• Styl
  • Móda
  • Návrhářka Kristýna Lovasová / O životě mezi odstřižky a nitěmi
Další článek
1 / 18

Návrhářka Kristýna Lovasová / O životě mezi odstřižky a nitěmi

Talentovaná módní návrhářka Kristýna Lovasová koncem loňského roku představila pod svou značkou Lovas minikolekci My Skin Top a v letošním roce chystá další novinky pod novým brandem Takavete, který založila s designérem Vlastimilem Šenkýřem. V jakém oblečení chodí nejraději a které oděvní značky doporučuje sledovat?

Advertisement

Kristýnu ke studiu módního návrhářství prý přivedla máma. Vyrůstala v umělecké rodině a od děství malovala. „Naše celá rodina se zabývá různými uměleckými obory. Od malby, fotky, grafiky, maskérství, hudby až k herectví, je to dost inspirativní,“ říká. Na základce chodila na kurzy kreslení do holešovické SPŠ oděvní, kam pak nastoupila na obor modelářství návrhářství. „Na škole jsme trávily hodně času a osobní život puberťačky nebyl skoro žádný. Zato studia fashion designu na plzeňské FDULS byly moje nejlepší roky. Kromě titul jsem si z Plzně odnesla přátele na celý život a snoubence,“ směje se. „Taky jsem pochopila, že jsem si zvolila správně. Proto jsem pokračovala na UMPRUM. Jsem ráda, že mě máma nasměrovala tímto směrem. Jen občas, když má to štěstí a vidí, kolik nití a odstřižků kolem sebe mám, tak si říkám, že toho občas i lituje.“

Ačkoli je pořád ještě studentkou oděvního designu na pražské UMPRUM v ateliéru Liběny Rochové, má na svém kontě například kostýmy pro divadelní hru (Traktát o lásce v divadle v Celetné) a její model se představily i v rámci pražského fashion weeku. Kolekce pod název Fake Perfection vznikla ve spolupráci s pletařskou firmou Novia fashion v Krásné Lípě  a ateliérem Grafického designu a vizuální komunikace UMPRUM s Kryštofem Novákem. „Tento projekt mě moc bavil a na Vánoce 2021 bych chtěla vyjet s limitovanou kolekcí vlněných doplňků,“ doplňuje Kristýna.
Na konci loňského roku také představila svou novou minikolekci My Skin Top, která vzbudila zasloužený ohlas. „Je to můj malý projekt, na kterém jsem si vyzkoušela, jaké to je dostat jeden basic produkt do podvědomí lidí. A taky, abych zjistila, co obnáší cenotvorba a jak se domluvit s concept story u nás,“ vysvětluje. Pro velký úspěch letos kolekci rozšiřuje do těhotenských střihů a vytvoří i neprůsvitné kousky. „Topy jsou lehounké, ani nevíte, že je máte na sobě, jsou jako druhá kůže,“ usmívá se.

Sama nejraději nosí černé sukně. „Většinou po ní sáhnu, ať je zima, nebo léto, ať spěchám, anebo se snažím vypadat co nejlépe. Nejraději mám černou plisovanou sukni z dobročinného obchodu, ta už dostala hodně zabrat.“
Říká, že nemá úplně jednotný styl. „Většinou oděv používám jako nástroj k tomu, aby mi dopomohl se cítit dobře. Takže někdy vypadám jako sociální případ s velkou šusťákovou bundou a džínami, jindy jsem all black s černým syntetickým kožichem.“
Ráda má také svůj ležérní černý balóňák, který si přivezla z Anglie. „Vypadá, že by mohl hrát hlavní roli ve filmu s Audrey Hepburn,“ vzpomíná slavnou herečku, kterou považuje i za vzor vytříbeného stylu.
Spíš než ve starých filmech ale čerpá inspiraci na sociálních sítích. „Sleduji různé domácí i zahraniční značky a z toho si skládám, co ke mně pasuje. Mám ráda profily zajiímavých fashion studentů. Momentálně me nejvíc baví například Sineád O’Dwyer, Masha Popova, MY812… Ze značek je to Babaa, Acne StudiosThe Row. Z domácích návrhářů ráda sleduji Overall Office, Danielu Peskovou, Terezu Svolíkovou, anebo Nehera.

Na sklonku loňského roku – pandemii navzdory – spustili se svým snoubencem designérem Vlastimilem Šenkýřem společnou značku Takavete. Jejich prvním počinem je kolekce váz a panákových skledniček nesoucí název Epic. Letos plánují vyjít se stejnojmennou kolekcí variabilních tašek, a tím tak uzavřít jejich první společnou kolekci.
„Takavete vzniklo hlavně pro radost. A taky proto, abychom naše obory a čas propojili, protože jinak tomu tak není,“ směje se Kristýna.
Vyjma toho zpracovává zakázky na svatební šaty a na UMPRUM připravuje svou školní kolekci s názvem Ony pod vedením Liběny Rochové. Stážuje také ve studiu Masopust Anny Štajglové, kde se vyrábí taftované koberce a tapisérie. „Je to barevné, klidné a inspirující prostředí, kde si odpočinu od fashion světa, ale stále cítím materiál v ruce.“
Covid se profese Kristýny Lovasové dotkl citelně, ale snaží se z home officu vytěžit maximum, a tak se věnuje například své on-line prezentaci. „Je těžké udržet si pozitivní přístup, ale pevně věřím, že vše se dá brzy do normálu a zas budeme probírat projekty u skleničky vína v našich oblíbených podnicích na pražské Letné,“ uzavírá Kristýna.

3 RYCHLÉ TIPY NA KONEC

Z kosmetiky doporučuji Apotéku Havlík, konkrétně jejich tříminutová ranní maska na obličej je výborná.

Teď zrovna čtu titul Cyklická žena od Mirandy Gray. Dostala jsem tip od Petry Sovové z hnutí pro aktivní mateřství. A chystám se na poslední knihu Heleny Jarošové Oděv – Móda – Tvorba, její knížky jsou prostě skvostné!

Můj nejoblíbenější lak na nehty je od značky Fedua. Původně vyráběli klasické natěračské barvy a laky balí jako malé kelímky s barvou. Jsou superkvalitní a drží.

kris_lovas
Takavete