• Styl
  • Krása
  • Vonný edit / Vůně, které vás nenechají chladnými
Další článek

Vonný edit / Vůně, které vás nenechají chladnými

Vůni nemůžete nahmatat, změřit, zvážit, ani vidět. Přesto, je možné, aby vůně měla tvar? Každý rok se na trhu objeví několik tisíc nových vůní. Zdaleka ne každá má za sebou smysluplný příběh a hlavně kvalitní vonný obsah. Aby vůně na přesyceném trhu uspěla, musí mít něco navíc. Nejen základ, hlavu, srdce, ale především duši. Víc než dříve toužíme po nových zážitcích a emocích, které máme šanci zažít jen skrze parfémy. Lačně si kupujeme další a další flakon s vidinou koše plného vanilkových lusků, tajemný závan kouře, nebo podmanivé spojení ambry a květin. Ačkoli venkovní teploty padly o několik stupňů pod bod mrazu, vybrali jsme vůně, které vás určitě nenechají chladnými.

Advertisement

Kolekcí The Pure Perfumes vzdává Jacques Cavallier Belletrud hold ikonické tradici Středního východu: vrstvení. „Ten rituál mě fascinuje, protože umožňuje každému vytvořit si svůj vlastní olfaktorický vesmír a nosit vůni, která je jen jeho,“ říká parfumérský mistr. Vrstvení, které si oblíbili milovníci parfémů po celém světě, hluboce rezonuje s DNA módního domu, který od svého založení nabízí svým klientům možnost personalizace. Kolekce je ztělesněním tří legendárních parfumérských složek ve vysoce koncentrovaných vůních – oud, ambra, santalové dřevo. Jednotlivé vůně kolekce jsou prezentovány v ikonickém flakonu Louis Vuitton, který je pro tuto příležitost přepracován v neprůhledné černé verzi. Tento netradiční, hutný a hluboký odstín zvýrazňuje dokonale čisté linie flakonu, vytvořené ručním leštěním pro odstranění všech nedokonalostí.

Říká se o něm, že je to vůně ráje. Oud, jehož jméno je odvozeno z arabského al-oud, což znamená dřevo, je absolutní složkou. Je surovinou s vůní tak hlubokou, tak fasetovanou, že se zdá, že obsahuje všechny ostatní. Poklad přírody, který v mnoha kulturách spojuje lidské s božským – minulost a současnost. Esenciální olej oud se destiluje ze dřeva tropického stromu druhu Aquilaria, napadaného určitým kmenem houby – který postihuje pouze 1 % všech stromů. Dřevo poté změní svou barvu z bílé na černou a produkuje substanci podobnou pryskyřici s vůní výjimečné hloubky. Oud je velmi vzácný a navíc je produktem skutečně dlouhého procesu, který od výsadby po sklizeň trvá nejméně 30 let. Je opravdovým „černým zlatem“, jeho nejkrásnější esence jsou vyhrazeny pouze několika šťastlivcům… Pro vůně Louis Vuitton získal Jacques Cavallier Belletrud mimořádnou esenci oudu z Assamu. Po staletí byla tato esence produkována rodinou pěstitelů v Bangladéši, kteří jsou nyní výhradními dodavateli pro ikonický módní dům.

parfémy z kolekce Louis Vuitton The Pure Perfumes, 100 ml, koupíte ve vybraných buticích

Další parfumérský počin z českých luhů a hájů. Výrazné tóny hřebíčku, levandule, pačuli, cedru a kadidla se harmonicky prolínají a vytvářejí jedinečnou kompozici limitované vůně, která vznikla díky spolupráci studia Oraculum se šperkařem Ondřejem Stárou. Specifická a přitom tolik typická vůně, navazuje na stejnojmennou kolekci autorských šperků, ve které se umělec vrací nejedn do dětství, ale k jedné ze svých prvních autorsých kolekcí. Samotná vůně vás okamžitě přenese zpět do dětství plného radosti a kreativity. Ačkoliv je parfém jako plastelína, kterou jsme všichni kdysi tak milovali, výsledný mix vonných esencí, které vás ukotví ve vlastní dospělosti.

parfémovaná voda Oraculum x Ondřej Stára Be My Plasteline, 50 ml, 3890 Kč, koupíte zde

Parfumér Barnabé Fillion uzavírá svou kolekci neobvyklých vůní Othertopias parfémem Ouranon, který je oslavou konců. Uzemňující aroma dřeva, pryskyřic a koření evokuje návrat domů s příslibem nových začátků. V úvodu se mísí citrusová svěžest s kořeněnou vůní pryskyřice elemi a téměř kafrovou levandulí, zatímco v srdci umocňuje seno a kadidlo aromatickou hřejivost heřmánku. Minerální základ evokuje stíny němých monolitů v měsíčním svitu nótami myrhy, pačuli a tonky, která kompozici zaobluje.

parfémovaná voda Aesop Ouranon, 50 ml, 4000 Kč, koupíte zde

Douglas Little je zakladatelem, parfumérem, kreativním ředitelem a především hnací silou značky Heretic. Od dětství byl okouzlen vůněmi a díky letitým zkušenostem v oboru se naučil vytvářet atypické, smyslné a luxusní vůně postavené na přírodních ingrediencí, esenciálních olejích a květinových tónech. Když byl osloven, aby na beauty konferenci promluvil o trendech, které čekají segment kosmetiky a především parfumérství, pronesl tehdy odvážné tvrzení: „Budoucnost parfumérství je v přírodních ingrediencích.“ Na jeho výrok ihned reagovala nejmenová parfumérka, jež se nechala slyšet, že přírodní parfémy tvoří jen znuděné ženy v domácnosti a kacíři. Douglase tohle tvrzení nenechalo chladným. Prakticky ihned si nechat slovo heretic (česky kacíř) zaregistrovat jako ochrannou známku své nové značky.

Podobně vznikly názvy i jeho novinkových parfémů. Douglas se často setkával s názorem, že jeho parfémy, spojující přírodní tóny, voní poněkud dirty (česky špinavě). Parfumér se toho chytl a rozhodl se slovo dirty použít v samotných parfémech. Tak vznikly názvy jako Dirty Vanilla, Dirty Coconut nebo právě Dirty Florgasm.

Jak by to vonělo, kdyby rostliny měly orgasmus? Přesně takovou otázku si Douglas položil, a díky tomu vznikla vůně, která slibuje extatický stav. Inspirací pro vytvoření vůně Dirty Florgasm byl růžový jasmín a první jarní deštivý den, kdy se ve vzduchu ocitne omamná vůně rozvoněného jasmínu. Vůně stojí na svěžímu akordu růžového pepře a bergamotu s přívalem pomerančových květů a sladkého koriandru. Srdcem je afrodiziakální směs svěžího jasmínu, tuberózového mléka a smyslného ylang-ylangu, to vše zalité hřejivým dozvukem ambretového semínka.

parfémovaná voda Heretic Florgasm, 50 ml, 3950 Kč, koupíte zde

„Vždy jsem miloval noc a intenzitu, kterou vnáší do vůní,“ vysvětluje autor parfému Palissandre Night Alberto Morillas. Kromě tajemné atmosféry noci se při komponování tohoto dřevitého parfému s lehce koženým podtónem nechal inspirovat také sametovou vůní palisandru, vzácného exotického dřeva, které je známé také jako růžové dřevo. Hlavní role se v parfému ujaly dřevité tóny. Ambrox a pryskyřice elemi do kompozice vnáší chladivou minerální svěžest, která prosvětluje opulentně dřevité a zemité nóty australského santalu, guajakového dřeva a pačuli v základu.

parfémovaná voda Mizensir Palissandre Night, 100 ml, 7750 Kč, koupíte zde