Další článek
1 / 29

Interiér roku / Vítězný mezonetový byt na pražském Žižkově inspiroval svět umění a síly jin a jang

Minulý týden v pražském Centru současného umění DOX vyhlašovali vítěze v rozličných kategoriích soutěže Interiér roku, která již sedmým rokem hledá nejkrásnější bydlení u nás. Absolutním vítězem se stal autentický byt na pražském Žižkově pod označením Mezonet 69, jehož tvůrci ze studia No Architects se inspirovali uměním, ale i v dávné čínské filozofii.

Advertisement

„Číslo šedesát devět je vyjma známého sexuálně zakódovaného odkazu také numerickým vyjádřením jin a jang, symbolů stability nebo harmonie,“ vysvětlují vítězní architekti. Ani barvy interiéru nejsou nahodilým výběrem. Inspirací byly tentokrát obrazy.

Byt nepůsobí nijak honosně, spíše autenticky a zjevně oslovuje majitele s ryzí uměleckou duší. Porota ocenila „zejména rafinovaný koncept střídmého a nezahlceného interiéru, který působí velmi antistresově“. Dále vyzdvihla „hru s barvami, konotace k tvarování první republiky a pochopení genia loci, ale i smysl pro citlivé začlenění uměleckých děl, skvělé řemeslné zpracování interiéru a smysl pro detail.“

Pověstná šedesát devítka vykukuje z kapotáží topení i z nábytku, ale hlavně je zastoupena přímo v obraze Vladimíra Houdka, který má pro majitele zvláštní význam včetně právě uvedeného čísla samotného. Nezvykle divoce tvarované okraje obrazu se zase propisují do zakončení dvířek od kuchyňské linky.
Setkání barevnosti obrazů i interiéru je patrné na první dojem. Kromě zřejmých vztahů jsou tu i ty méně nápadné jako je odstín stěrky za knihovnou. Ten byl namíchán tak, aby souzněl se zde umístěným obrazem Josefa Bolfa. K tomu odkazují i svítidla ve tvaru slz, ale třeba i umístění v ose výhledu na Vodopád na slepé stěně žižkovského paneláku od Patrika Hábla.

Architekti byt kompletně zrekonstruovali. Došlo k úpravě dispozice, výměně sanity, byly vyměněny veškeré povrchy, upraveno vytápění, doplněna klimatizace, přestavěno schodiště a k němu doplněno i trochu sakrálního osvětlení. Nábytek je navržen na míru – od postele přes skříně po jídelní stůl.

Více o soutěži zde