Další článek
1 / 24

Chatk_A / Nadčasový design v srdci světa roubenek

Podhůří Českého Švýcarska s městem Chřibská není známé jen pro svůj tradiční sklářský průmysl. Místní krajina je doslova posetá nespočtem malebných roubenek s krásnou přírodou na dohled. Minulý rok se zapíše do historie národního parku černým písmem, na který budou chtít místní co nejrychleji zapomenout. K rychlému zotavení parku napomůže také návrat návštěvníků a obnova turismu. Představujeme vám rekreační koncept Chatk_A, útočiště pro všechny milovníky nadčasového designu dotaženého do posledního puntíku.

Advertisement

Chatk_A je dokonalým zážitkovým místem, už jen díky své poloze. Posuďte sami. Ukrývá se na kraji lesa v malé chatařské osadě, která je snadno dostupná autem. Hustá síť turistických tras vede přímo pod jejími okny, která skýtají okouzlující výhledy na zalesněné kopce na druhé straně údolíčka. V neposlední řadě určitě oceníte i blízkost mini marketu, pekárny i cukrárny. Ve skutečnosti ale toho moc nepotřebujete. Majitelé chatky mysleli doslova na všechno. Během našeho pobytu jsme byli zásobeni neomezeným množstvím kávových kapslí (i velmi silně závislý kávomil si určitě vystačí), dřevem k navození atmosféry u krbu i toaletními potřebami (od tyčinek do uší až po šampón a sprchový gel). Osobně jsem ocenila i možnost zapůjčení jogamatky, domácí obuvi a repráčků. Velkou výhodou je také možnost si s sebou vzít svého zvířecího mazlíčka. Všechny tyto drobnosti ve mně vyvolaly ten správný pocit, že majitelé Klára Honzíková a Karel Mařík mají bohaté cestovatelské zkušenosti a vědí, po čem její hosté touží.

Hned po příjezdu k decentně značené černé ceduli na vás z koruny stromu vykoukne empaticky rekonstruovaná horská Chatk_A se sedlovou střechou z černého plechu a dřevěným obkladem. Díky tomu si zvenku ponechala chatařský ráz, který vás bude lákat k dalšímu průzkumu interiéru. Na něm se spolu s majiteli podílel architekt Tomáš Lindovský, který vypracoval prvotní studii a navrhnul změny v rozložení interiéru.

Ačkoliv Chatk_A není na úplné samotě, díky košatým stromům a hustým keřům poskytuje naprosté soukromí. Do samotného objektu vstupujeme přes prostornou terasu, která je klíčová hlavně během letní sezóny. Právě tam můžete do pozdních letních večerů grilovat, relaxovat nebo jen tak koukat do krajiny. My si terasy moc neužili, jelikož jsme si k návštěvě vybrali zimní období, které ale mimochodem má své kouzlo také. V sychravém a chladném počasí vás nepotěší nic tak jako  šálek horkého čaje a praskající dřeva v malých, ale velmi výkonných kamnech. Je to ten správný druh kýče, který každou zimu chcete zažívat zas a znova. Krbová kamna jsou ostatně highlightem interiéru, vykoukne na vás hned při vchodu do hlavní místnosti – obývacího prostoru, který láká svou pohodlnou pohovkou s nekonečným množstvím dekoračních polštářků. Obývací pokoj je propojený s velkoryse řešenou kuchyní a jídelnou. Musím podotknout, že jako věčný workoholik ocením především prostor pro home office, a to jak pohodlné sezení, tak prostorný stůl, u kterého jsem mohla vyřešit všechny ranní e-maily a odpolední online meetingy.

Prostor ke spaní se nachází v dalším patře, k němuž je cesta trošku obtížnější – nemám v oblibě strmá schodiště, ale v souladu s designem interiéru si myslím, že se tvůrci postarali o maximální možné pohodlí, tedy s určitou mírou opatrnosti se nahoru dostanete. Prostor ve druhém patře je pravděpodobně nejfotogeničtějším místem v celé chatce. Po výstupu nahoru se vám po pravé straně otevře nezapomenutelný výhled z okna atypického tvaru. Věřte tomu, že u něj budete chtít strávit nejedno odpoledne s knihou.

Velký prim hraje taky neotřelý design speciálních plechů, které navrhla Andrea Hylmarová. Samotnou realizaci plechů a truhlařiny měl na starosti Jiří Korec, který stojí například i za realizací unikátního baru, který můžete vidět v Kavárně, co hledá jméno na pražském Smíchově. Díky této plechové konstrukci se obývací pokoj jeví vzdušný a prostorný a ve večerních hodinách, kdy rozžehnete světlo, se vám v interiéru vytvoří zajímavá stínohra.

Pokud na chatku vyrazíte, určitě se nezapomeňte cestou zastavit v pekárně u Martina v České Kamenici. Tip jsem dostala přímo od majitelky a je to vskutku zážitek, taková poctivá pekařina se už jen tak nevidí. No a milovníky devadesátkových cukráren určitě potěší punčák v místní Kavárně u Tadeáše.

Chatk_A je jednoduše řečeno stvořená pro nicnedělání v jakémkoliv ročním období.

Rezervovat pobyt si můžete na stránkách Chatk_A.