• Design
  • Páteční pětka / Designér a umělec Jan Pančocha ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Designér a umělec Jan Pančocha ve víkendovém dotazníku

Své světelné instalace překračující časové hranice přenáší z virtuálního do fyzického prostoru, které svou vizí nepřeplňuje, ale nechává místo pro individuální mentální vnímání v mysli pozorovatele. V současnosti pracuje jako designér pro českou designovou a sklářskou společnost Lasvit. Jan Pančocha v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Od osobního a veřejného, fyzického a virtuálního prostoru, vzhlíží k duchovnímu, světlem naplněnému kontemplativnímu místu a přezkoumává způsob vnímání uměleckého díla. Janova tvorba se pohybuje na dvou úrovních. První úrovní je práce s digitálními technologiemi, zejména rozšířenou virtualitou a vnímáním ve formě umělecké instalace. Druhá úroveň je osobitý návrhářský jazyk, který je odrazem jeho filozofie designu, a je charakterizován jednoduchostí, nadčasovostí, organičností, který  překračuje trendy a ustojí i zkoušku času.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

V současnosti vzniká pro mě velmi důležitý projekt. Není to produkt, nerad toto slovo používám, protože jeho význam je pro mě limitující. Připravuji sérii monumentálních soch svatých koncipovaných pro mou asi dosud největší výstavu, která se odehraje v příštím roce. Sochy v nadživotní velikosti budou výsledkem mého ročního výzkumu. Inspirací mi byly náboženské motivy, výzkum v oblasti religionistiky, tradice, inovace a vědy, i řemeslná zručnost. Spojení světla, skla, dřeva, betonu a složitých designových digitálně vytvořených prvků vyústilo v hluboké zkoumání estetiky. Touto výstavou také posouvám i hranice své vlastní zručnosti. Objevování nových technik, technologií a materiálů je pro mě důležité a vytvářím si tím určitou osobní komplexitu.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Za tuto otázku jsem velmi rád, protože jsem vášnivý kuchař. Nejradši se zaměřuji na asijskou kuchyni. Je pestrá plná výrazných chutí, vůní a zapojuje spoustu smyslů. Své kuchařské dovednosti jsem hodně zdokonalil během doby, kdy jsem žil v Hongkongu a velmi rád připravuji knedlíčky dim sum. Často pořádám pro své přátele ve svém vídeňském bytě několikachodové večeře s kvalitním vínem a dobrou hudbou. Naplňuje mě to. Jsem rád dobrým hostitelem a záleží mi na tom, aby se u mě přátelé cítili dobře.

3
Co vám přináší klid v duši?

Pokud jde o hledání klidu, nacházím klid v cestování. Jako neklidná duše jsem byl vždy poháněn touhou prozkoumat nová místa a kultury. Každá cesta nabízí útočiště pro tvůrčí obnovení, nové perspektivy a slouží pak jako katalyzátor mé umělecké vize. Minulý rok na podzim jsem se vydal na cestu Japonskem, kde jsem nahlédl do lokálních tradičních řemeslných a designových studií. Učil jsem se od místních výtvarníků, kteří obětovali svůj život s cílem udržení řemesla. Bylo fascinující pozorovat, jak důležité je pro místní udržení tradic. Na základě této cesty jsem pro českou designovou značku skla Lasvit vytvořil kolekci svítidel inspirovanou uměním Kintsugi.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Teprve nedávno jsem se začal zajímat o své duševní a fyzické zdraví. Díky tomu jsem objevil svou novou vášeň pro cvičení. Kalistenika a plavání se staly nedílnou součástí mé rutiny. Jsem spokojenější. Ať už je to díky povzbuzujícímu pocitu posouvání svých limitů pomocí kalisteniky nebo uklidňujícímu rytmu plavání v bazénu. Obě formy přispívají k mému celkovému pocitu zdraví, za což jsem velmi rád. Těším se na další pokrok i objevování nových způsobů, jak pečovat o své tělo i mysl. Určitě je jich spoustu.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Pokud jde o filmové požitky, doporučil bych film Nedotknutelní. Dojemný příběh umocňují vynikající herecké výkony. Tento snímek ve mně rezonuje na hlubší úrovni, protože nabízí pohledy do složitostí morálky a spravedlnosti. Jeho úspěch podle mě spočívá v jeho schopnosti upoutat diváky svou nuancovanou vyprávěcí formu a pohlcující atmosférou, což mám osobně velmi rád. Je to emotivní příběh a já se rád dojímám.

Jana můžete sledovat zde