• Styl
  • Design
  • Moser / Limitku vázy Era vyfoukl mistr sklář oceněný rytířským řádem Francie
Další článek
1 / 4

Moser / Limitku vázy Era vyfoukl mistr sklář oceněný rytířským řádem Francie

Mistr sklář Zdeněk Drobný ze společnosti Moser tento měsíc převzal z rukou francouzského velvyslance v České republice rytířský Řád umění a literatury. V souvislosti s oceněním Moser představuje svou novinku, limitovanou edici vázy ERA, kterou navrhl umělecký ředitel sklárny Jan Plecháč. Vyfouknout ji z důchodu přišla právě sklářská legenda Zdeněk Drobný.

Advertisement

Titul, který uděluje Ministerstvo kultury Francie, putuje do karlovarské sklárny již podruhé. Stejný měl doposud jen jeden jediný sklář v České republice. V roce 2020 ho obdržel mistr rytec Tomáš Lesser.
„Stále se s tím nemůžu sžít, že jsem obdržel takto významný řád. Jsem nesmírně šťastný, že putoval právě do Moseru. Myslím teď hlavně na mistry, kteří mě do řemesla zasvětili, a na mladé skláře, se kterými byla radost spolupracovat. Přál bych jim tento pocit jednou v životě zažít,“ říká po převzetí ocenění mistr sklář Zdeněk Drobný.

Druhý rytířský titul je obrovským úspěchem pro sklárnu Moser zařazenou do prestižní francouzské asociace Comité Colbert, která si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Společnost Moser je jedinou českou firmou, která je jejím členem.

V souvislosti s rytířským titulem Moser představuje svou novinku, limitovanou edici vázy ERA. „Když jsem se dozvěděl, že dostanu rytířský řád, vrátil jsem se po dvou letech v důchodu na huť, abych pro radost z ocenění vyfoukl u sklářské pece novou vázu. Bylo to pro mě velkým potěšením,“ dodává nositel rytířského řádu Zdeněk Drobný.

Design vázy navrhl umělecký ředitel sklárny Moser a Grand designér roku 2023 Jan Plecháč: „Toužil jsem vytvořit něco zcela unikátního. Díky tomu, že se Zdeněk Drobný vrátil na huť, jsem mohl zúročit jeho obdivuhodné dovednosti, jeho pochopení skla. Povolal jsem ty nejlepší brusiče, spojil jejich mistrovské schopnosti a vášeň, kterou jsme společně vnesli do této jedinečné výzvy. Byla to symbióza mistrovství a inspirace, která dala naší váze život.“

Stanislav Drobný (vlevo) a Jan Plecháč... / foto: Michala Rusaňuková

Vázu Era sklárna vyrábí ve třech barevných variantách – čistý křišťál, křišťál vrstvený alexandritem a podjímaný křišťál s tříbarevným jádrem (aurora, ametyst a růžová). Tříbarevné jádro je pro Moser naprosto výjimečné. Díky němu je každá váza unikátní, žádná jiná není úplně stejná, protože na každé ulpělo jiné množství barev a na každé se jinak prolínají.
K dostání bude pouze limitovaná edice 77 kusů, každý z nich bude opatřen unikátním číslem a podpisy tvůrců – rytíře Řádu umění a literatury Zdeňka Drobného a uměleckého ředitele Moseru a Grand designéra roku 2023 Jana Plecháče.

„Zdeněk Drobný v naší sklárně působil celý svůj profesní život, přesně 51 let. Foukal ty nejnáročnější objekty a nápojové soubory včetně těch, které pak putovaly na královské tabule. Sklářství vnímal jako svoje životní poslání, do kterého dával své maximální nasazení. O to více nás potěšilo, že jeho práci ocenilo francouzské ministerstvo,“ uzavírá Pavel Mencl, generální ředitel Moseru.