• Styl
  • Krása
  • Aesop Othertopias / Neortodoxní trio parfémů, které si vás podmaní
Další článek
1 / 3

Aesop Othertopias / Neortodoxní trio parfémů, které si vás podmaní

Kultovní značka kosmetiky Aesop na sklonku léta představila parfémový triptych Othertopias. Neotřelé vůně v sobě snoubí realitu s představami a jsou umíchány tak, aby nás při prvním přivonění přenesly do říše vzpomínek a snů. A podle osobní zkušenosti autorky tohoto článku vás dokáží úspěšně přenést taky zpátky na dovolenou ve Středomoří.

Advertisement

Řada parfémů Aesop je od počátku vše, jen ne konvenční. Jakmile jsem se tedy dozvěděla, že australská značka přišla s novou trojicí vůní, při první příležitosti jsem zamířila potěšit své smysly do pražského Ingredients Store. A vzhledem k tomu, že jsem se pár dnů před tím vrátila z dovolené u moře, jednotlivé vůně jsem si začala zcela přirozeně spojovat s vjemy, které ve mně čas strávený v prostředí provoněném solí a borovicemi zanechal.

Právě vlnami rozpohybovanou mořskou hladinu má evokovat Karst, což byl důvod, proč jsem po téhle kompozici sáhla nejdříve. Jde o velmi živelnou, čistou vůni, která vám nos rozvibruje svou mineralitou a svěžestí, nikoliv prvoplánovou, ale naopak velmi nečekanou. Vůně Karst pro mě zafungovala jako vítaný teleport na oblázkovou pláž, po níž se mi v Praze v posledních dnech nejednou zastesklo. Santalové dřevo dodává ostatním složkám na intenzitě, přitom je svým charismatickým aromatem nepřebíjí, naopak v nich zdařile akcentuje to nejlepší.

Hlavní složky: jalovec, kmín, santalové dřevo.

Karst (50 ml za 4 200 Kč) k dostání zde.

Nejodlehčenější z trojice je éterická Erémia, vystavěná na lehkých nótách citrusu juzu a nahořklého kosatce, který celé kompozici dodává na osobitosti společně s pryskyřicí galbanum. I Erémia si hraje s elementem vody – její závan má připomenout aroma betonu po prudkém lijáku, moment, kdy se příroda střetává s dílem člověka a vzniká symbiotická vůně, na kterou v hlubokém lese nenarazíte. Probouzí tak vzpomínky na letní propršené dny, které vybízejí k tomu, aby si člověk sundal boty a běhal v loužích. Typicky citrusový parfém tak v tomto případě rozhodně nečekejte.

Hlavní složky: galbanum, kosatec, yuzu.

Erémia (50 ml za 4 200 Kč) k dostání zde.

Protipólem k vzdušné vůni Erémia je dřevitá Miraceti. Na první přivonění působí parfém velmi opojně a někomu se možná i trochu zamotá hlava, skoro jako by stál na palubě korábu uprostřed rozbouřeného moře. Mořskou vodou vyšisované dřevo evokuje labdanum, které se provokativně mísí s kadidlem, mošusovými semínky, styraxem a závanem whisky. Z celé kolekce jde o nejhlubší, nejkulatější vůni, která vám umožní vzít si kapku z horkých letních nocí do přicházejícího podzimu.

Hlavní složky: labdanum, styrax, ambrette.

Miraceti (50 ml za 4 200 Kč) k dostání zde.