Další článek
1 / 16

Na návštěvě / V bytě plném zákoutí a minimalismu

Studio Plus One Architects pod vedením Petry Ciencialové a Kateřiny Průchové zrekonstruovalo a kompletně proměnilo dispozice menšího bytu v činžovní vršovické zástavbě v Praze. Jak se vše vydařilo?

Advertisement

Byt o užitné ploše 63 m2 se nalézá v posledním patře jednoho z řady činžovních domů typických pro genius loci pražské hip čtvrti Vršovice.

Majitelé si přáli vytvořit vzdušný a prostorný obývací prostor, kde budou mít možnost se pohodlně scházet. Realizace se chopilo studio Studio Plus One Architects založené v roce 2019 Petry Ciencialovou a Kateřinou Průchovou. Vznikl útulný prostor s řadou „zákoutí“, která vsází na přírodní materiály a minimalismus.

Dalším úkolem pro architektky bylo vytvořit menší soukromá zákoutí pro všechny členy domácnosti. Rozvržení dispozice jsme dlouho hledali, vzniklo velké množství variant, ale díky dlouhému a vytrvalému procesu jsme dospěli k finální variantě, která těší jak majitele, tak nás.

Z původní dispozice zůstaly jen nosné stěny, ale ani ty se neubránily několika zásahům. Obytný prostor se již od vstupu rozlévá celou dispozicí a lze jej jednoduše zvětšovat a rozšiřovat o ložnici/pracovnu. Ta je ze dvou stran průchozí, závěsy po obvodě zajišťují intimitu.
Druhá polovina bytu patří dětskému pokoji a koupelně. Podlažní plocha dětského pokoje není úplně velkorysá, ale tuto nevýhodu dostatečně kompenzuje patro na spaní schované nad kumbálem. Okénko u postele slouží pro lepší cirkulaci vzduchu, ale i komunikaci s ostatními členy rodiny „dole“. Koupelna je minimalistická, divoce probouraná tak, aby se do ní vešlo vše potřebné pro mladou rodinu.

Mírným překvapením při vstupu do bytu může být úplná absence stropních světel – jedinou výjimkou je lustr nad jídelním stolem. Všechna ostatní světla jsou zakomponována v nábytku, světelný zdroj není vidět a jeho intenzita se přizpůsobuje denní či noční době. Tak často podceňované osvětlení bylo v tomto bytě voleno s velkou citlivostí, s velkou iniciativou majitelů a výsledná atmosféra je v každé roční období i denní dobu příjemná.

Materiály
americká jedle – vestavný nábytek a nové příčky
marmoleum – podlaha

Značky
nábytek — JanskyDundera\www.janskydundera.com
koberce — Maimana\www.maimana.cz
obraz — Lucie MichnováStyling a nábytek – JanskyDundera

Cheers bouclé sedačka — Kler, www.kler.eu

Hiroi černé křeslo s kůží — Cappellini, www.cappellini.com

MC Stool černá/přírodní stolička s kůží
MC Shelf krémové police/černé schůdky — MCDJ, www.janskydundera.com