• Zdraví
  • Pět příčin vyhoření / Jak vše ustát, pokud nechcete dát výpověď
Další článek

Pět příčin vyhoření / Jak vše ustát, pokud nechcete dát výpověď

Pokud na sebe člověk klade vysoké nároky a práci obětuje veškerý svůj čas, tak u něj dojde k vnitřnímu burnoutu - vyhoření. Problém zasahuje až pětinu populace a počet ohrožených se stále zvyšuje. Syndrom vyhoření byl poprvé pojmenován v sedmdesátých letech minulého století a dnes je tak běžným jevem, že o to spíš bychom si měli na burnout dávat pozor! Světová zdravotnická organizace (WHO) jej nedávno dokonce přidala do mezinárodní klasifikace nemocí. Jak se, když už se objeví, s vyhořením poprat?

Advertisement

Podle Světové zdravotnické organizace je vyhoření oficiální lékařskou diagnózou. Jeden z výzkumů, který se týká vyhoření, identifikuje několik oblastí možné nerovnováhy, které k němu vedou, a nabízí rady, jak s nimi pracovat.

1. Hodně práce
Jestliže u vás platí, že pracovní zátěž odpovídá vaší kapacitě, pak úkoly řešíte efektivně, máte dost času na odpočinek a relax a můžete profesně růst. Pokud se cítíte chronicky přetížení, obnovit rovnováhu půjde stěží.

2. No control
Chybí vám více samostatného rozhodování? Anebo vás nadřízený kontaktuje kdykoli ve dne i v noci a máte pocit, že musíte být vždy v pohotovosti? Mění na pracovišti pořád priority, takže nejste schopni nic dotáhnout do konce?

3. Odměna
Pokud se odměna (nemusí to být jenom peníze nebo benefity) za práci neshoduje s množstvím úsilí a času, který jí věnujete, pak budete mít pravděpodobně dojem, že se vám to ani nevyplatí.
Jaká „odměna“ vás uspokojuje? Možná je to zvýšení platu nebo povýšení, nebo postačí pozitivní zpětná vazba od nadřízeného. Možností je také vybírání přesčasů a odpočinek.

4. Partička
S kým pracujete? Jaké jsou v práci vztahy, a můžete si navzájem věřit? V mnoha případech si nemůžete vybírat kolegy a klienty, ale na dynamice vztahů pracovat můžete. Někdy si stačí jen přátelsky poklábosit, zeptat se, jak se vede, a skutečně poslouchat odpovědi.
Nebojte se chválit kolegy za dobře odvedenou práci, projevujte vděk a úctu. Vyhoření může být nakažlivé, naopak zvýšením své individuální angažovanosti můžete posunout morálku celého kolektivu.

5. Spravedlnost
Pokud máte pocit, že nespravedlnost vyhoření zhoršuje, začněte tím, že se ozvete. Někdy si lidé neuvědomují své předsudky, dokud jim neřeknete, co vlastně chcete. Můžete požádat o přiznání podílu na nějakém úkolu, o poskytnutí prostoru v části prezentace nebo o čas či zdroje navíc. A pokud zjistíte, že nespravedlnost trvá, můžete na ni zdvořile upozornit: „Všiml jsem si, že druhý tým dostal další týden pro práci na projektu. Můžete mi pomoci pochopit, proč to pro náš tým možné není?“