Další článek
1 / 9

Hotel Comodo / V království nostalgického hédonismu

Hotel Comodo označuje magazín Condé Nast Traveller za jedno z nejstylovějších míst, kde se tuto sezónu můžete v Alpách ubytovat. Vyjeli jsme do nově se probouzející lokality na konci horského údolí, odkud už nevedou žádné silnice, abychom to sami prověřili.

Advertisement

Z dortově zbarvených fasád velkolepých hotelů z období Belle Epoque, pitoreskně posazených do strmého horského svahu, se podlomí kolena každému fanouškovi režiséra Wese Andersona. Připomínají zlaté časy, kdy se do zdejších lázní sjížděla světová smetánka, aby se kochala výhledy na alpské štíty a prohřívala těla v místních termálních pramenech. Svěží vzduch i léčivou vodu si v Bad Gastein užívali němečtí monarchové, iráčtí králové i bulharští caři, ráda jsem jezdívala populární císařovna Sisi a její manžel, císař František Josef.

Jenže nálady mondénní klientely bývají vrtkavé a šťastné časy obvykle netrvají věčně. Upadající slávu střediska se pokusili v 70tých letech oživit vybudováním lyžařských sjezdovek na přilehlých svazích a obřího betonového kongresového centra v samém srdci lázní. Dnes se z chátrajícího brutalistního kolosu stala alegorie složité situace městečka a spolu s velkolepým vodopádem, který se s hukotem valí přímo středem Bad Gastein, utváří jeho neopakovatelnou atmosféru.

Právě ta začala před pár lety do zapomenutého údolí lákat novou komunitu osadníků: kreativce z velkých měst, kteří za chátrajícími fasádami uviděli zajímavé příležitosti a začali městečku vlévat novou energii. Už po několikátou sezónu Bad Gastain v létě ožije uměleckým festivalem Sommer-Frische-Kunst, kdy se opuštěné budovy proměňují na pop-up galerie. A někteří z jeho pořadatelů své aktivity postupně mění na celoroční.

“Místo, abychom se snažili vymazat minulost, rozhodli jsme se pokračovat ve vyprávění příběhu místa a snažili se vytěžit maximum s jeho geografického a historického kontextu...”

Patří k nim i berlínská architektka Barbara Elwardt, která tu před čtyřmi lety v dražbě koupila budovu někdejší podnikové zotavovny ze 60tých let. Letos v ní po komplexní přestavbě otevřela butikový hotel. Metrový neon s nápisem Comodo září v podvečerním soumraku do dálky a vábí svými měkkými oblinami. Ty jsou ostatně základním stavebním prvkem designového jazyka, který Barbara Elwardt a její partner Piotr Wisniewski použili v koncepci interiéru hotelu.
„Místo, abychom se snažili vymazat minulost, rozhodli jsme se pokračovat ve vyprávění příběhu místa a snažili se vytěžit maximum s jeho geografického a historického kontextu. Od barevné palety až po materiály a formy, vše je silně spjato s místem a jeho historií,“ říká Piotr.

Výsledkem tohoto přístupu je alpský resort prostoupený nostalgií 60. let. Útulná retro atmosféra vás měkce obejme už v prostorné vstupní lobby. Vítají vás teplé tóny, dřevěné obklady, i velkorysé odpočinkové zóny, kde se pohodlně uvelebí početná rodina či skupina přátel. Upoutá zejména vínově rudá ikonická pohovka Camaleonda od B&B Italia, která kdysi stávala i ve zmíněném kongresovém centru. Prostoru dominuje zaoblený nerezový bar v terakotové barvě, a přehlédnout rozhodně nejde ani značné množství uměleckých děl rozmístěných všude kolem. Některé pocházejí z majitelčiny sbírky, řada z nich ovšem vznikla přímo pro hotel.

Dvojice umělkyň Gosia Warrink a Katja Koeberlin z berlínského studia amberdesign například vytvořily pro Comodo unikátní kolekci koberců a tapet inspirovaných horskou tektonikou, do jejichž vzorů propsaly vrstevnice z výškových map, či barvy a obrysy zdejších skalních masivů. Doplňuje je série 140 autorských tisků umístěných ve dvojicích v 70 pokojích. Detail skály stojící hned za hotelem pak designérky transformovaly do mozaiky na zeď u bazénu.

“Udržitelnost je tématem, na které v Comodu narážíte na každém kroku: od nabídky zdejší kuchyně, striktně sezónní a lokální, až po solární panely na střeše budovy...”

To však zdaleka není vše. Majitelka hotelů plánuje každoročně zvát na rezidenční pobyty umělce, kteří by genius loci tohoto osobitého místa zhmotnili v site specifik instalacích a postupně tak vybudovat kolem hotelu sochařský park. První objekt pro Comodo vytvořil polský umělec Ivo Borkowicz. Přímo naproti vchodu vztyčil funkční zlatou meteorologickou stanici. Jde to vrstevnaté dílo vytvořené na základě analýzy alpských statistik, jenž dokládají, že v evropských velehorách v posledních desetiletích ubývá sníh.
„Počátek prosperity Bad Gastainu je spojený s těžbou zlata, k němuž odkazuje barva meteostanice. To jsme vyčerpali stejně, jako se v důsledku klimatické změny brzy stane luxusem i další přírodní zdroj,“ vysvětluje umělec. Udržitelnost je ostatně téma, na které v Comodu narážíte na každém kroku: od nabídky zdejší kuchyně, striktně sezónní a lokální, až po solární panely na střeše budovy.

Rozhodně to však neznamená, že by udržitelný přístup omezoval komfort hostů. Comodo španělský značí pohodlí, a právě to je propsáno do DNA hotelu stejně, jako tam patří vytříbený design a všudypřítomné umění. Od nadýchaných peřin z prachového peří, z nichž se vám nebude chtít vstávat až po velkorysé wellness z několika druhy saun a parních lázní – je nespočet způsobů, jak vás tu dokáží rozmazlovat.

Můžete se zabalit do hřejivých kožešin, usadit se na balkonech a hodiny se kochat dechberoucími výhledy do údolí, v němž chuchvalce mlhy rozehrávají svá představení. Nebo využít některou z nabídky hotelových aktivit, které jsou zahrnuty v ceně pobytu: od kurzů jógy po večerní představení v hotelovém kinosále! V době naší návštěvy se příhodně promítal Grandhotel Budapešť zmiňovaného Wese Andersona. Pro workoholiky a digitální nomády tu mají kvalitně vybavené co-workingové centrum, kde vás nebudou rušit úchvatné scenérie za okny. A nezapomněli tu ani na dětský koutek, ostatně sama majitelka má čtyři děti.

Komfortní chvíle si rozhodně užijete i ve standardních pokojích, luxusnější apartmá pak definici pohodlí posouvají na další úroveň: najdete tu stěny z rakouského mramoru, vintage kožené lenošky, volně stojící vany, či gramofony s pečlivým výběrem vinylů ze 70. a 80. let. A samozřejmě alpské masivy hned za okny. Pokud byste si svůj pobyt chtěli užít aktivně, zdejší sjezdovky jsou součástí největší rakouské sportovní oblasti Ski Amadé se 760 kilometry sjezdovek v zimě a 600 kilometry turistických a cyklostezek po zbytek roku.

Hotel Comodo v Bad Gastein je ale především perfektní základnou pro sofistikované hédonisty, kteří si krásy krajiny rádi užívají z prosluněné terasy, pohodlně zabořeni do polštářů a listujíce uměleckou monografií.