• Styl
  • Móda
  • Boty, co levitují / Jak nová dámská obuv od Salvatore Ferragamo klame tělem
Další článek
1 / 6

Boty, co levitují / Jak nová dámská obuv od Salvatore Ferragamo klame tělem

Nové retrofuturistické sandály od tradiční značky Salvatore Ferragamo, které jsou dílem kreativního ředitele značky Maximiliana Davise, popírají gravitaci a mohou se rychle stát budoucí klasikou. A pokud ne, tak aspoň módním výstřelkem, který v jarní sezoně 2023 určitě stojí za hřích.

Advertisement

Když mu bylo devět let, půjčil si Salvatore Ferragamo od místního ševce náčiní a celou noc vyráběl boty pro svou sestru na její první přijímání. Ve dvanácti letech už vedl vlastní obchod v rodné vesnici poblíž Neapole. První skutečný úspěch ale nastal až v Americe, kam se přestěhoval. V roce 1915 začal vyrábět pravé kovbojské boty pro hollywoodské režiséry, netrvalo dlouho a stal se jedním z módních symbolů zlatého věku Hollywoodu, kdy obouval například Judy Garland, Audrey Hepburn a Marilyn Monroe.

Po Ferragamově smrti v roce 1960 převzala vedení módního impéria jeho žena Wanda, aniž by měla jakékoli obuvnické či oděvní vzdělání. Pomáhaly ji dcery Fiamma a Giovanna. Právě Fiamma koncem sedmdesátých let vytvořila jako dárek pro svou matku kabelku se sponou ve tvaru podkovy. Kabela dostala označení Gancini a inspirací pro zavírací sponu ji byla zdobná brána Palazzo Spini Feroni – sídla firmy ve Florencii. Oficiální verze kabelky spatřila světlo světa koncem osmdesátých let, od té doby se motiv Gancini objevil i na hodinkách, páscích a botách, ale i jako potisk na kravatách a šátcích.

Symbolu Gancini nyní využívá nový kreativní ředitel značky, sedmadvacetiletý britský designér Maximilian Davis. Další inspirací mu byly červené lodičky, které Salvatore Ferragamo kdysi vytvořil pro Marilyn Monroe. Vznikly tak extravagantní sandály s označením Elina. Díky zakřivené siluetě a zaoblenému podpatku se může zdát, že nositelka se vznáší ve vzduchu. Model se vyrábí také jako domácí obuv. Zrodil se nový obuvnický trend budoucích sezon?