• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Umělecký hybatel Jiří Marshal ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 6

Páteční pětka / Umělecký hybatel Jiří Marshal ve víkendovém dotazníku

Režisér, art director, fashion designer… Jiří Marshal byl vždy mužem mnoha profesí. V minulém desetiletí rozčeřil stojaté vody českého streetwearu svou unisex značkou oblečení Marshal Apparel. Během let vytvořil řadu hudebních klipů, reklam a dokumentů, jež vznikly pod hlavičkou jeho vlastního grafického studia AD ROOM. Nyní v pražských Holešovicích pomohl uvést do života nový kreativní prostor nazvaný Chapter. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Nové věci mi moc radost nedělají nebo jen na velmi krátkou dobu. Pak přichází akorát starost, že si někde omylem bouchnu hodinkami, nebo mi někdo odře auto apod. Během pandemie jsem spoustu těchto věcí prodal, ať už hodinky, auta nebo dům, který jen chátral, protože byl moc daleko. Zjistil jsem, že se mi neskutečně ulevilo a odpadlo spoustu starostí, co vás někde vzadu v hlavě neustále štvou. Jestli bych však měl vyjmenovat jeden kousek, tak by to rozhodně bylo neonové výstražné světlo z komínu od výrobce Tesla, které jsem pořídil v mém oblíbeném obchodě Halabalashop na pražské Letné.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vařit moc neumím, ale občas rád peču, protože miluju sladký. Někdy se mi stává, že několik dní v kuse jím jenom sušenky a mléko, což asi není úplně nejzdravější, ale nemůžu si pomoct. Maximálně dokážu o víkendu vykouzlit omeletu k snídani. Když si tak vzpomínám, tak podle mého receptu možná smaží koblížky tisíce českých domácností. Kdysi ho otiskl jeden lifestylový magazín v rubrice, kde různí kluci vařili. Byl tam se mnou Maxmilian Turek, který uvařil špičkový těstoviny a pak Ondra Brzobohatý, jenž nás tím, co vykouzlil, totálně strčil do kapsy. Tak jsem si sbalil své koblížky a zahanben utíkal domů.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Manuální práce. Když mám jen chvilku čas, tak si vymyslím, že se třeba naučím, jak se vyrábí nože, nebo zajedu do palíren ginu a učím se výrobu. Naposledy jsem byl zase na školení leštění a renovace autolaku. Jsou to pro mě takové úniky od práce a starostí.

Streetwearová značka Marshal Apparel si v minulém desetiletí zajistila značnou pozornost i díky silné vizuální kampani... / foto: archiv

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Netroufám si říct, že osvojil, ale hodně mě začal bavit interiérový design a komplexní budovaní prostoru včetně navrhovaní nábytku apod. Poslední půlrok jsem dělal na holešovickém studiu Chapter a musím říct, že to byla pořádná výzva. Tímto bych chtěl poděkovat celému týmu, všem řemeslníkům, kteří se mnou měli trpělivost a taky všem autorům, kteří mají na zdech vystavena svá díla. Asi nejvíc kamarádovi Michalovi Škapovi, který pomaloval naší elektro skříň, jež se stala jedním z ústředních bodu celého studia.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Asi si tady nebudu honit triko a zbytečně jmenovat něco artového a hlubokého. Jasně, že mám rád i takový věci, ale teď třeba spíše sleduju reality shows jako Survivor. Je to moje guilty pleasure a dokonale u toho dokážu vypnout.

O aktivitách Jiřího Marshala zde, zdetady