• Styl
  • Móda
  • Kolekce Fendace / Dva rivalští módní giganti Fendi a Versace si skládají nečekanou poklonu
Další článek
1 / 62

Kolekce Fendace / Dva rivalští módní giganti Fendi a Versace si skládají nečekanou poklonu

Milánský Fashion Week tento týden zakončila přísně utajená společná kolekce dvou věčných italských rivalů, a to luxusních módních gigantů Versace a Fendi. Revoluční spolupráce v módních kruzích již překřtěná na Fendace budí zaslouženou pozornost. Vrací se do nesmiřitelných módních vod mír a láska?

Advertisement

Spojením Fendi a Versace, dvou ikonických módních domů, nastává ve světě módy jedinečný okamžik. Je to jednak oslava italské módy, ale zároveň i odvážné narušení zavedeného pořádku. Není to jen kolaborace dvou předních značek z odlišných polí působnosti jako třeba zimní propojení Gucci a North Face. Ani jarní propojení do společné kolekce v případě Gucci a Balenciaga – tyto luxusní domy totiž pochází ze stejné „stáje“, a to koncernu Kering. Kdežto Fendi (LVMH) a Versace (Capri Holdings) jsou na poli prémiové fashion těžkými protivníky. Alespoň tedy na papíře.
Pravdou je, že návrháři Fendi Kim Jones a Silvia Venturini Fendi jsou s Donatellou Versace dobrými přáteli. Do jejich nejužšího okruhu známých patří supermodelky Naomi Campbell, Kate Moss či Amber Valetta, které se ostatně pod rouškou „Fendace“ vydaly na milánskou ranvej.

„Poprvé v historii módy vedou dva návrháři skutečně kreativní dialog postavený na vzájemné úctě a přátelství. Při tvorbě těchto dvou kolekcí jsme si vyměnili úlohy,“ uvedla ke kolekci Donatella Versace, kreativní ředitelka domu Versace. Společná kolekce čítá padesát kousků. Pětadvacet looků připravili Jones a Fendi pro Versace, druhou pětadvacítku zase Donatella Versace pro Fendi. Spíše než spolupráce je to tedy klasický swap skládající současně úctu jeden druhému.

Hranice mezi vyhrazenými zónami luxusních konglomerátů jsou smazány a inspirace vychází ze vzájemného přátelství a profesionálního respektu. Donatella Versace a Silvia Venturini Fendi se poprvé odpoutaly od svých rodinných domů a inspirovaly se vzájemnými vizemi, přičemž průvodce na cestách jim dělá Kim Jones, ostřílený návštěvník a inovátor domů jiných tvůrců.

Kolekce Versace od Fendi se inspiruje atmosférou miamské vily Versace od poloviny do konce devadesátek, zkoumá se v ní myšlenka duality, která je nejzřetelnější ve sloučení monogramu Fendi s motivem řeckého klíče Versace. Oděvy procházejí metamorfózou, zjišťujeme, že mnohé kousky jsou oboustranné, obsahují skryté kódy a vystavují na obdiv neskutečné mistrovství dílny Fendi, jako je například tkanina vyrobená z kůže připomínající kroužkovou košili.

Hravá kolekce Fendi od Versace má výraznější punkové ladění a Donatella v ní staví do popředí kontaminaci a narušení zažitých kodexů. Všudypřítomné spínací špendlíky Versace protínají znaky a symboly Fendi. Tkanina připomínající kroužkové košile se kombinuje s krajkou a monogram F vykládaný křišťálem nabízí nové ztvárnění monogramu módního domu. Hedvábný ryps imituje džínovinu a zastřižená jehněčina vnáší do světa Fendi špetku mladistvého rebelství. Let’s be Fendace!