• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Designérka Linda Procházka ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Designérka Linda Procházka ve víkendovém dotazníku

Sklu dává doslova nový rozměr. Po nominaci na Objev roku v soutěži Czech Grand Design získala cenu EDIDA v kategorii mladý talent. Na loňském ročníku Designbloku zaujala kolekcí svítidel Moonlight, která svým tvarem připomínají měsíční koláčky, jimiž se inspirovala při svém pobytu v Hong Kongu. Aktuálně se Linda snaží o posun vnímání skla více směrem k fashion a činí tak sklo v prostoru přítomnější a dotknutelnější. Designérka Linda Procházka v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Do roku 2020 působila v Londýně jako designérka pro českou firmu Lasvit, která se specializuje na tvorbu světelných instalací z tradičního českého skla. Na svém kontě má mimo jiné také ojedinělou realizaci urny nebo autorské světelné objekty, které představila na své první výstavě v galerii Kvalitář. Naposledy na sebe výrazně upozornila vznikem unikátní skleněné kabelky, která zaujala nejen osobnosti sklářského oboru, ale i mnohé fashionisty.

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Protože jsem designérka, určitě čtenáře nepřekvapí, že produktem, který mi dělá v poslední době největší radost, je právě dílo, které jsem sama navrhla – skleněná kabelka. Poprvé jsem ji představila na předávání hudebních cen Anděl a od té doby ji vynáším na různé akce podobného typu. Dělá tak radost nejen mně, ale i mému okolí. Kdybyste si přáli, aby kabelka dělala radost i vám, neváhejte mě kontaktovat.

2.

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Protože mám intoleranci na lepek a mléko, je to se mnou ohledně jídla trošku komplikovanější. Proto si troufnu říct, že jsem opravdový specialista na lasagne, které lze i s těmito handicapy dobře připravit. V Česku je zatím docela problém s bezlepkovými pokrmy v restauracích. Ale mám moc ráda italskou kuchyni. Chuť jsem si tak spravila během naší nedávné návštěvy Milána během Design Weeku. Úplnou náhodou jsme bydleli vedle podniku, kde dělali nejlepší bezlepkovou pizzu, kterou jsem kdy měla. Taky jsem ochutnala všechny sladké italské speciality v místní bezlepkové pekárně.

3.

Co vám přináší klid v duši?

Cestování. Je to opravdu tak jednoduché, že to jde vystihnout takto jedním slovem. Když jsem na cestách, v pohybu, poznávám nové věci, místa, barvy, vůně, přírodu, tak jsem nejspokojenější, nejšťastnější. Cítím skutečný klid v duši a pocit, že jsem v ten moment na správném místě, ať už je to kdekoli. Nejraději cestuji se svým manželem Marcellem (pozn. red. hudebník Marcel Procházka), který má o cestování úplně jiné představy. Asi je to důkaz, že protiklady se opravdu přitahují. Pro mě cestování a nové zážitky znamenají důležitou součást vývoje vztahu a přináší mi zároveň svobodu. Náš nejdivočejší společný výlet byla nejspíš Indie v roce 2011. Na to nikdy ani jeden z nás nezapomene.

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Nedávno jsme s mou kamarádkou Kateřinou Pantovič vyzkoušely novou věc, a to byl návrh designu skleněné vázy pro její nevlastní maminku. S designováním na zakázku mám sice spoustu zkušeností už s předchozí práce v Lasvitu, ale toto bylo unikátní tím, že klient se účastní výroby designu přímo na huti. Může tak do výsledného vzhledu přímo zasáhnout, jak již při navrhování, tak při samotném vzniku a nechat tak na produktu svůj otisk. Posouvá to tak zážitek s pořizování si díla úplně na jinou úroveň, jednak má klient příležitost potkat se osobně s umělcem, a také sledovat, jak mu dílo vzniká pod rukama. Práce na huti, kde díla ze skla vnikají, je vždycky zajímavý zážitek. Pro mě je to až téměř magický proces. Nikde se to neomrzí. Tentokrát mě to bavilo o to víc, že bylo vidět nadšení v očích klienta.

5.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Právě vyšla druhá část třetí série Bridgertonových. Proto bych doporučila všem slečnám a dámám svolat svoje besties a udělat si krásný víkendový dýchánek a zkouknout čtyři nové díly. Jedná se o dechberoucí seriál zejména, co se výpravy a kostýmů týče. Skoro v každé scéně se můžete těšit na okouzlující historické róby, ale moderně zpracované se značnou špetkou nadsázky. Také soundtrack je ikonický. V seriálu uslyšíte současné hity jako Happier Than Ever od Billie Eilish nebo Yellow od Coldplay ale v klasickém provedení v podání kvarteta. Protože zbožňuji životopisné seriály s fashion tematikou, doporučuji The New Look o Christianu Diorovi, Coco Chanel a Cristóbau Balenciagovi a Becoming Karl Lagerfeld.

Lindu můžete sledovat zde