• Radosti
  • Cestování
  • Přípravy na léto / Jan Krčmář důkladně prozkoumal luxusní spa hotel v rakouském Leogangu
Další článek
1 / 13

Přípravy na léto / Jan Krčmář důkladně prozkoumal luxusní spa hotel v rakouském Leogangu

V rakouském Leogangu uprostřed salzburských Alp jsem už kdysi byl. V jedenácti letech, na lyžích s rodinou. Nikdy nezapomenu na ubytování v zapadlé vesnici. Ne, penzion nebyl nijak výrazně krásný. Ani jídlo nebylo tak výjimečné, abych na něj vzpomínal i po třiceti letech. Pamatuji si, že na jedné z toalet měl pan domácí pod štosem novin a časopisů o zemědělství schované magazíny s nahými ženami. Když se donedávna řeklo Leogang, probouzely se moje prepubertální vzpomínky. Ale jen před mou, již dospělou návštěvou hotelu Puradies...

Advertisement

Leogang, jak jsem jej znal v dětských vzpomínkách, se mezitím z nevýznamné rakouské alpské vesnice proměnil v živé centrum pro zimní a letní dovolenou. Díky propojení lyžařského střediska se sousedním areálem Saalbach-Hinterglemm nyní patří k největším v Rakousku. 

Tentokrát jsem se ale do Leogangu jel podívat na jaře, i když počasí tomu úplně neodpovídalo. Cestou nejdřív naší jízdu zpomalil skoro apokalyptický dešť, na místě jsme pak měli možnost i jeden den zažít hory a krajinu pod zhruba pětimilimetrovou vrstvou sněhu, díky níž Leogang vypadal jako těžce přefiltrovaná fotka z Photoshopu.  

Moje žena před výletem na rakouský venkov obvykle upozorňuje na tamější tendence ke kýčovitému alpskému designu. Asi dvě stě metrů nad potokem Leoganger Aache se nalézá hotel Puradies, který je navzdory jejímu tvrzení ale v protikladu. Vizuálně doplňuje louku, na níž před několika lety vyrostl – avšak nenápadně. Je velký, ale komorní. Stylem navazuje na rakouskou horskou architekturu a bez alpského kýče. Balkony (jsou na každém pokoji) zdobí dřevěná zábradlí, jež odkazují na doby, kdy se dřevěné tyče používaly na sušení prádla či sena. Interiérovým highlightem jsou určitě spektakulární dřevěné schody, jež spojují hotelový bar s chill-out lounge.

Jinak se v celém komplexu střídá pocit soukromí s transparentností. Zatímco designy pokojů navozují intimní pocit domova, v ostatních prostorách hotelu sázejí na výhled do krajiny. A nikde více než ve velkoryse navrženém wellnessu. Každá ze čtyř saun disponuje obrovskými okny, skrze které jsme celé odpoledne pozorovali krajinu a do ní po sauně vstoupili. V Puradies nenajdete studenou sprchu nebo vanu s ledovou vodou, ale dveře před hotel k rybníčku, kde se rychle zchladíte. Kdo si dopřeje pokoj vyšší kategorie či jeden z chaletů, má vlastní saunu přímo na pokoji.

Když je venku nevlídně, Puradies se stane místem, kde vlastně vůbec nemusíte ven. Ale jak městečko Leogang, tak i vápencové Alpy stojí samozřejmě za to, abyste vytáhli paty. Okolní hory v létě nabízejí stovky kilometrů turistických stezek i cest pro cyklisty včetně špičkových downhillových trailů. Ostatně, přímo v hotelu si můžete půjčit horské elektrokolo. Komu připadá sjezd na kole příliš pomalý, může si zkusit lanovku Flying Fox, ve které svištíte pověšení hlavou vpřed rychlostí až 130 km/h přes údolí.

Samostatnou kategorií je gastronomie hotelu Puradies. Jako best of stačí zmínit třeba snídaňový bufet, u kterého je výběr místního pečiva a chleba bohatší než v hypermarketu. K pečivu patří velkorysý výběr jogurtů a místních sýrů v bio kvalitě. Mimochodem, v Rakousku rezonuje pojem bio silněji než v mnoha jiných zemích. Promluvil jsem na toto téma s místním farmářem, který si mi hned začal stěžovat na alpské kontrolory.

Jako rodiče miminka jsme s manželkou uvítali snídaně startující v sedm hodin. A stejně tak i to, že kromě dětské postýlky na pokoji nám připravili speciální koš na použité pleny. Obdobným způsobem se tu starají o pejskaře, pro něž mají speciální pokoje.

Večeře v Puradies jsou kulinárním zážitkem, nový šéfkuchař vaří poctivé menu plné překvapení, jako je třeba ředkvičkový sorbet. Dokonalý je výběr domácího vína, především Grüner Veltliner z regionu Weinviertel v brandingu Puradiesu mi připomněl, jak těžké je sehnat v Čechách opravdový Veltliner.

Kapitolou pro sebe je spolumajitel Puradiesu Michael Madreiter, který je doslova chodící fashion manuál na moderní country styl. Michaela můžete v hotelu potkat poměrně často, rád se baví s hosty třeba o tom, proč vyměnil život ve Vídni a kariéru v poradenské společnosti za návrat do rodné vesnice a život hoteliéra. Michael vám třeba také poví, co dnes musíte všechno zajistit, abyste měli opravdu dobrý personál. Ten je v Puradiesu nadprůměrně dobrý. Pokud máte k tomu miminko, stane se vám klidně, že nadšená servírka si jej na chvilku půjčí, a vy se můžete v klidu nasnídat.
Více o hotelu zde