• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Kreativní živel Magda Žůrková ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Kreativní živel Magda Žůrková ve víkendovém dotazníku

Jedna z hybatelek domácí módní scény během covidu společně s Ivonkou Petružálkovou založila platformu MáVlast oslavující československou tvorbu. Už tuto sobotu se pod jejím vedením v rámci oslav módy MBPFW odehraje již šestý prodejní pop-up showroom s lokálními designéry a značkami s označením MáVlast Edit. Magda Žůrková v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Vystudovala sociální pedagogiku a humanitární činnost, její rodiče po revoluci založili vlastní vydavatelství. „Se sestrou jsme začaly psát hned, jak jsme se ve škole naučily dostatek písmen. Psaly jsme vlastní pohádky, povídky, na střední škole jsem psala i takové punkové divadelní hry. Psaní je pro mě přirozenou činností,“ vypráví Magda. Přes psaní a fotografii se začala zajímat o módu. Pracovala pro české i světové lifestylové a fashion online platformy, zároveň se vždy věnovala stylingu. V mnoha ohledech pro ni bylo osudové setkání s další výraznou osobností své generace, designérem Janem Černým. Z kamarádů se stali i spolupracovníci. Dodnes s Honzou spolupracuje jako casting directorka.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Prstýnek se symbolem svatého srdce od Janji Prokić, který nosím každý den společně s prstýnkem po babičce s rubínem a keramickým prstýnkem z Vratislavi. Ráda si kupuji věci od lidí, které osobně znám a mám je ráda. Ale celkově preferuji kupovat si zážitky, spíš než fyzické produkty. Letenky do Londýna, kam jezdím pravidelně a je to takový můj druhý domov, nebo třeba vstupenky do divadla. Naposledy jsem viděla Kytici v Národním divadle a byl to nádherný zážitek. Od hereckých výkonů po kulisy. Na materiální statky nějak extra nejsem, ale teď jsem si objednala v sample sale košili od mojí oblíbené značky Shrimps.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vařím moc ráda, uklidňuje mě to a můžu u této činnosti relaxovat. Mamka má velkou kuchyni, takže nejraději vařím, když přijedu domů do Olomouce. Naposledy jsem vařila domácí špenátové gnocchi s riccotou a pečenými paprikami. Mám potom radost, že se mi povede (alespoň částečně) něco, o čem jsem si nejdřív myslela, že nemůžu zvládnout.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Ticho. Když jsem v přírodě, když objevuji nová místa. Ráda cestuju, každý rok se snažím navštívit dvě nové země nebo alespoň města mimo Českou republiku. Poslední dobou se také snažím vědomě si uvědomovat momenty, které mi dělají radost. Může se jednat o úplnou maličkost, ale na pár sekund se zastavím, abych to doopravdy vstřebala. Je pro mě jednoduché zaměřovat se na negativní věci, rozhodně jsem člověk, který vidí sklenici poloprázdnou a ne poloplnou.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

V první vlně covidu jsem oprášila své úžasné vyšívací schopnosti a u sledování pro tu dobu příznačného seriálu Živí mrtví jsem vyšívala kachničky a vlajku Rychlých šípů pro taťku k narozeninám. Ve druhé vlně jsem se potom naučila háčkovat a u toho jsem pro změnu sledovala Hru o trůny. Chtěla bych se naučit pískat na prsty.

5.
Který nedávno shlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Pro krásnou výpravu, ať už se jedná o kostýmy nebo sicilské lokace, doporučuji film Cyrano. Líbil se mi i trochu chaotický seriál Medvěd, ale je to zase něco jiného a herci podávají skvělé výkony. Intelektuálům, jež rádi filozofují nad partnerskými vztahy, doporučuji Scény z manželského života. Pro fanoušky temnějších a dramatičtějších záležitostí zase Pád s Gillian Anderson a Jamie Dornanem, ten jsem viděla několikrát, a český seriál Pustina.

Magdu můžete sledovat zdetady