• Styl
  • Krása
  • Páteční pětka / Dermatoložka Lucia Mansfeldová ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Dermatoložka Lucia Mansfeldová ve víkendovém dotazníku

Všeobecné dermatologii pro děti a dospělé, dermatochirurgii a estetické dermatologii se věnuje již více než dvě desetiletí. Dvakrát byla, i pro své charitativní aktivity v nadačním projektu Cesty bez hranic, nominována a vybrána mezi 111 výjimečných lékařů České republiky v prestižní anketě časopisu Týden. Lucia Mansfeldová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

V roce 2018 založila vlastní kliniku Almiaderm Institute, která se kromě všeobecné a korektivní dermatologie pro děti a dospělé zaměřuje i na psychodermatologii a telemedicínu. Během pandemie se podílela na iniciativě Pozitivní staří, spolu s týmem připravili audioknihu Narození 1918, kde příběhy stoletých Čechů a Slováků namluvili herečky a herci z divadel městských pražských ABC, Činoherní klub, Vinohradske divadlo. Je maminkou tří dětí. Podporuje jako ambasadorka Klub nemocných cystickou fibrózou. Mnoho let se věnuje flamenkovému tanci i organizaci největších festivalů a projektů tohoto žánru v Čechách i na Slovensku.

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Nyní mám radost z nové online knížky o psychodermatologii. Jinak mám velmi ráda různé diáře, kam si zapisuji myšlenky, pracovní nápady a plány s rodinou, pravidelně si je nakupuji a odkládám. A taky jsem sběratelkou hrníčků na čaj a kávu. Všude, kde se pohybuji, mám nějaký oblíbený šálek. Nejoblíbenější jsou hrnky a mističky, které jsme pomalovali s dětmi a nechali je vypálit v kavárně Maluj.

2.

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Myslím, že umím uvařit velmi dobrou slovenskou kapustnicu. Je to rodinný recept, dává se do ní kromě kysaného zelí i sušené ovoce a často i pikantní klobáska. A velmi ráda připravuji dobrou kávu, kterou si nejlépe vychutnám s rodinou a přáteli. Ráda bych měla na vaření více času. Také bych chtěla mít v rukávu víc receptů pro všechny členy rodiny, zvlášť, když každý z nich má chuť na něco jiného. Někdy je jednodušší zajít do dobré restaurace a užít si to s blízkými.

3.

Co vám přináší klid v duši?

Nejraději relaxuji v přírodě s rodinou, nebo při dobré hudbě ve vaně se svíčkou s levandulovou vůní. Kdysi jsem jezdila na koních. Nyní to už bohužel nestíhám. U koní se mi líbilo nejenom samotné ježdění, ale i péče o tato nádherná zvířata, pohyb a manuální práce venku. Nejlépe si vyčistím hlavu při tanci, zejména flamencu, které jsem dělala mnoho let aktivně jako tanečnice, lektorka a pořadatelka festivalů a koncertů. Mám z prostředí flamencového světa hodně přátel. V rámci charitativních projektů Cesty bez hranic a Pozitivní stáří i nyní přibližně jednou ročně pořádáme kulturně společenské eventy, kde se snažíme propojovat umění a medicínu. Neboť je známé, že umění léčí a i medicína je nejenom vědou, ale i uměním. Líbí se mi rčení, že lékař by měl být odpovědný umělec.

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

V poslední době se snažím, i když zatím bohužel nepravidelně, cvičit ráno jógu. I pár minut ráno mi zlepší náladu a dodá energii na celý den. Začala jsem dělat i dechové relaxační cvičení. Využívám je, když jsem před přednáškou, nebo někam spěchám autem a uvíznu v zácpě. V práci si velmi ráda, při ošetřeních nebo chirurgickém zákroku, pouštím hudbu. Lépe se mi pracuje a pacienty částečně zbavím obav ze zákroku nebo vyšetření. Hudba vždy navodí lepší a méně formální atmosféru. Někdy se ptám svých pacientů, jakou si přejí pustit píseň nebo skladbu a hrajeme na přání. Mám zkušenost, že příjemná hudba, stejně jako útulně zařízená ordinace, která nepůsobí stroze a chladně, pomáhá pacienty zbavit stresu a zlepší komunikaci lékaře a pacienta. Dětem někdy pustíme dokonce i krátké pohádky.

5.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Z dětských filmů jsem nedávno opět viděla film Rio. První díl je u nás velmi oblíbený, stejně jako pohádka Coco, která mne vždy na stejných místech dojme, i když jsem ji viděla již mnohokrát. Velmi ráda mám film Nedotknutelní a životopisné filmy nebo dokumenty. Když mám čas, velmi ráda zajdu do divadla. Nejčastěji pak do Dejvického nebo Činoherního klubu. Jsem šťastná, že kultura po pandemii konečně opět ožívá, vždyť, jak už jsme zmínili, umění léčí.

Luciu můžete sledovat zde