• Architektura
  • Styl
  • Páteční pětka / Architektka Jana Mastíková ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Architektka Jana Mastíková ve víkendovém dotazníku

Její cesta do světa architektury započala studiem architektury a urbanismu v moravské metropoli a také studiem polytechniky ve španělské Valencii. Od roku 2009 prošla několika architektonickými ateliéry, v roce 2014 spojila své jméno s pražským architektonickým a projekčním ateliérem Loxia, který v současnosti jako hlavní architektka a partnerka firmy řídí. Architektka Jana Mastíková v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Loxia je místem s obrovským duchem, skvělými lidmi a nadšením pro věc. Míchá se v něm odvážnost a kreativita se zkušeností a chutí dělat věci funkční a dotažené do nejmenšího detailu.“ S její vizí se rodí bytové, kancelářské i občanské výstavby. Způsob, jakým pracuje studio Loxia, je velmi podobný filozofii, jakou architektka Mastíková razí v architektuře. Stejně jako každý dům ve městě má svou funkci a soubor vazeb na další stavby a části města, tak i lidé v Loxia jsou dokonale propojeným celkem s mnohaletými zkušenostmi v oboru a svěžím pohledem na věc.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Určitě to byla úžasná kniha Norman Foster od nakladatelství Taschen, která se věnuje géniovi světové architektury. Najdete v ní nejen jeho nejvýznamnější projekty, jakými jsou 30 St Mary Axe, Apple Park nebo most Millennium, ale také plno nepublikovaných snímků a skic vybraných samotným Fosterem. Druhý svazek obsahuje osm esejů, ve kterých se můžete začíst do zdrojů architektovy inspirace – úžasné a pro mě osobně také neuvěřitelná inspirace.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vaření si užívám, a především, když se sejde společnost dobrých lidí, pro které je radost jídlo chystat. Naposledy jsem takto vařila asijský karamelizovaný bůček, který jsem doplnila o degustaci saké. Inspirovaly mě k tomu mimo jiné tématické brunche, které v ateliéru Loxia s kolegy pravidelně pořádáme. Protože tvoříme mezinárodní tým, máme mnoho možností, jak ochutnat autentickou, zahraniční kuchyni. Je to krásná tradice, na kterou se vždycky nesmírně těšíme a užíváme si ji přímo v prostorech kanceláře.

3

Co vám přináší klid v duši?

Cestování, poznávání nových míst a hledání inspirace ve zdánlivě obyčejných věcech. V pozorování odlišností a starostí běžného života lidí od mexického Cancúnu až po norské Oslo. Klid v duši je pak v návratu domů s odpočinutou hlavou plnou nových nápadů.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Skicování a tvoření architektonických konceptů na 12,9palcovém Apple iPadu Pro, nejlepší tablet, který jsem kdy měla. Téměř bez něj neodcházím z domu ani z kanceláře. Nikdy nevíte, kdy si budete potřebovat zaznamenat momentální nápad či inspiraci. V posledním roce jsem nejvíce skicování věnovala našemu projektu Bzí, což je zchátralý zámek v jižních Čechách, který jsme s partnery koupili a naší misí je jej zachránit a navrátit mu původní šarm a slávu.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Španělský film Sněžné bratrstvo. Jde o skvělý a silný snímek ukazující nezlomnost lidského ducha v hrozivé a zdánlivě bezvýchodné situaci. Dechberoucí příběh podle knižní předlohy Pabla Vierciho vás přenese do srdce And, kam se zřítilo uruguayské vojenské letadlo s ragbyovým týmem. Rozhodně doporučuji v originálním znění.

Janu můžete sledovat zde