• Styl
  • Krása
  • Parfém na tento měsíc / hříšně opojné Akro
Další článek

Parfém na tento měsíc / hříšně opojné Akro

Můžete vonět jako rozkvetlá louka, jako pudrové mýdlo nebo jako svěží mořský vánek. Ale zkuste spojit svět vůní s vesmírem zážitků. Jak voní prohýřená noc? Jaké aroma má opojení absintem? A co taková vůně prvotřídní hořké čokolády – hluboká a smyslná. Možná to nejsou asociace, které vám vytanou na mysli, když je řeč o flakonku plném neznámého parfému. Ale přesně takhle voní Akro, parfémy tvořené svérázným párem ze západního Londýna – Jackem Miskellym a Anaïs Crespovou – a ostříleným parfumérem Olivierem Crespem.

Advertisement

Jack a Anaïs spolu pracovali po svébytných barech a hospodách lemujících londýnskou tepnu nočního života Ladbroke Grove. A když zrovna nepracovali, trávili v tamních podnicích většinu večerů. Spojil je tak bezpočet prohýřených nocí, jejichž rytmus udávala široká plejáda zvuků, chutí i vůní – poněkud netypický začátek příběhu o tom, jak na svět přišla nová značka niche parfémů. Ale přesně ze všech těch pestrých vjemů se zrodil nápad na vytvoření Akro, tedy vůní, které budou reflektovat divokost a nesvázanost všeho, co spolu Jack a Anaïs prožili.

A tehdy se stal součástí scénáře Olivier, otec Anaïs. Citlivý nos tohoto světoznámého francouzského parfuméra obohatil svět o vůně, jako je například Mon Paris od Yves Saint Laurent, Light Blue od Dolce & Gabana nebo Angel by Mugler, nejen proto tak v této oblasti sbírá jedno ocenění za druhým. Právě díky Olivierovi nejsou parfémy Akro jen výstřelkem snílků, ale prudce sofistikovanými, pečlivě umíchanými vonnými kompozicemi pro nezávislé osobnosti.

„Zvolili jsme název Akro, což ve francouzštině znamená závislý. Jde o kolekci velmi troufalých unisexových vůní, inspirovaných každodenními závislostmi, kterým nedokážeme říct ne. Rozhodli jsme se pracovat spíš s něčím hmatatelným – opravdu si užívám, když můžu reprodukovat vůně, které nás obklopují,“ říká Olivier v rozhovoru pro speciál o parfémech Accords Magazine.

A kde jinde by měly parfémy Akro vznikat než právě na londýnské Ladbroke Grove. Každý kousek absorbuje atmosféru tohoto místa. Nosit můžete třeba parfém Haze, který podle jeho tvůrců voní jako známý Notting Hill Carnival – spojení eukalyptu, absintu, šalvěje a pelyňku vytváří osvobozující vůni, připomínající marihuanový opar.

Nebo se můžete zahalit do vůně noci, kterou ztělesňuje parfém Night. Odvážná kombinace bulharské růže, šafránu, kmínu a agarového dřeva vám zamotá hlavu svou vášnivostí. Symbolizuje noční doteky, které se z baru přesunou až do vaší ložnice, kde pak vzpomínkou zůstane jen tajuplná vůně na polštáři.

Akro parfémy, stejně jako jiné niche počiny, nejsou pro každého. Ale jakmile jim propadnete, jiné už chtít nebudete. Sluší ženám i mužům – neřesti totiž nedělají rozdíly. Vyzkoušet je můžete v prodejně Myskino na pražských Vinohradech.