Další článek
1 / 50

Nejlepší koupání / Cestovatelé a tvůrci šperků z písku Lenka a Jan Malí vybírají své oblíbené pláže

Lenka a Jan Malí jsou tak trochu profesionální cestovatelé. Jejich vášeň pro objevování nových míst je po ukončení roční cesty kolem světa přivedla na myšlenku nevrátit se zpátky do práce, ale zkusit spojit práci a cestování. Rozhodli se jít za vlastními sny a založili značku Couple Of Sand, pod kterou vytváří originální šperky s pískem z nejkrásnějších pláží světa. Pro Selected vybrali pět pláží, které mají nejraději.

Advertisement

Celý nápad vznikl před šesti roky na pláži pod kokosovou palmou na panamském ostrově Isla Coiba. „Líbila se nám myšlenka, že si koupíte šperk s pískem z místa, na které máte vy nebo vaši blízcí vzpomínky,“ vysvětluje Jan Malý. První kousky otestovali blízcí a kamarádi a na základě pozitivních ohlasů se Lenka s Honzou rozhodli celý nápad na založení vlastní značky uvést v život. „První náušnice z písku jsme vyrobili pro kamarádky, abychom jim místo klasických suvenýrů přivezli něco opravdového. A všechny holky je nosily a ptaly se na další kousky,“ popisuje vznik prvních výrobků z písku zakladatelka Lenka.

V portfoliu produktů této značky najdete zejména minimalistické náramky, prstýnky a náušnice, které se vyrábí poměrně jednoduchou technikou. „Pracujeme se stříbrem a nerezovou ocelí. Ocel je univerzálnější, protože nečerná a nejsou na ní alergie, ve stříbře zase tvoříme originální kolekce. K té loňské, velmi úspěšné kolekci Double Drop, přibude na podzim další,“ vysvětluje Honza.

Couple Of Sand mají ve sbírce přes 370 druhů písků nejen z pláží, ale také z hor, pouští a sopek. Zavedli novou službu, že vlastní písek jim může přímo dodat zákazník. „Právě pro člověka, který si písek sám nasbírá na místě, které si zamiloval, mají naše šperky ten správný význam,” popisuje Lenka možnost zpracování písku z vlastních cest zákazníků. Doplňuje přitom, že lidé zdaleka neposílají jen písek z tropických pláží. „Dělali jsme třeba šperky s pískem z dětského hřiště, ze kterého nevěsta nechala udělat náramky svým družičkám, protože z toho hřiště se znají. Další zákazník poslal písek ze základů vysněného domu. Nádherně v našich špercích vypadají i nalámané mušle. Fantazii se u nás meze nekladou.“

Pro výrobu jednoho šperku s vlastním pískem potřebují Lenka s Honzou asi čajovou lžičku písku. „Zákazníky upozorňujeme, že stačí opravdu malé množství a taky že je třeba se řídit pravidly daného místa. Jsou pláže, kde je sběr písku vysloveně zakázán a je potřeba to respektovat,“ dodává Honza.

První tři roky fungování se Couple Of Sand věnovali především trhům s designem v turisticky atraktivních destinacích a dodávání šperků do obchodů v přímořských letoviscích. To jim však v podstatě „vypla“ pandemie. „Poprvé jsme slyšeli slovo koronavirus v Mexiku, kde jsme trávili zimu 2020. Vrátili jsme se v začátku lockdownu a od té doby se změnilo snad vše. Turisté, kteří tvořili většinu naší klientely, se hned tak nevrátí, a tak se věnujeme především zakázkové výrobě a eshopu. V časech pandemie se nám ale dařilo v osobním životě – po dvanácti letech jsme se loni na podzim vzali a letos v březnu se nám narodila dcera Evelína,“ bilancuje Honza.

Palanga (Litva)
Široké pláže lemované voňavým borovicovým lesem mají na sever Evropy nečekaně jemný a bílý písek. Chladné Baltské moře vyplavuje za silných bouřek místní zlato – jantar. My v této netradiční destinaci trávíme každý rok několik týdnů, protože Honzova maminka je Litevka a v tomto přímořském letovisku máme zázemí.

Kualoa Beach (ostrov Oahu, Havajské ostrovy, USA)
Ikonická scenérie ostře se rýsujících havajských hor padajících rovnou do oceánu. Čeká vás prázdná pláž, absence hmyzu, ostrý vítr a studený oceán se silnými proudy. Havajané navíc většinu pláží udržují jako veřejné beach parky a na měkoučkém trávníku si můžete vychutnat piknik nebo postavit stan. Na téhle pláži si budete připadat jako v Jurském parku.

Pláže národního parku Abel Tasman (Nový Zéland)
Divoké pláže národního parku na severu jižního ostrova nabízí bezkonkurenční kayaking, kde kolem vás v průzračné vodě krouží lachtani. Liduprázdné pláže a zátoky berou dech a jediná nevýhoda bude chladný oceán, kde se koupat moc dlouho nevydržíte.

Sayulita (Mexiko)
Jsme velcí milovníci Mexika. Strávili jsme v této úžasné zemi skoro půl roku života a navštívili čtrnáct z jeho jednatřiceti států. Zapomeňte na profláknutý Yucatán a vyrazte k Pacifiku. Ospalé hippie městečko Sayulita na hranici mexických států Nyaritt a Jalisco si nás získalo pohodovou atmosférou, krásnou širokou pláží a fotogenickým městečkem plných instagram-friendly vlaječek (zvaných papel picado). My jsme navíc vyhlásili zdejší stánek Tacos Toño jako nejlepší tacos v Mexiku.

Sai Nuan Beach (ostrov Ko Tao, Thajsko)
Tato země v jihovýchodní Asii nabízí bezpochyby jedny z nejkrásnějších pláží na světě. Tahle je ale speciální v tom, že na ní nenajdete pětihvězdičkový rezort, ale rozpadlé a skoro opuštěné chatky. Navíc se k ní musí dojít pěšky, a to v thajském horku taky hodně lidí odradí. Odměnou za bezmála hodinovou procházku vám ale bude bezkonkurenční nádhera.

Více o značce Couple of Sand zde