• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Keramička Gréta Kušnírová ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Keramička Gréta Kušnírová ve víkendovém dotazníku

Výrazně na sebe upozornila jako autorka výstřední kolekce barevných uren, která donutila odbornou veřejnost zpozornět, zastříhat ušima a uvědomit si, že přichází nová tvář českého porcelánu a keramiky. Gréta Kušnírová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Jako autorka se Gréta Kušnírová nebojí výstřednosti. Mnohé z barev na její signifikantní kolekci uren mají své přesné místo, jiné po objektu jakoby nahodile stékají a dotvářejí tak signifikantní tvorbu autorky. To vše se odráží i v její pestré osobnosti. „Při tvorbě keramiky a porcelánu musí mít člověk určitou trpělivost a také projevovat lásku k tradičnímu řemeslu,“ říká současná studentka ateliéru Keramiky a porcelánu u Milana Pekaře a Terezy Slukové na pražské UMPRUM. K designu a umění obecně se snaží přistupovat otevřeně, hravě, narušit zažité postupy a představy o běžných předmětech. Ráda se zbavuje jejich tuctovosti, fádnosti a přísnosti skrze nedokonalé povrchy, výrazné barvy a netradiční formy.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Zrovna před pár dny jsem si udělala radost novým módním kouskem – háčkovanou vestou od Martiny Feitové z Recycle Store. Líbí se mi koncept tohoto studia, které je eco friendly a každý výrobek je jedinečný. Co se týká produktového designu, tak jsem si pořídila skleničky značky Ichendorf. Měla jsem je v hledáčku už delší dobu a náhodou jsem na ně narazila v italském Comu, takže jsem neodolala.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vařím velmi ráda, ale v poslední době na to mám méně času, takže se snažím k vaření přistupovat jednoduše a pečlivě vybírám suroviny. Momentálně mě dost baví sicilské pesto trapanese, které dělám z babiččiných domácích rajčat, mandlí, česneku, parmazánu, čerstvé bazalky a olivového oleje. Nejraději ho mám s těstovinami pappardelle.

3

Co vám přináší klid v duši?

Největší klid cítím, když opustím kolotoč svých povinností a jedu za rodinou do Košic. To je místo, kde si dokážu opravdu odpočinout. Klid mi přináší i cestování do jiných zemí a poznávání nových míst, které je pro mě zároveň zdrojem nových podnětů.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Vzhledem k tomu, že většinu času trávím v ateliéru, kde často sedím shrbená v nepřirozené poloze, je pro mě důležitý aktivní pohyb. Z tohoto důvodu jsem se po nějaké době vrátila k tenisu, díky kterému jsem schopna vypnout i psychicky. Je to jedna z mála chvil, kdy nemyslím na svou práci.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Obecně jsem docela aktivní filmový divák, ale jen malé procento z toho, co jsem videla, mi opravdu utkví v paměti. Jedním z filmů, kterému se to podařilo, je Bio ráj. V době, kdy jsem ho sledovala, to bylo něco, co jsem přesně potřebovala, a dodnes si na něj čas od času vzpomenu. Je to sice starší film, ale líbí se mi jeho poetika, citlivost, křehkost a jemný závan melancholie. Plusem je i to, že je přímo z prostředí filmového průmyslu.

Grétu můžete sledovat zde