• Móda
  • Design
  • Páteční pětka / Textilní designér Juraj Straka ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Textilní designér Juraj Straka ve víkendovém dotazníku

Rodilý Slovák v roce 2020 založil v belgických Antverpách vlastní firmu Textile Studio JS, která dodává autorské designy látek největším světovým módním domům, jakými jsou Schiaparelli, Dries Van Noten, Jason Wu, Lanvin, Versace, či Yves Saint Laurent. Nyní se vrací na Slovensko, aby svým jedinečným uměním podpořil lokální módu. Design jeho autorských látek najdete v kolekcích předních slovenských a českých návrhářů včetně Marcela Holubce, značky Nehera, Lenky Sršňové, Zoltána Tótha, Zuzany Kubíčkové, anebo Kateřiny Geislerové. Juraj Straka v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Ještě během studií se zúčastnil mezinárodní soutěže textilního designu ve francouzsékm Lyonu, kde dostal nabídku na stáž v jedné z nejprestižnějších firem vyrábějící luxusní hedvábné látky ve Francii – Bucol Holding Textile Hermès. Z tříměsíční stáže se nakonec stalo sedm let na postu hlavního designéra tištěných látek. Následovaly tři roky v Paříži jako hlavní designér látek a výšivek pro haute couture módní dům Schiaparelli a následně čtyři roky na pozici hlavního designéra látek pod hlavičkou belgického návrháře Dries Van Noten.

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Jako dárek k mé blížící se čtyřicítce jsem si nadělil obrovskou postel. Na výletě v Paříži jsem v hotelu spal na nejlepší matraci svého života. Hned druhý den ráno jsem se zeptal na recepci, jestli mi mohou říct přesný název výrobku. A teď si každou noc připadám jako v luxusním hotelu. Musím říct, že doslova lituji, že jsem takovou investici neuskutečnil před mnoha lety.

2.

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Už víc než sedmnáct let žiji v zahraničí, převážně v Belgii a Francii. Proto pro své přátele rád vařím tradiční česká a slovenská jídla, jako je vepřo knedlo zelo nebo brynzové halušky. Všichni jsou vždy naprosto nadšení. K tomu samozřejmě patří několik skleniček becherovky.

3.

Co vám přináší klid v duši?

Práce na zahradě. Jako textilní návrhář vytvářím většinu času květinové návrhy, a tak je pro mě práce s květinami na denním pořádku. Zahradničení se stalo součástí mého života a téměř všechny květiny, které pěstuji, následně používám ve své práci. Zahrada je jediné místo, kde můj mozek může na chvíli vypnout, ponořit se do přírody a nemyslet na termíny.

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Sociální sítě nás již nějakou dobu nutí vytvářet videoobsah. Zpočátku jsem tento trend nenáviděl, protože jsem nevěděl, jak taková profesionálně vypadající videa dělat. Ponořil jsem se tedy do studia návodů, jak taková videa ze zákulisí mojí práce natáčet a následně upravovat, a vlastně se to stalo mým novým koníčkem.

5.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Mám rád seriály a filmy inspirované životem návrhářů a umělců, kterých je samozřejmě celá řada. Nedávno jsem viděl seriál Halston s Ewanem McGregorem v roli amerického módního návrháře Roye Halstona Frowicka a doslova jsem ho zhltl. Na nadcházející dovolenou mám naplánovaný seriál Becoming Karl Lagerfeld.

Juraje můžete sledovat zde