• Styl
  • Móda
  • Podzim v tvídu / Stylová klasika pro letošní sezonu hraje všemi barvami
Další článek
1 / 7

Podzim v tvídu / Stylová klasika pro letošní sezonu hraje všemi barvami

Nemusíte být ani moc posh, ani příliš prokazovat svůj intelekt, abyste se navlékli do tvídu. Ale historicky, pokud jste jej nosili, byli jste stoprocentě buď to první, anebo jste coby vysokoškolský profesor na britské univerzitě dělali to druhé. Tvídové blejzry a pláště vždy patřili k erudovaným nebo k aristokratům. Když Coco Chanel v roce 1924 použila tvíd i na dámské oblečení, inspirovala se šatníkem svého milence, vévody z Westminsteru. Víc posh už to asi ani nejde.

Advertisement

Veškeré konotace spojené s tvídem už pominuly – ostatně, v době, kdy muži a ženy vyrážejí do kanceláří v teplákách, jsou veškeré tyto stylové debaty o noblese trochu passé. Na každý pád, tvíd je vysoce užitečná tkanina, protože je odolná a nepromokavá a ve vzorech jako houndstooth, herringbone a windowpane taky stylově vysoce nadčasová.

Tvídovina pochází ze Skotska. Původně se tkala v keprové vazbě. V angličtině se kepr řekne twill, ve skotské hantýrce však tweel. Když o tuto látku v charakteristických odstínech hnědé, matně zelené, modré a šedé projevil v první polovině 19. století zájem jistý londýnský kupec, spletl si twill s tweedem – podle skotské řeky Tweed River. O látku rychle rostl zájem, ale obchodní výraz tweed (tvíd) už zůstal.

Za vrcholnou tvídovinu se obvykle považuje tzv. Harris Tweed. Pečetí Harris Tweed se symboly globu a maltézského kříže se smí označovat jen ručně tkaný tvíd pocházející ze skotských ostrůvků Harris, Uist, Lewis a Barra, které tvoří souostroví Vnějších Hebrid. Pečeť původně platila jen pro tvíd, kteří obyvatelé tkali ručně ve svých domovech. S rostoucí oblibou se zavedly tkalcovské stavy a postupně vznikaly stovky různých vzorů.

V dámské kolekci Saint Laurent pro podzim 2021 se objevují tvídové blejzry inspirované osmdesátými léty střihem, ale i barvou, a to včetně výrazně fialové a růžové. Kreativní ředitel Anthony Vaccarello k sakům vyladil i tvídové minisukně s metalickými doplňky, jež k původním tvídovým kostýmkům mají, ehm, poměrně daleko.

Saint Laurent ovšem není jedinou značkou, která pro letošní sezonu přichází se zábavnou aktualizaci této nadčasové stylové klasiky. Americká značka Area doplňuje své zelené tvídové křišťálovými třásněmi, ve Valentino nabízejí crop verzi klasické tvídové siluety. V Balmain zase přispěchali s tvídem v gingham vzoru a špičatými rameny. Zřejmě vrcholem tvídové horečky je ovšem tvídová mikina s kapucí, kterou má na svědomí (doslova) značka Dsquared2. Chcete lepší důkaz, že tvíd už skutečně dávno není vyhrazen jen privilegovaným vrstvám?