Bydlení je pro sympatickou dvojici architektů stěžejní téma. Klienti často ateliér oslovují s velmi osobním zadáním: aby jim navrhli jejich příští domov. Za uplynulých 15 let se tak v portfoliu BY architects nasbíraly desítky rezidenčních projektů, od komplexních rekonstrukcí jednotlivých bytů, přes rodinné až po bytové domy. Zadání jsou často specifická: „Dělali jsme například byt pro spisovatele, který potřeboval do garsonky umístit 42 běžných metrů knih. Ty se pak logicky staly leitmotivem celého nově vytvořeného prostoru,“ říká Markéta Zdebská. „Když je zadáním bytový dům a vstupujeme tak s návrhem novostavby do veřejného prostoru je pro nás stěžejní kontext. Navrhujeme samozřejmě moderní domy, ale vždy tak, aby byly pro lokalitu přínosem, aby do místa příjemně zapadly. Dispozice musí být v rámci takového zadání univerzálnější, protože neznáme koncového uživatele, přesto se snažíme, aby byly chytré a efektivní.“
Butiková rezidence / Architekti ze studia BY architects o komorním projektu Šlikova 16
Pražský Břevnov je v mnoha ohledech jedinečnou čtvrtí. Byť v dosahu rušného centra i hlavních turistických atrakcí, uchovává si přátelskou atmosféru místa, kde se sousedi znají jmény a děti si mohou bezpečně hrát pod okny. Domy si drží příjemná měřítka, uliční parter plní malé krámky a pouze cinkání tramvaje občas připomene, že pár stanic odtud tepe dynamické velkoměsto. Za solidní fasádou jednoho z místních činžovních domů vyrůstá nenápadný klenot, komorní rezidence Šlikova 16. Architekti Markéta Zdebská a Marek Žáček ze studia BY architects tu skrze architekturu definují, co pro ně znamená slovo DOMA.
Útlá tmavovláska už od dětství ráda navrhovala ideální bydlení, nicméně ji studium architektury vůbec nepřišlo na mysl a po gymnáziu se nejdřív hlásila na práva. „Vzpomínám si, jak jsem si u přijímaček říkala, že by bylo fajn studovat v tak skvělém baráku,“ usmívá se Zdebská. Na práva ji naštěstí nevzali a k vysněné profesi se nakonec dostala oklikou přes studia návrhářství a praxi v interiérovém studiu. Práce ji bavila, ale nepovažovala za uspokojivé prostor obalovat a vyplňovat drahými materiály, aniž by se řešila jeho podstata. „Když nefungují prostorové vztahy, polštáře to nezachrání,“ říká s mírnou nadsázkou architektka, která obor nakonec dostudovala na pražské VŠUP.
Ostatně, klienti vyhledávají Markétu Zdebskou a její tým právě proto, že umí sofistikovaně vyřešit prostor a zvolená řešení přitom nepostrádají vtip či překvapení. Platí to beze zbytku i pro břevnovský butikový projekt Šlikova 16. Připravovat jej s investorem Martinem Bartůňkem začali v době realitního boomu akcelerovaného výhodnými hypotékami, kdy zájemci stáli na nemovitosti fronty a prodalo se takřka vše, co se na trhu objevilo. „Nezřídka se na nás obraceli klienti se žádostmi o úpravy bytů v tzv. luxusních developerských projektech, kde však standardy neodpovídali cenovce a řada detailu byla odbytých. Extrémním příkladem byla situace, kdy byl jediný vypínač na světlo pro obývací pokoj umístěn v zádveří. V betonovém stěnovém systému! Náš klient přišel včas a bylo možné elektrorozvody naprojektovat před litím betonu, ale co budou dělat ti, co si v předstihu architekty nenajmuli – nevím,“ říká smutně architektka.
“Při pohledu z ulice si dům zachovává solidní historickou fasádu a nové vikýře jsou vyvedeny v historizující estetice, která neruší vzhled domu, ani veřejného prostranství...”
Proto se jim líbilo, že investor volil odlišný přístup. „Od začátku chtěl koncepčně promyšlený a po všech stránkách dotažený projekt, který nebude nikde ošizený. To je nakonec i důvodem, proč jsme se na spolupráci domluvili,“ zdůrazňuje.
Vhodný objekt společně hledali dva roky, a když narazili na dům na Břevnově, bylo rozhodnuto. „Potkávala se tu skvělá lokalita, solidní stavba s dochovanými historickými prvky a fascinující výhledy do dvora,“ shrnuje rozhodující vstupní parametry projektu Markéta Zdebská. Právě výhledy určily architektonický koncept rezidence Šlikova 16 postavený na přiznané dualitě a hravé práci s kontrasty mezi novým a starým. „Při pohledu z ulice si dům zachovává solidní historickou fasádu a nové vikýře jsou vyvedeny v historizující estetice, která neruší vzhled domu, ani veřejného prostranství,“ vysvětluje architektka. Směrem do dvora dům nastavuje svoji moderní tvář.
Šachtu výtahu, který dnes automaticky patří k požadovaným standardům, objímají vzdušné terasy. „Příštím obyvatelům dají možnost nadechnout se a současně jim nabídnou krásné výhledy na Prahu,“ dodává. Na rozdíl od mnoha jiných evropských metropolí nebývají v Praze u rekonstrukcí činžovních domů balkóny běžným standardem, tady jsme navíc na hraně památkové rezervace, nedaleko Pražského hradu. „Obydlené, živé balkóny propůjčují městu další vrstvu života. Pokud je nová, moderní vrstva součástí komplexního a koncepčního přístupu, dokážou ji přijmout i památkáři. Důležitá je komunikace a pochopitelně také místní situace.“ tvrdí Zdebská.
Ostatně, nezůstalo u fasády, s kontrasty původních a nových prvků studio BY architects pracuje i v interiéru. Zatímco páteř domu tvoří repasované autentické schodiště, v bytech architekti používají současné materiály i prvky: v koupelnách jsou to podomítkové baterie či hexagonové obklady, v komunikacích lze sledovat promyšlenou škálu dveřních otvorů od těch se skrytou zárubní, až po prosklené dvoukřídlé. „Vše jsme navrhli s ohledem na snadnou orientaci a nastavení správné míry soukromí. Život obyvatel mohou v obytném prostoru rámovat kruhové průhledy v příčkách, které prostor přehledně definují, zároveň mu však dodávají vzdušnost,“ říká Markéta Zdebská o prvku, který se v projektech BY architects objevuje opakovaně.
Stejně důležité jsou podle ní i diagonální průhledy napříč byty. „Umožňují členům rodiny zůstat v kontaktu, i když se nacházejí v různých částech bytu a současně takto pouštíme do interiérů dostatek světla,“ dodává architektka. Světlo je ostatně klíčovým motivem bydlení ve Šlikově 16. Společné schodiště je zalito světlem z francouzských oken na venkovních výtahových podestách. Velkorysá okna bez parapetů bohatě osvětlují hlavní obytné místnosti, zatímco prosklené dveře obytného prostoru vedou světlo až do vnitřních komunikací jednotlivých bytů. Okny disponuje dokonce i většina koupelen.
Spolu s investorem architekti dům rozčlenili na byty s praktickými a žádanými dispozicemi 2+kk a 3+kk. „Snažili jsme se v interiérech vytvořit kvalitní pozadí pro život, který do bytů vpluje s jejich novými majiteli. Jsme totiž přesvědčeni, že architekt nemá exhibovat, spíš by měl svým návrhem vytvořit střízlivý background pro pestrý život obyvatel,“ zdůrazňuje Zdebská. Díky promyšlenému architektonickému konceptu od BY architects a kvalitnímu provedení tak ve Šlikově 16 vzniká nadčasové bydlení s trvalou hodnotou – zkrátka prostor, kde budete rádi doma.
Více o projektu Šlikova 16 zde.
Vizualizace (včetně konceptu interiéru): Svoboda & Williams