• Styl
  • Móda
  • Claudia Simon / Jak si česká fashion designérka otevřela módní butik v centru Milána
Další článek
1 / 12

Claudia Simon / Jak si česká fashion designérka otevřela módní butik v centru Milána

Česká designérka Claudia Simon svou fashion značku Swlag rozjela během covidové pandemie, dnes má svůj Swlag Store v milánské trendy čtvrti Brera a před sebou zářnou budoucnost. Jak se z mladé dámy z Českých Budějovic během několika let stala podnikatelkou v samém centru módy a proč je streetwear nové luxury?

Advertisement

Když Claudii Simon potkáte, rozproudí se vám krev žilách. Tahle nepřehlédnutelná mladá žena je synonymem nekonečné energie a optimismu. Miluje život, kvalitní módu a stejně tak přistupuje k tvorbě vlastní značky Swlag, kterou rozjela v únoru 2021 v Českých Budějovicích, během hluboké covidové pandemie. „To, že chci jednou vlastní značku, jsem věděla, ale neměla jsem konkrétní představu ani zkušenosti s launchem značky. Mám silnou vnitřní intuici, která mi zavelela ‘Jdi do toho’, a tak jsem to rozjela. Vždycky si dělám věci po svém, na rady a názory se neptám a chyb se nebojím. Prostě z nich čerpám,“ vypráví o počátcích Swlagu.

Jejím prvním designérským počinem byla trika s nápisem Heroin. „Tahle ikonická trička jsou inspirována reálným balením drogy, kdy ještě bývala v lékárnách k dispozici jako medicína na kašel. Kromě toho mám k tomu slovu ještě vlastní vztah. Chápu ho jako hero-in, hrdina uvnitř každého z nás.“

Kolem značky se jí velmi rychle podařilo vybudovat poměrně silnou komunitu. Když se ale brány světa po epidemii opět otevřely a život se vracel do běžných kolejí, musela Claudia odjet do Milána, kde si ještě před covidem zaplatila roční studium fashion designu na tamní prestižní škole Instituto Marangoni.
„Z Budějovic se mi nechtělo, Swlag měl dobře našlápnuto a já si jela na docela úspěšné rozjezdové vlně. Školu jsme ale měla zaplacenou, takže jsem odjet musela. Jako dneska si pamatuji, když jsem přátelům říkala, že je to jen na rok. Hned po týdnu v Miláně jsem ale věděla, že tohle je to nejlepší místo pro mě i pro Swlag.“

“Jsem impulzivní typ, žiju přítomností, takže moje rozhodnutí bylo okamžité. Peníze za prodaný byt jsem investovala do Swlagu a posunula ho zase o krok dál...”

Aby mohla v Itálii Swlag otevřít a jít si za vlastním snem, musela udělat další důležité životní rozhodnutí. Prodat svůj byt v Českých Budějovicích. „Jsem impulzivní typ, žiju přítomností, takže moje rozhodnutí bylo okamžité. Peníze za prodaný byt jsem investovala do Swlagu a posunula ho zase o krok dál. Vybrala jsem nové látky, navrhla nové střihy, od A do Z sama zařídila všechny nezbytné kolem značky a hlavně jsem otevřela kamenný obchod v nejkrásnější čtvrti v centru města,“ vysvětluje, jak nápad na rychlý přechod do světového centra módy vznikl.

„Brera je pro mě nekrásnější čtvrtí v Miláně a já věděla, že tady chci otevřít svůj obchod,“ říká. Osudnou se jí stala ulice Via Madonnina, kterou si zamilovala na první pohled. „Když jsem viděla, který obchod se uvolnil, spadla mi brada. Chodila jsem kolem něj ještě v době, kdy tam sídlila předešlá značka a já si říkala, že tohle je to místo. A ono to vyšlo,“ usmívá se.
Začátky v podobě jednání s realitními agenty v italštině, podepisování komplikovaných smluv a totální rekonstrukci obchodu nebyly jednoduché, Claudia ale cítila, že dělá správnou věc a 8. dubna 2023 otevřela z dálky nepřehlédnutelný Swlag Store v srdci Milána.

Jednou z hlavních vizuálních esencí Swlagu je unikátní ručně tvořený design, základním stavebním kamenem pak prémiový materiál. „Na materiálu šetřit prostě nemůžete. Po designu je to hned druhá věc, kterou zákazník vnímá, a to musí být pecka,“ vysvětluje Claudia.
Výrazné streatwear kousky jako unisexové teplákovky, oversize trika a čepice jsou šité v menších soukromých dílnách, a to z velké části i v České republice, život v podobě originálního designu jim pak Claudia vdechne svou speciální technikou batiky ve svém milánském obchodě. „Swlag není jen živá a crazy módní značka plná barev a pozitivní energie, je to kompilát mého já, všech mých životních zkušeností a zážitků. Těžko se definuje, musíte ho zažít, vytvářím kousky, které nepřehlédnete.“

“Do streetwearu dnes vstupují i  mnohé high-endové fashion značky, ale luxus originálu, který je jen jeden na světě, rozhodně nenabízí...”

Díky speciální kombinaci různých technik, kterými jsou všechny kousky tvořeny, je každý kus originál. „Tohle je, myslím, celkem unikát. Do streetwearu dnes vstupují i  mnohé high-endové fashion značky, ale luxus originálu, který je jen jeden na světě, rozhodně nenabízí,“ vysvětluje. A pyšně dodává: „Každý zákazník si tak odnese kousek, který nikdo jiný na světě mít nebude.“ Na jednom kousku pracuje klidně i několik dní, mikina, triko nebo tepláky jsou pak výsledkem několika technik jako je batika, bleaching, 3D barvy nebo airbrush.

Swlag je tvořen intuitivně a navíc přímo v obchodě před zraky zákazníků. Neexistují kolekce, neřeší sezónnost. „Nic netlačím, nové kousky vytvářím podle toho, jak to zrovna cítím – jsem ve flow,“ říká Claudia. Designy jsou od jednodušších až po výraznější mixy barev. Mezi novinkami se brzy objeví dlouho plánovaná hippie army kolekce nebo vegan kožichy v ikonických neonových barvách.
Cílem Swlagu je postupně se rozrůstat, účastnit se přehlídek v rámci fashion weeků a otevírat další pobočky či pop-up story po celém světě, včetně České republiky. Claudia zkrátka nemá malé cíle a její vize je jasná. „Ze Swlagu chci vytvořit slavný a celosvětový brand,“ uzavírá designérka svůj příběh.