Další článek
1 / 3

Porsche 911 / Jak se ikonický vůz proměnil v umělecké dílo

Jakub Kodl z platformy současného umění KodlContemporary inicioval pozoruhodný projekt kombinující ne tak vzdálené světy umění a autodesignu. Erbovní vůz Porsche 911 GT3 Touring se proměnil zevnitř i zvenčí zásahy výtvarníka Jana Kalába a umělce a designéra Lukáše Nováka.

Advertisement

„Porsche 911 je již samo o sobě uměleckým dílem. Když se navíc spojí se současným českým uměním zahrnujícím skleněné objekty, nádech graffiti až po abstrakci a fotografii, vznikne z toho spojení dvou světů v dokonalé podobě,“ uvádí Jakub Kodl, zakladatel a majitel KodlContemporary, který za myšlenkou unikátního projektu stojí. Oslovil proto jednoho z nejúspěšnějších českých výtvarníků Jana Kalába, který před časem umělecky pojal karosérii svého vlastního Porsche 911 z 80. let a má tedy již s podobným počinem zkušenost. Původní modrý odstín vozu proměnil v gradient hrající několika barvami.

„Protože se jedná o novější model, než jsem upravoval pro sebe, bylo jednodušší díly rozložit. Výhodou je, že s postupem jsem již měl zkušenost. Nové pro mě ovšem bylo, že se do projektu zapojilo více umělců a také možnost spolupracovat s Porsche Centrem Praha na Proseku. Mohli jsme použít lakovnu, barvy i pistole a všichni nám byli velmi nápomocní při rozebírání auta,“ přibližuje proces tvorby výtvarník Jan Kaláb a dodává, že design je odlišný než u jeho staršího modelu. Nové Porsche 911 GT3 Touring má mohutnější tvar a zadní kola větší než přední, proto umělec tentokrát držel gradient v horizontální rovině. Začíná žlutou barvou, která přechází do červené až temně modré, jenž se postupně zesvětluje. Tím se vytváří vizuální efekt připomínající plameny. Modrý odstín zůstává na střeše, není ze strany téměř vidět a opticky se proto může zdát, že přechází do černé. „Nejožehavějším momentem bylo, jak si poradit s detailem, kdy se zvedá zadní spoiler. Zde se láme gradient červené na tmavou,“ popisuje Kaláb.

„S Honzou Kalábem jsme se již párkrát potkali a oba nás zaujalo téma rychlosti, dynamiky i energie, které z auta vyzařuje. Viděl jsem, že Honzova práce zachycuje a rozvíjí dynamickou složku vozu a já se pokusil o něco podobného v interiéru. Snažil jsem se vizuálním jazykem umocnit energii, kterou ve mně vůz vyvolává a kterou chci, aby vyvolával v člověku, jenž ho bude řídit,“ uvádí umělecký sklář a designér Lukáš Novák. Při své práci na úpravě Porsche 911 GT3 Touring se soustředil zejména na středový panel a díly, které obsahuje.

Dvojici umělců doplňuje fotografka Alžběta Jungrová, jejímž úkolem bylo zachytit výsledné dílo a vytvořit sérii snímků, kde bude hrát exkluzivně upravené Porsche hlavní roli. Výzvou pro ni byla prý barevnost celého díla, ve své volné tvorbě se soustředí zejména na černobílé fotografie či monochromatické zpracování. „Barva je další prvek, který posouvá fotografii. Shodou okolností právě začínám svůj nový projekt, který bude hodně barevný, i proto nabídka přišla ve skvělou dobu. V díle Honzy Kalába jsem ovšem přeskočila dalších deset vývojových stupňů a rovnou se vrhla do barevného mixu, k němuž bych se sama propracovávala dlouho,“ dodává fotografka.