• Styl
  • Design
  • Salone del Mobile 2022 / Jaké hvězdné okamžiky letos chystají milánské oslavy designu
Další článek
1 / 10

Salone del Mobile 2022 / Jaké hvězdné okamžiky letos chystají milánské oslavy designu

Příští týden v Miláně vypukne kvůli covidu odložený týden designu. Designérská mekka s názvem Salone del Mobile se letos koná již pošedesáté. Souběžně s přehlídkou nábytkářských firem ulice severoitalského velkoměsta rozžije Milan Design Week, neboli oblíbené Fuorisalone zaměřený i na další designové formy.

Advertisement

Po covidové přestávce se návrháři, umělci, architekti a všemožní nadšenci do designu radují z jubilejního šedesátého ročníku. Oslavy designu se odehrají na Fiera Milano Rho v netradičním červnovém termínu (od 6. do 12. června) a zaměří se na ve všech možných pádech skloňovaný fenomén udržitelnosti. Vystavovatelé tu předvedou své upcyklované a re-use produkty vytvořené z materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí.

„Akce funguje jako prázdné plátno pro všechny protagonisty – společnosti, značky a designéry – a umožňuje jim vyprávět příběhy. Je to referenční bod pro celou komunitu designérů,“ říká prezidentka Salone del Mobile Maria Porro. Ve světle současných událostí na Ukrajině dodává: „Nyní víc než kdy jindy je důležité být křižovatkou kultur a stylů otevřenou celému světu.“

Veletrhu se zúčastní doslova tisícovky různých vystavovatelů. Populární akce Salone Satellite se koná letos již potřiadvacáté a tradičně uvítá začínající designéry z celého světa.

Highlightem Salone del Mobile 2022 má být instalace architekta Maria Cucinelly, který vytvořil obří prostor zaměřený na sociální vazby a interakce. Na 1400 metrech čtverečních navrhl podle zásad cirkulární ekonomiky unikátní meeting point pro tisíce návštěvníků se spoustou designových vychytávek obohacených zelení. / foto: archiv

Ve stejné době se v ulicích Milána odehraje Milan Design Week známý také pod přezdívkou Fuorisalone. Letošní téma zní: Prostor a čas. Nejvíce akcí se tradičně odehraje v milánské hip čtvrti Brera. Představí se tu hvězdní i méně hvězdní designéři, architekti, ale i společnosti z celého světa. K Fuorisalone patří také řada kulturních akcí pro široké publikum, které, na rozdíl od akcí spojených výlučně se Salone del Mobile, nepotřebuje ke vstupu speciální VIP pozvánky.

Fuorisalone je skvělou příležitostí, jak se plně ponořit do tajů nejlepších italských nábytkových showroomů. Právě pro tuto příležitost se prostory stávají strhujícími expozicemi nejnovějších novinek jednotlivých značek. Selected doporučuje nevynechat obchody jako Cassina, Karakter, Technogym, Giorgetti, Gallotti & Radice, Porro, Dolce & Gabbana Home, anebo Natuzzi.

Více o Salone del Mobile 2022 zde