• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Sklář Johan Pertl ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 23

Páteční pětka / Sklář Johan Pertl ve víkendovém dotazníku

Talentovaný sklář a designér Johan Pertl ve své tvorbě spojuje nečekané postupy a materiály a inspiruje se napříč uměleckými odvětvími. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Pochází ze sklářského kraji na Vysočině. Už při studiu architektury na ČVUT pracoval ve studiu DECHEM, nyní dokončuje magisterská studia v ateliéru Skla na pražské UMPRUM pod vedením Ronyho Plesla.
„Svá díla vytvářím tak, aby časem nezastarala jak po estetické, tak po praktické stránce. Chci vytvářet skleněné artefakty, které si rodiny mohou předávat z generace na generaci. Čerpám z minulosti a jdu kupředu,“ říká mladý designér, pro kterého jsou typické motivy monumentality a s tím spojené architektonické principy.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Poslední roky si kupuji jen věci, které skutečně potřebuji. Z tohoto důvodu musím zmínit produkt, na kterém pracuji. Rozhodli jsme spojit síly s Tomášem Kučerou a společně připravujeme sérii nástěnných objektů. Z výsledného produktu mám neskutečnou radost. Obnáší to práci na huti, která je oproti tavené plastice, kterou běžně dělám, víc akční.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vaření si vždy užívám. S kamarádem jezdíme každý rok vařit na punkový festival. Pod jeho vedením jsem se naučil vařit veganskou verzi vietnamské polévky pho a za to jsem moc rád. Každý rok strávit čtyři dny vařením a klábosením s lidmi je vždy skvělý relax. Doma se rád pustím do něčeho jednoduššího, například italskou klasiku spaghetti carbonara.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Četba a pobyt v přírodě – ideálně kombinace obojího. V poslední době nebyl čas ani na jedno, bohužel. Vlivem událostí posledních dvou let jsem trávil hodně času na chatě. Teď, když se daly věci opět do pohybu, vzpomínám na to, jak vzácné to bylo a netrpělivě vyhlížím začátek léta. Ale i procházka na Petřín nebo k řece mi přinese dostatečné množství klidu.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil, a baví vás?

Vždy jsem toužil umět foukat sklo na huti. Proto jsem se minulý rok přihlásil na učňák do Světlé nad Sázavou. Přiznávám, že je to nejnáročnější činnost, jakou jsem kdy vyzkoušel. Ale jsem rád, že jsem vydržel ten náročný první měsíc a nevzdal to. Tuto činnost se tedy stále pokouším osvojit.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Filmy od oblíbených režisérů si dopřávám opětovně s odstupem času. Nedávno opět přišel čas na snímek 2001: Vesmírná odysea od Stanleyho Kubricka. Film mě dostal a znovu uchvacuje svou jedinečnou vizualitou i příběhem. Po skončení vždy zůstanou otázky po několik dnů. Ze seriálů jsem před časem pro sebe objevil How To with John Wilson (Jak na… s Johnem Wilsonem) a nemyslím si, že bych vůbec kdy viděl lepší televizní počin. Autorova schopnost, se přes zdánlivě banální témata dostat do hloubky, byla příjemnou změnou.

Více o tvorbě Johana Pertla zdezde