Další článek
1 / 6

Páteční pětka / Privátní kuchař Jirka Hilgart ve víkendovém minidotazníku

Po ukončení kariéry kontrabasisty v Českém národním symfonickém orchestru se věnuje vaření. Z původní zábavy, kam patří i účast ve finále soutěže MasterChef, se stala plnohodnotná profese, kdy se zabývá hlavně privátním vařením, food stylingem a grilováním. Jirka Hilgart v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

„Dáme si někde kávu, nebo Facetime, zjistím si všechna klientova přání a potřeby, nakoupím suroviny a jedu,“ říká mi Jirka Hilgart, jakým způsobem probíhají jeho provátní vaření pro deset až patnáct osob. Jsou to obvykle lidé, kteří chystají oslavu či zvláštní příležitost a chtějí si ji užít doma. „Privátní kuchař? To je, jako když si domov na chvilku proměníš ve špičkovou restauraci,“ směje se.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Nedávno jsem testoval nový model Harley-Davidson Pan America. Je speciální tím, že to je první enduro od této legendání americké značky motocyklů. S panamericou jsem si užil víkend a 600 kilometrů na cestě.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Tohle je pro mě jako pro privátního kuchaře, a pro člověka, který řeší jídlo od rána do večera, celkem záludná otázka. Nejzajímavější je vždy to, které se učím. Teď začínám studovat domácí uzeniny – abych svým klientům mohl nabídnout i domácí salsiccie. A stejně tak začínám studovat kvásek a vše kolem toho.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Dopustím se velikánského klišé, ale klišé je stejně tisíckrát zmíněná velká pravda, takže… jsou to moje děti. Díky nim jsem ztratil strach ze smrti, díky nim vše dostalo smysl. Takové ty minutky, které jsou součástí pěny dní a mně se chce najednou brečet štěstím, že je jsou na světě.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Po šesti letech pauzy znovu hraji na kontrabas. Jakožto bývalému členovi orchestru mi to po dlouhé pauze chybělo, a tak jsem se musel k tomu vrátit. Tolik let jsem to vůbec nedržel v ruce. Ale měl jsem štěstí, že i po takové době vše fungovalo. Mám za sebou první koncert se symfonickým orchestrem a jsem totálně happy, že muziku můžu konečně dělat jen pro radost.

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Jako milovník sci-fi, fantasy a celkově americké popkultury jsem po shlédnutí speciálního dílu kluků z Moviezone o Indiana Jonesovi musel pustit Dobyvatele ztracené archy. Byla to čirá radost.

Více o jeho privátním vaření zde