• Styl
  • Rukověť stylu dvou generací aristokratů: Derek a Maximilian Colloredo-Mansfeld
Další článek
1 / 15

Rukověť stylu dvou generací aristokratů: Derek a Maximilian Colloredo-Mansfeld

Jak žijí dvě nejmladší generace významného šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld, jenž je spjat s českými zeměmi již po čtyři staletí? Derek Colloredo-Mansfeld a jeho syn Maximilian odhalují životní styl bývalé rakousko-uherské aristokracie.

Advertisement

Historie rodu Colloredo se začala psát již v jedenáctém století v Itálii, později se Colloredové spojili s germánským rodem Mansfeld a v sedmnáctém století přišli na území Česka. V roce 2021 pobývají zejména ve svém zámečku v rakouském Štýrsku. V Česku je jejich domovem Praha a dům v Opočně, ve kterém žil i malíř František Kupka. Letní měsíce již desítky let tráví na řeckém ostrově Hydra.

Základem mého šatníku jsou…
Derek askoty. Jsou skvělým doplňkem, a to z několika důvodů – jsou velmi lehké, snadno se s nimi cestuje, udrží vás v teple a každý outfit doplněný o askot vypadá elegantně a jedinečně.
Maximilian funky košile. Odmala mě učili, abych se vždy oblékal formálněji, než je nutné, to ale naprosto neodráželo mou osobnost. Barevné košile s různými motivy mi sedí mnohem víc než nudné jednobarevné. Mé oblíbené značky jsou švédský Eton a Stenströms.

Jeden kus oblečení, který předám další generaci…

Derek tradiční rakouské lederhosen a tvídové sako, které jsem dostal od svého dědečka.
Maximilian stříbrný prsten, který jsem dostal od babičky. Koupila ho v sedmdesátých letech v jednom vídeňském vintage obchodě.

Největší cestovatelský zážitek jsem prožil…
Derek v Myanmaru. V roce 2015 jsem tam jel na služební cestu, jež se proměnila víc v potěšení než práci. Myanmar byl stále neprozkoumanou a cestovním ruchem nedotčenou destinací se spoustou fascinujících budov a chrámů. Bagan s jeho desetisíci chrámy byl dechberoucí. Celou zemi jsem projel na svém oblíbeném skládacím kole značky Brompton. Skládačka se mnou toho už hodně procestovala, často jako příruční zavazadlo.
Maximilian v Peru. Zemi jsem navštívil během několikaměsíčního výletu po Latinské Americe, kdy mi bylo jednadvacet. S nejlepším kamarádem jsme si pronajali camper van a procestovali Peru, Ekvádor a Chile. Jen občas jsme přespávali v levných hostelech. Lima je perfektní kombinací skvělého jídla, historie a nezapomenutelné atmosféry. Čtvrť Miraflores je plná stánků s ceviche a místní hudebníci nám tam tenkrát vytvořili skvělý soundtrack k našim zážitkům.

Každý by měl teď investovat do…
Derek Íránu. Území bývalé Persie se rychle vyvíjí, místní společnost je velmi moderní a vyspělá, ale kvůli politice byli odříznuti od ekonomických příležitostí. Je to neuvěřitelná investiční příležitost pro lidi ochotné podstoupit určité riziko.
Maximilian ekologického chovu ryb. Vody se vyprazdňují rychlým tempem a ryby se v blízké budoucnosti stanou cenným produktem. Přestože již existuje velké množství rybích farem, je nesmírně důležité zaměřit se na jejich udržitelnou variantu, která vedle zlepšování stavu naší planety produkuje i kvalitnější a chutnější ryby.

Věc, která mě v poslední době potěšila nejvíc…
Derek je letadlo STOL Glasair Sportsman 2 + 2. Je to nepochybně můj splněný sen. Má dlouhý dosah a i když miluji létání nad rakouskými Alpami, mohu potenciálně doletět až do Řecka, pokud to situace dovolí.
Maximilian vintage sako z Harris tweedu, které jsem pořídil na eBayi.

Životní filozofie, kterou se řídím…

Derek je být optimistou a chovat se k lidem s úctou, to jsou pro mě dvě nejdůležitější životní pravidla.
Maximilian nebát se ukázat své vnitřní dítě.

Mojí sběratelskou vášní jsou…
Derek askoty. Snažím se žít a cestovat zlehka, takže jsou pro mě dokonalým doplňkem.
Maximilian mušky na muškaření ve všech formách, tvarech a velikostech. Když mi bylo dvanáct let, dostal jsem svůj první prut a od té doby to je moje skutečná vášeň.

Nejkrásnější výhled na světě je…
Derek z restaurace Castello na řeckém ostrově Hydra, kde trávím každé léto od svých deseti let. V životě není mnoho lepších věcí, než vychutnávat si jejich grilovanou chobotnici s grapefruitovým aperolem během západu slunce.
Maximilian z terasy domu mého strýce, také na Hydře, odkud je vidět slunce, jak zapadá za peloponéské kopce a zbarvuje Středozemní moře do všech odstínů červené. Západy slunce na Hydře jsou skutečně jedinečné a já jsem z nich v úžasu už od dětství. Hudba Leonarda Cohena, který taky žil na Hydře, nikde nezní lépe než z té terasy.

“Západy slunce na Hydře jsou skutečně jedinečné a já jsem z nich v úžasu už od dětství. Hudba Leonarda Cohena, který taky žil na Hydře, nikde nezní lépe.”

Výhled na Egejské moře z restaurace Castello na řeckém ostrově Hydra

Lockdown jsem strávil…
Derek doma na rakouském venkově, třídil své nářadí a dokončil všechny práce kolem zámku, které jsem dlouho odkládal.
Maximilian v rodinném domě v malebném Opočně. Studuji kurátorství, takže dny jsem trávil online univerzitními hodinami, vařením, procházkami a sledováním Netflixu.

Umělec, jehož dílo bych rád vlastnil…
Derek je Matisse. Jeho umění mě inspirovalo celý můj život, až do bodu, že jsem dokonce i sám začal trochu malovat.
Maximilian Henri Rousseau. Líbí se mi naivita jeho umění, které nikdy nestudoval. Vždy mě dokáže přenést do jiného světa, podobně jako sny, které má člověk v dětství.

Myslivectví pro mě znamená…
Derek být ve velmi úzkém kontaktu s přírodou. Myslivectví je mnoha lidmi dost nepochopené, nikdy není snadné zastřelit zvíře a ne vždy jdu na lov s cílem něco zastřelit. Můj děda procházel strašlivou agónií, předtím než zastřelil svého nejoblíbenějšího jelena, kterého dokonce i pojmenoval Schweisshund. Cítil se s tímto zvířetem pevně spojen a staral se o něj čtrnáct let. Děsil se dne, kdy věděl, že ho bude muset zastřelit, protože bude starý a slabý. Lov pro mě není jen střílení nebo sbírání trofejí, pro mě je to mnohem více o pozorování zvířat a poznávání přírody.
Maximilian nástroj, který mi umožňuje lepší pochopení přírody. Upřednostňuji však rybolov, při kterém pouštím na svobodu všechny ryby, které chytím.

Nejlepší dárek, který jsem daroval…
Derek výtvarný kufřík na štětce a barvy, který jsem vyrobil k osmdesátým narozeninám své matky. Je malířka a právě připravuje výstavu inspirovanou znamením zvěrokruhu, jež se, doufejme, uskuteční v létě na Hydře.
Maximilian moje přítelkyně je spisovatelkou a na narozeniny jsem jí daroval starý psací stroj, na který jsem vyryl její iniciály.

Nejlepší kniha, kterou jsem přečetl za poslední rok…
Derek je určitě 12 pravidel pro život od Jordana Petersona. Dalo mi to nový pohled na svět a život, pochopil jsem, že fakta se v mém životě stala mnohem relevantnějšími než kdykoli předtím. Také jeho pohled na náboženství je skutečně originální.
Maximilian Siddhártha od Hermanna Hesseho. I když je to klasika, přečetl jsem ji teprve nedávno. Tato kniha mi jako mladému dospělému člověku promlouvá k duši. Siddhárthova cesta s její krásou, těžkostmi a nekonečnými otázkami se odráží v mé vlastní minulosti, současnosti a budoucnosti.

Skladba, kterou najdete v mém playlistu…
Derek Nessun Dorma. Tuhle árii dokáži poslouchat kdykoli a kdekoli a nikdy mě nepřestane dojímat.
Maximilian Moonshine Got Me od Daniela Norgrena, švédského blues umělce, který si jednoznačně zaslouží více uznání.

V Praze mám rád…
Derek Malou Stranu s Petřínskými sady, kam vždy chodím se svým psem Sambem na procházky. Výhled na celé město z Klášterního pivovaru je famózní.
Maximilian Karlín, kvůli jídlu. Karlín má řadu skvělých restaurací včetně jedné z mých nejoblíbenějších v Praze, Esky.

Naposledy ne mě udělalo dojem jídlo…
Derek od mého syna. Na Nový Rok připravil pětichodovou večeři, která bude pro mě dlouho památnou, jeho Canard à l’orange byla prvotřídní.
Maximilian entrecôte z Café de Paris v Praze. Chodíme tam vždy společně s babičkou Kristinou, jejich servis a atmosféra dokonale dotvářejí požitek z jídla.

Parfém, který mě nikdy neomrzí…
Derek The Duke od Penhaligon’s. Darovala mi jej moje neteř, která nedávno otevřela v Salcburku parfumérii Maison Colloredo.
Maximilian Sauvage od Dior a Blackpepper od Comme des Garcons. Se svými silnými dřevěnými tóny a správnou dávkou svěžesti je ideální pro každou příležitost.

Mojí nejoblíbenější aplikací je…
Derek Skydemon. Žádný pilot se bez ní neobejde.
Maximilian Audible.

Podcast, který mě ohromil…
Derek je ten od Jordana Petersona. Nedávná epizoda s Wim Hofem byla skutečně zábavná.
Maximilian je určitě krimipodcast Paradise od BBC. Je to velmi intenzivní příběh ideální na dlouhou jízdu autem.

Nezbytnost, bez které se neobejdu…

Derek je multitool pomůcka Leatherman surge. Používám ji doslova na všechno, má velké množství nástrojů. Není to sice nejvíc sexy, zato jednoznačně nejpraktičtější věc na světě. Nosím ji dokonce i pod formálním oblečením.
Maximilian french press. Ranní šálek kávy je pro mě absolutní nutností.