Další článek
1 / 6

Luxusní automobilky / Souboj, kdo dřív skoncuje se spalovacími motory?

Britský výrobce Bentley na podzim oznámil, že od roku 2030 si koupíte jejich vozy už jenom na elektřinu. Tento týden své smělé eletrické plány ohlásila také největší americká automobilka GMC, jež vyrábí mimo jiné i luxusní cadillaky. Budoucnost je elektrická.

Advertisement

Expanzi do světa elektromobilů uchopili v Bentley vskutku řádně. Od roku 2030 vyrábějí výhradně EV a už od roku 2026 budou bentleye vyjíždět z tovární linky jen jako plug-in hybridy. Skončí tedy i produkce legendárního dvanáctiválce, jenž se dosud na přání montoval do velkého SUV Bentayga To je na jednu stranu smutná zpráva pro milovníky benzinu, na druhou stranu – dobrá zpráva pro všechny sběratele.

Tento týden se k bentley připojuje GMC. Největší americká automobilka, do jejíhož portfolia spadá vyjma luxusní značky Cadillac také Chevrolet nebo Buick, bude all-electric od roku 2035. Během následujících čtyř let GMC představí desítky nových elektromobilů, včetně EV verze legendárního – mnohými milovaného, jinými zesměšňovaného – Hummera, anebo modelu Cadillac Lyriq. (Sarkastická vsuvka: to zní skoro jako Kamiq nebo Karoq. Jen je to Cadillac a vůz má ambice redefinovat americký luxus na kolech pro následující roky.)

Cadillac Lyriq má od roku 2023 redefinovat svět amerických luxusních aut / foto: Cadillac
Autor těchto řádků se vloni v anglickém Crewe zůčastnil představení elektrického konceptu Bentley EXP 100 GT. Futuristický stroj s možností autonomního řízení má přejít do sériové výroby v roce 2035. EXP 100 GT se vyznačuje karoserií z karbonových a hliníkových dílů, které doplňují měděné a stříbrné detaily. Střecha je panoramatická a její boční části se otevírají společně s křídlovými dveřmi. / foto: Bentley