• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Designér Jan Plecháč ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 9

Páteční pětka / Designér Jan Plecháč ve víkendovém dotazníku

Na UMPRUM se seznámil se svým dlouholetým kolegou Henrym Wielgusem, se kterým před deseti lety založil mezinárodně úspěšné designérské studio Plecháč & Wielgus. V loňském roce se Jan Plecháč osamostatnil a založil vlastní studio. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Studoval umprumku, přes den pracoval na komerčních zakázkách a po večerech v hospodě žižkovského Paláce Akropolis tvořil první sebereflektující projekty. Pod hlavičkou designérského studia Plecháč & Wielgus navrhoval pro přední světové brandy, jako jsou dánské Menu, italské Cappelini, Bomma, ale i český Lasvit.
Setkali jsme se daleko od nablýskaných showroomů, a to ve sklárně v Kamenickém Šenově, v samé blízkostí tavících pecí…

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Snad to nebude znít příliš samožersky, ale několik posledních týdnů pracujeme na mé nové kolekci skleněných svítidel. Jedeme skutečně 24/7. A když pominu všechny ty útrapy a svízele, které nastaly během prototypování, tak mi to dělá neskutečnou radost. Takže práce je moje radost.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Nevařím moc často, ale když vařím, tak o to s větší chutí. Paradoxně jsem teď víc než doma vařil ve studiu mým stážistům. Zbožňuji italské a thajské záležitosti. Moje pravidlo – vždy to musí pálit. Tedy v mým případě spíš hořet!

3.
Co vám přináší klid v duši?

Práce a rodina. Mám to tak, že pokud se mi v práci daří, tak mi to přináší uspokojení a také klid na duši. Nevybral jsem si zrovna nejlehčí obor a jsou chvíle, kdy je to dost turbulentní. S rodinou je to jinak. I když příjdu domů vorvanej jak borůvky a děti mi doslova skáčou po hlavě, tak i tohle je pro mě zdrojem klidu a nadhledu. Nějaké malicherné pracovní trable je totiž vůbec nezajímají. Vlastně jim tu bezelstnost v ten moment závidím a přebírám na sebe.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Doplňování vody do termosky. To jsi nečekal, co? Zní to jako úplná blbost, ale mně to dělá neskutečnou radost. Vždycky jsem u sebe nosil nějaké plastové láhve, nebo si vodu před každou cestou nuceně kupoval ve večerce. A najednou termoska. Ta je boží! Žádný plast široko daleko a pořád naprosto čerstvá voda. Úlet!

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Na filmy moc nekoukám. Vlastně celkově moc nekoukám na televizi. Není to žádná moje póza nebo forma vzdoru, jen nemám kdy. Buď jsem v ateliéru, anebo s rodinou. Když je čas, moc rád zajdu do hospody s kámošema. Kamarád Henry Wielgus mi teď doporučil super poslouchání. Jedná se o audioverzi slavné knihy Chromý jelen, která vznikla jako zápis vyprávění siouxského medicinmana. Chromý jelen pracoval jako člen kmenové policie v indiánské rezervaci, kradl auta, pašoval alkohol, živil se malováním reklam, rok strávil ve vězení. Je to neskutečně duchovní kniha a naprostá krása. No, a vidíš, tím se vracím k otázce, co mi přináší klid – je to rozhodně i tahle kniha.

Z aktuální kolekce váz, kterou Jan Plecháč od 6. do 10. října vystavuje na Designbloku:

Více o Janovi Plecháčovi zde