• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Designérka Janja Prokić ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 18

Páteční pětka / Designérka Janja Prokić ve víkendovém dotazníku

Je jednou z nejvíc uznávaných designérek u nás, mnohonásobnou držitelkou Czech Grand Design a dalších prestižních českých i světových ocenění. Svá díla vystavuje po celém světě, od Prahy přes Florencii až po New York. Janja Prokić v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti a jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Opulentní, komplikované klenoty osázené drahými kameny připomínající kosmické relikvie i civilní až prosté šperky beroucí si inspiraci z její největší múzy – matky přírody.
„Šperky měly původní význam jako talisman. Věřím tomu, že když má člověk na těle nějaký šperk, měl by mu něco dávat. Dodat nějakou sílu, která mu třeba zrovna chybí, a současně ochraňovat. O to se snažím i já,“ říká Janja. Pochází z Bělehradu, ale už od začátku devadesátých let žije a tvoří v Praze. Je absolventkou pražského UMPRUM, ateliéru veškerého sochařství Kurta Gebauera a ateliéru K. O. V. pod vedením Evy Eisler.
Svou tvorbu vnímá jako deník, ve kterém zapisuje své životní okamžiky. Její šperky v sobě propojují mystiku, symboliku, prvky šamanismu či bílé magie, vzpomínky na dětství, sny a představy.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Momentálně prožívám vnitřní radost z nového obrazu od Kristíny Bukovčákové. Dlouho jsem si jej přála a teď je doma a hřeje mě u srdce. Pokud obraz nelze nazvat produktem, pak mě poslední měsíc a půl těší nákupy doplňků do interiéru mého nového obchodu. Mám tak radost ze tří klik, které jsem včera objednala, a interiérových světel, které podle mě budou totální nádhera.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Jídlo je pro mě velmi zásadní. Vařím moc ráda a poměrně často. Ráda dobře jím a ráda za jídlem i cestuji. Poslední dobou vařím bez koření a snažím se pracovat jen s původní chutí samotných surovin a ty propojovat tak, aby byl výsledek výrazný, ale harmonický. Ráda vařím pro jiné lidi, zbožňuji, když lidem chutná tak, že přestanou mluvit a užívají si jídlo. Můj osobní bůh vaření je britský šéfkuchař izraelského původu Yotam Ottolenghi, jeho kuchyně je velmi populární. Pokud neznáte, tak doporučuji vyhledat. Nebudete litovat.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Jednoznačně příroda a ticho. Ticho v lese, ticho doma. Ticho v přírodě za jakéhokoli počasí je nejléčivější. Poslední měsíce mám dojem, že můj život začal nabírat nesmírně rychlé tempo. Proto chvíle, kdy přijdu domů a je tam ticho a klid, jsou pro mě k nezaplacení. Klid v duši mi také přináší kontakt s lidmi, se kterými mám upřímný vztah a máme se rádi navzdory různým náladám a různým životním obdobím. Život bez blízkých přátel a rodiny nikdy nemůže být naplněný.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Po dlouhé době jsem zase začala běhat. Je to skvělé! Změna je v tom, že běhám s respektem k vlastnímu tělu. Mnohem víc respektuji jeho přirozenou výdrž. A díky tomu to zase miluju.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Teď to jsou nové díly seriálu The Stranger Things, takže já mám na tento víkend plán jasný!

Janju můžete sledovat zde