• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Optik Filip Žilka ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 5

Páteční pětka / Optik Filip Žilka ve víkendovém dotazníku

„Brýle jsou získaným charakterovým znakem, který komunikuje za svého nositele. Obličej je takové jeviště,“ tvrdí Filip Žilka. Do jeho špičkového Žilka Optik Studio na pražských Vinohradech se nechodí jen pro brýle, ale pro emoce. V našem pravidelném Q&A Filip odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

K oboru se dostal přes svého otce, který v devadesátých letech zprivatizoval optiku. Filip před dvěma desetiletími založil vlastní studio na pražských Vinohradech, kde aplikuje svůj trademarkový odborný přístup k prodeji obrub, tzv. koncept Desatera tváří osobnosti, v rámci kterého v Žilka Optik Studio propojují charakter člověka s designem brýlí. V nabídce exkluzivní vinohradské optiky najdete odvážné, extravagantní, ale i byznysové designy kultovních značek jako Matsuda, Blake Kuwahara, Yamamoto, Alain Mikli, Phillipe Starck či Mykita.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Solární minifontána, která, když slunce nesvítí, tak prská a je unavená. Když slunce svítí dostatečně, tak vystříká vodu z talíře s vodou, po kterém plave. Ve volném čase čtu knihu Černá Labuť od Taleba Nassima Nicholase o vysoce nepravděpodobných událostech.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Naposledy se mi skutečně povedly lasagne s pancettou. Musím přiznat, že když se mi podaří něco hned napoprvé, tak mi to přináší jisté egoistické potěšení. Jinak jsem zjistil, že věci, které sám vytvořím a následně potěší mé okolí, tam mě nějak uspokojují víc, než ty, vyrobené jenom pro mě.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Usnout pod břízou na louce s výhledem. Může to být i pod dubem. Obecně jsem spokojen, když nějak život jde samovolně, harmonicky a nemusím ho nějak řídit. Když jsem pozoroval rehka domácího, jak staví hnízdo, tak nezdary střídala funkčnost. Pak jsem šel vozit kameny na cestu a byla to ta samá harmonie. Nadávání bylo vykoupeno cestou, po které se dá jet, i pokud prší. A pak jsem řekl: „Miláčku pojď se podívat. Už nám to nebude klouzat.“

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Výroba japonského truhlářského spoje nazvaného jigoku-hozo. Pokud se udělá přesně, tak nevyžaduje lepidlo. Propadl jsem truhlaření. Dřevo je pro mě organizmus, položivá věc mezi světy. Trochu pořád strom a trochu třeba stůl, který s vámi žije klidně dalších sto let. Každý kus má originální strukturu. Je obohacující to objevovat. Cítím při tom úctu.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Slow Horses. Špionážní seriál podle stejnojmenné literární předlohy Micka Herrona. Víc vám neřeknu. Nerad čtu kritiky. Nevěřím jim. Proto nechci ani tento nějak popisovat. Přistupuji k umění bez nachystání. Vždy jde film nebo seriál po pěti minutách vypnout a znovu si od začátku pustit Peaky Blinders.

Více o vinohradském studiu Filipa Žilky zde