• Radosti
  • Zdraví
  • Páteční pětka / Instruktor jógy Václav Krejčík ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 17

Páteční pětka / Instruktor jógy Václav Krejčík ve víkendovém dotazníku

Václav Krejčík se původně věnoval sportovním aerobiku, v roce 1993 se dokonce stal mistrem republiky. Touhu po perfektní postavě však nahradila snaha po dosažení vyváženého stavu mysli. Dnes je známým jógovým instruktorem, spisovatelem, podnikatelem a spolumajitelem Energy Studia a vzdělávací akademie pro jógové instruktory Power Yoga Akademie. V našem pravidelném Q&A Václav Krejčík odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Po deseti měsících jsem dokončil interaktivní knihu, takového průvodce práce s myslí, Deník pro meditační čtení a psaní. Je to má dvanáctá autorská kniha v oblasti zdravého životního stylu a jógy. Tato je specifická svými návody a postupy, jak pracovat sám se sebou, aby se člověk zbavil stresu, napětí a „bludů“ v mysli. Aby se v sobě vyznal, když mysl je zatemnělá. V knize lze číst, ale pomocí cílených otázek si i odpovídat, tedy psát si. A na tomto základě při vyhodnocování posunout sebe sama dál v oblasti mysli, zaměření pozornosti a výkonnosti. V tuto chvíli kniha projíždí různými tiskařskými stroji, každou jednu knihu ruce skládají dohromady. Je to můj masterpiece v oblasti seberozvoje jógy a životního stylu.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

To je otázka přímo pro mě. Obdivuji každého, kdo má trpělivost vařit, kdo má inspiraci pro vaření a jednoduchost v jídle. Velice dobře zvládnu různé tapas, polévky a snídaně. Zrovna nedávno jsem byl pražské restauraci NOI, kde jsem jedl tofu se zázvorem a shiitake houbami. Ona to je spíš verze masitá, ale preferoval jsem tofu a k tomu rýži. To je pro mě výborné jídlo, které mi dodá energii a neunaví. To by byl recept, který bych se doma rád naučil. Jen zatím zůstává u „přání“, protože ten čas, který v kuchyni trávím, je opravdu krátký.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Můj lovecký pes, maďarský ohař Aki, a procházky s ním v lese. To je pro mě naprostý klid v rychlosti doby, ve které žijeme. Vůbec si na ni nestěžuji a jsem rád, že je taková inspirativní. Aki, les a jóga mi do života přinesli pravidelnost, rituály a klid v duši. Za to jsem každý den vděčný, protože mi to současně ukazuje i možnosti, které skrz klid máme.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Jako dítě jsem často jezdil s rodiči na chatu na Křižanovickou přehradu. Hrabal jsem se v záhoncích, sázel kytky, štípal dříví a mnoho dalších podobných aktivit. Nyní mám chatu kousíček od Prahy, kam často jezdím i v průběhu týdne, když nemám aktivity ve městě. Zmiňované činnosti z dětství jsem nyní opět našel a velice mě baví.


5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

U filmů relaxuji. Nemám klasické televizní programy, do kina jdu občas, když mi můj pes dovolí – jak je starší, tak přestal umět být doma sám. Na Netflixu nyní sleduji Posvátné hry, seriál z indického prostředí vypovídající o naturelu Indů, zločinu a korupci v této zemi. Do Indie často cestuji, tato kultura mě zajímá a zde se dozvídám hodně z její historie a vývoje a především vnímám ten naturel samotných Indů. Umím si to na základě svých zkušeností propojit s realitou.

Václava můžete sledovat zde