Další článek

Vonný edit / Skutečné klenoty

„Vůně je srdcem našich parfémů. Polodrahokamy jsou jejich duší,“ říká Bénédicte Foucart, zakladatelka ikonické značky Valeur Absolue, která nyní konečně vstupuje i na český trh. Poznávacím znamením parfému této značky jsou polodrahokamy na dně každého flakonu. Větru, dešti a tektonickým pohybům trvalo miliony let, než je vynesly na povrch, ale mistři parfuméři jsou rychlejší. Co měsíc nás tak překvapují s novinkovými vůněmi. Ty nejvoňavější klenoty nadcházejícího měsíce vybral fashion a grooming editor Selected Jirka Hofbauer.

Advertisement

Šestý kousek z kolekce Les Extraits opět navazuje na vizi Jacquese Cavalliera Belletruda originálně prezentovat klíčová parfumérská témata. Vůně Myriad nabízí originální pohled na oud, dřevo tak vzácné, že bývá nazýváno černým zlatem. Jeho vůně je tak komplexní, že působí, jako by obsahovala všechny ostatní. Na počátku evoluce parfému stála výjimečná esence oudu z Assamu, který parfumérský mistr osobně vybral v Bangladéši, od dodavatele, který exkluzivně produkuje tuto surovinu pro módní dům Louis Vuitton. Na základě dlouholeté smlouvy se Louis Vuitton zavázal zachovávat tuto esenci v její celistvosti a pracovat s dokonalou rovnováhou dřevité a kořenité hloubky oudu a jejím charakteristickým živočišným tónem. K vyvážení vysokého podílu oudu v této kompozici byly jasnou volbou květinové nóty. Jacques Cavallier Belletrud pro tuto příležitost vytvořil specifickou růžovou vůni, kombinující svěžest esence z bulharské růže s oblostí absolutu z májové růže.

Autorem flakónu je Frank Gehry, jeden z největších žijících architektů. Tvorba parfémových flakónů byla pro něj jednou z mála oblastí, kterou si dosud nevyzkoušel. Pro parfémové kreace Jacquese Cavalliera Belletruda si Gehry vysnil dynamickou, tekutou formu, která jako by se vymykala fyzikálním zákonům. Šlo vlastně o takový volně plující objekt. Frank Gehry vycházel z originálního flakónu, které pro parfémy Louis Vuitton vytvořil Marc Newson. Nejprve začal natahovat jeho linie do podoby křivek. Z tohoto designu se zrodil působivý uzávěr v podobě jakési imaginární květiny, jehož základnu ručně vytvaroval mačkáním hliníkového plátu. Tato původně prchavá, nyní už věčná forma je odrazem technického i estetického savoir-faire. Je opravdovým uměleckým dílem, skulpturálním a pomíjivým zároveň.

parfémový extrakt Louis Vuitton Myriad, 100 ml, 550 €, doplnění v butiku 100 ml, 375 €, prodávají vybrané butiku Louis Vuitton a louisvuitton.com

Bezpodmínečně přijmout všechny emoce, které nás obývají, cítit se svobodně, být vždy plně sami sebou, zvolit spíše autenticitu než okázalost, prostě zářit a nejen svádět. V tomto duchu se zrodila Valeur Absolue, značka vysoké parfumerie s jedinečným čichovým podpisem. První kolekce značky nabízí sedm odstínů pozitivních emocí: Vitalité, Rouge Passion, Confiance, Harmonie, Serenitude, Joie Eclat, Sensualité.

Za vývojem stojí Bénédicte Foucart, která na tomto portfoliu vůní spolupracovala s aromachology, litoterapeuty, neurovědci a prvotřídními světovými parfuméry. V parfémech využívá esenciální oleje a extrakty rostlin se silnými parfumerskými vlastnostmi, jakými jsou bergamot z Kalábrie, absolue růže, jasmín, fazole tonka, australské santalové dřevo, vetiver nebo pačuli. Součástí každého parfému jsou i polodrahokamy, které se ručně vkládají do každé lahvičky.

kolekce parfémů Valeur Absolue, 14 ml, 790 Kč, 50 ml za 2100 Kč, prodávají vybrané parfumerie Fann a naqed.cz

Levandule? Možná jste si představili babiččinu vytapetovanou koupelnu s kostkou fialového mýdla na umyvadle nebo staré holičství, ve kterém je vzduch prosycen vůní levandule a mechu. Jak už je ale u značky Le Labo zvykem, nic není, jak se zdá. Lavande 31 otevírají nóty bergamotu a neroli pro svěží start, který zároveň odhaluje tu nejčistší levandulovou esenci získanou z květů této aromatické byliny. Zbytek vůně je typické Le Labo. Díky ambrovým, smyslně pižmovým nótám v kombinaci s tonkou v základu vznikl parfém, který je čistý a hříšný zároveň. Parfém povědomý a přesto naprosto nový.

parfémovaná voda Le Labo Lavande 31, 100 ml za 7 200 Kč, prodává Ingredients

Esenciální oleje citrónu a bergamotu, růžový olej, pelargónie, květ citroníku, pomerančový květ stavící na tónech pižmo, ambra, tonka, vetiver, cedr, santal. Podmanivý parfém Nexin se zrodil z inspirace nekonečným vesmírem. Jiskřivě pulzující a zároveň hluboká vůně vyvolává nejen optimistickou představu hvězd mihotavě zářících na noční obloze, ale evokuje také jejich tajemství a neproniknutelnou hloubku. Ve vůni plné nejkvalitnějších ingrediencí ve vysoké koncentraci se mísí svěží citrusové tóny s růžovým olejem a květem citroníku, které jí dodávají punc elegance a vzdušné lehkosti, kdežto hřejivé dřeviny spolu s ambrou, tonkou, vetiverem a větvičníkem ji uzemňují a činí bohatou. Navíc se jedná o limitovanou edice parfému k osmnáctému výročí značky, kdy každý flakón nese unikátní číslo a vloženou kartičkou podepsanou parfémářem Andy Tauerem.

parfémový extrakt Tauer Perfumes Nexin, 50 ml, 5660 Kč, prodává Vavavoom

Mladá progresivní francouzská značka s parfémovými extrakty Versatile Paris se rozhodně nebojí žít svůj americký sen. Minulý měsíc brand představil svou osmou vůni, novinku nazvanou God Bless Cola, za kterou stojí parfémářky Elia Chiche a Camille Chemardin. Tato vůně inspirovaná ikonickými americkými pochutinami nabízí olfaktorický zážitek podobný ochutnávání právě těchto lahůdek, jen bez kalorií. God Bless Cola je neodolatelně gurmánská vůně, která zachycuje podstatu amerického jídla. Hledejte v ní tóny popcornu, ikonické coly, arašídového másla a opravdové hvězdné složky: vanilky. Zabalte kufry a s Versatile Paris se vypravte na výlet do zámoří se zbrusu novým olfaktorickým zážitkem, ze kterého se vám budou sbíhat sliny.

parfémový extrakt Versatile Paris God Bless Cola, 15 ml, 1390 Kč, prodává Myskino

Srdcem parfémované vody L’Eau de Parfum Lumineuse, která evokuje autentickou ženskost a svobodného ducha ženy Chloé, je symbolická růže, která zde září nebývalým jasem. Tato parfémovaná voda je veganská a její složení obsahuje přirozeně získanou vůni, alkohol a vodu. Nic jiného. Růže je zde vyjádřena v celé své bohatosti a komplexnosti. Spojuje se se sametovými akcenty jasmínu Sambac a vytváří sluneční, téměř tělesný buket. Květinové srdce je umocněno vanilkou stejným způsobem, jako prošívání zvýrazňuje kontury módního kousku; její balzamické a jantarové tóny vnášejí do kompozice lahodně návykovou a ženskou kulatost.

parfémovaná voda Chloé L’Eau De Parfum Lumineuse, 100 ml, 4090 Kč, prodává Sephora

Oblíbená značka spodního prádla přináší novou vůni, která má jednu tajnou a zároveň dokonalou ingredienci: její nositelku. „Chtěli jsme, aby se tato vůně stala rozšířením specifické olfaktorické stopy každého z nás. Je jako druhá kůže s texturou růže. Je skutečně půvabná,“ vysvětluje hlavní parfumér Frank Voelkl. Vůně zahaluje svůj základ květinovým hávem. Originální směs pižma se prolne s chemickou stopou vašeho těla pro jedinečný olfaktorický dojem. Texturovaná vůně se otevírá křupavou svěžestí hruškové slupky. V srdci vůně rozvíjí jemná růže stolistá působivou, sametovou stopu, která je živoucí a zároveň i hravá. Prolíná se s nečekanou směsicí surového dřeva a je zakončena krémovitou hřejivostí cedru a exkluzivní esence Dreamwood, kterou vyrábí laboratoř Firmenich a je inspirována ikonickým santalovým dřevem z Mysore.

parfémovaná voda Victoria’s Secret Bare Rose, 2500 Kč, 100 ml