Další článek
1 / 7

Skútr do města / Elektrický transformer BMW CE 04 skutečně putuje do výroby

Pět let vývoje a dva koncepty předcházely e-skútru BMW CE O4, ale nakonec vše došlo ke zdárnému konci a výsledek je vpravdě epický. Elegantní městský stroj vypadající jako z esteticky správně vyladěných sci-fi filmů může být váš během pár měsíců.

Advertisement

U konceptů aut a motorek často zalitujeme, že do sériové výroby putuje nakonec něco docela jiného. V případě CE O4 ale vše vypadá jako podle původních návrhů. Výsledkem je prémiový skútr na elektrický pohon, který vizuálně kombinuje prvky retra i futurismu – něco mezi prvními a posledními Star Wars a z obojího čerpá to nejlepší.

Představte si, až tento skútr zaparkujete před svým open spacem, protože majitelé retromotorek při pohledu na CE 04 zblednou. A za svou závist se ani nebudou stydět.

„Je to naše nová elektrická hvězda určená do měst,“ nechal se během představení slyšet předseda představenstva BMW AG Oliver Zipse. „Kombinuje elektrický pohon s emocemi a zábavou při jízdě na motocyklu. Využívá nejnovější technologie a nejlepší bateriové články, které dodávají elektřinu také BMW iX. Stejně jako je tomu u CE 04, budou i všechny budoucí nové modely BMW Motorrad určené pro městskou mobilitu čistě elektrické.“

O budoucím směřování motocyklové divize BMW tedy už víme a nyní pojďme nahlédnout pod pokličku radikálního stroje. S maximálním výkonem 31 kW (42 k) má nové BMW CE 04 silný motor – dostatečný na to, aby klasickou disciplínu „rozjezd na semaforu“ z 0 na 50 km/h zvládnul za bleskových 2,6 sekundy. Maximální rychlost je 120 km/h, dojezd přibližně 130 km. To umožňuje každodenní bezemisní jízdu ve městě, v příměstských oblastech i menší zábavné výlety po práci nebo o víkendu s klidem a bez starostí. Lithium-iontovou baterii lze nabíjet pomocí integrovaného nabíjecího zařízení z běžné domácí zásuvky, wallboxu nebo na veřejné nabíjecí stanici. S rychlonabíječkou (získáte s příslušenstvím) doba nabíjení při zcela vybité baterii trvá hodinu a čtyřicet minut.

Ke standardní výbavě patří 10,25palcový barevný TFT displej s integrovanou mapovou navigací a konektivitou.

Pokud se ještě vrátíme k prohlášení předsedy představenstva BMW, možná to celé zní jako příkladný marketingový slovník. Na druhou stranu, malé městské a příměstské stroje na elektriku, které dobijete kdekoli, jsou budoucností dopravy, a BMW CE 04 nepochybně je na absolutní špici současného vývoje.
Více o skútru zde