• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Stylista Filip Vaněk ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 9

Páteční pětka / Stylista Filip Vaněk ve víkendovém dotazníku

„Nebaví mě dělat jenom jednu věc konstantně. Potřebuju více aktivit, mezi kterýma přelítávám, byť jsou třeba i z jiného oboru, abych neměl pocit, že pracuju,“ říká známý český stylista Filip Vaněk. V našem pravidelném Q&A Filip odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Je znám pro svou přímočarost a názory, které nemusejí být obecně populární. Nelze mu ale odepřít originalitu jak v životních postojích, tak i v módních kreacích.
Filip vystudoval informační technologii, roky působil v mediálních agenturách, kde tvořil kampaně pro velké globální brandy a působil i jako ředitel inzerce hned několika prestižních časopiseckých titulů. Dnes je nejznámnějším stylistou českých celebrit, ale i armády privátních klientů.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Niche parfém Altar, na kterém jsem pracoval během covidu a letos v únoru jsme jej konečně uvedli do prodeje. Je velmi silný, možná i proto, že jsem si během jeho přípravy prošel covidem a přišel tak částečně o čich. Těsně před uvedením na trh ale začala válka na Ukrajině. Navzdory všem těmto porodním bolestem, nebo možná právě kvůli nim, mi výsledek dělá velkou radost. Nejen každé ráno, když si ho sám dávám na sebe, ale především když mi chodí krásné zprávy od lidí, kteří ho vyzkoušeli.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Pokud jsem v Česku, tak nemám čas vařit. Jediné místo, kde vařím, je Lanzarote. Vrcholem mého kuchařského umění je salát. Když se hodně překonám, tak udělám grilovanou rybu, která (ačkoli se opravdu snažím) stejně nechutná tak jako z mé oblíbené restaurace. A tak je často k obědu jen ten salát. Žiju podle úsloví, „na co vařit, když pánbůh stvořil restaurace“. Jídlo pro mě není podstatné. Spíš ho vnímám stejně, jak je benzín nutný do auta. Jediné, co vařím opravdu rád, je ovesná kaše z mandlového mléka. Je to pokrm, bez kterého si neumím představit ráno, a na který se někdy těším tak moc, že jsem kvůli němu schopný vstát skutečně hodně brzo.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Čas, který trávíme spolu s manželem většinou u nás na Lanzarote, kde se opravdu dokážeme zastavit, vyčistit si hlavu a zapomenout na povinnosti, které se v Česku na nás valí ze všech stran. Pokaždé, když letadlo dosedne na ostrovech, čas se jakoby zpomalí a z hlavy se vytratí všechny starosti.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Odpočívat a umět si to užít. Baví mě moje práce. Naplňuje mě. Ale důležité je po práci si odpočinout. Uniknout před před vším s manželem na Lanzarote. Číst si, zajet si na kole na trh pro rybu, nachystat salát…

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Neuvěřitelně jsem pobavil u filmu Bullet Train režiséra Davida Leitche. Až mi bylo líto, že končí. Film, který si pouštím jednou za čas a vzpomínám na to, kdy svět módy byl ještě „normální“, je snímek Pret-A-Porter od Roberta Altmana. Asi nenajdete jiný filmy zachycující módní branži pravdivěji a vtipněji.

Filipa můžete sledovat zde