revoluci ve světě šperků.
Laboratorně vytvořené diamanty vznikají během několika týdnů v plazmových reaktorech a americká Federální obchodní komise (Spojené státy tradičně platí za největší trh s diamanty) je uznává jako diamanty teprve od roku 2018. Už nyní daly vzniknout celému odvětví ceněném na zhruba 6 miliard dolarů, přičemž se očekává, že do roku 2025 se toto číslo zdvojnásobí.
Laboratorní diamanty, kterým se věnuje i nová česká značka Amaro,nabízejí identickou kvalitu a vlastnosti jako tradiční diamanty, jejich produkce se však oproti těm tradičním obejde bez vykořisťování, neetických pracovních podmínek nebo necitlivého ničení přírody.
Zakladatelka značky Kristýna Svobodová se problematice udržitelnosti a rovných pracovních podmínek věnuje dlouhodobě.
Móda a krása ale také vždy v jejím životě hrály důležitou roli. Pro svou kolekci se nechala inspirovat světovými trendy zejména v Londýně a Sydney, kde se tento přístup k luxusu stává čím dál více preferovaným. Zásadní je zde podle ní pořizovací cena těchto etických diamantů. Proti tradičním je totiž zlomková. „Opravdu se nacházíme v nové situaci, kde diamanty už nemusí být šperkem těch nejvzácnějších životních okamžiků. Krása diamantů je stálá, nyní se ale stávají přístupnější a radost vám tak mohou dělat při každodenním nošení,“ tvrdí Svobodová.