Další článek

Pět prvotřídních šampaňských (nejenom) na oslavy Nového roku

  • Délka čtení 4 min.

Řekněme si upřímně, většina z nás si zhusta přeje, aby letošní rok byl už raději za nimi. Náš znalec alkoholu Ivan Verner vybírá, jaké bublinky odšpuntovat nejenom během oslav příchodu roku 2021, ale i při dalších význačných událostech, které v nejbližších měsících očekáváte.

Advertisement

Legenda o vzniku šampaňského říká, že v roce 1693 benediktýnský mnich Dom Pérignon kontroloval ve sklepě láhve, které spontánně vybuchovaly. Když obsah jedné z nich ochutnal, nadšeně prý zvolal: Bratři, napil jsem se hvězd!

Šumivé víno bylo ale zřejmě známo už o sto padesát let dřív, ovšem jeho obliba rozhodně nedosahovala takových rozměrů, jako dnes. Mluvíme o něm většinou jako o šampaňském, i když je to třeba crémant z Alsaska, ve Španělsku cava, v Itálii prosecco, v Německu i u nás pak je to sekt. Ve všech těchto oblastech to mohou být vína, dosahujících kvality šampaňského, ale nikoli jeho proslulosti.

Hlavní rozdíl je v neskutečně přísných a důsledně  kontrolovaných regulích, jimiž je produkce šampaňského vína řízena a pak také v tom,jak si šampaňská lobby hlídá, aby název Champagne se neobjevil na ničem jiném, než právě na láhvích s tímto proslulým nápojem. Přesvědčil se o tom ostatně i slavný módní návrhář Yves Saint Laurent, když v devadesátých letech přišel na trh s parfémem Champagne. Musel ho přejmenovat.

Střídání sklepmistrů je pro šampaňské domy událostí, ale pro Maison Perrier-Jouët, který měl za svých dvě stě let existence pouze sedm mistrů, byl říjen 2020 skutečně historickým datem. Tento měsíc se Séverine Frerson stala osmým sklepmistrem domu a zároveň první ženou na této pozici.

Producentů šampaňského je téměř pět tisíc, ovšem těch významných domů, které se počítají k Grande Marque, tedy velkým značkám, jen několik desítek. Všichni pěstují či kupují víno z pěti oblastí Champagne, které se liší charakterem půdy i klimatu. Jednotlivé vesnice, kde se víno pěstuje, jsou podle jeho kvality hodnoceny v jednotném a ze tří set jich nejvyššího hodnocení grand cru má jen sedmnáct, dalších čtyřicet jedna pak dosáhlo na stupeň premier cru.

Šampaňské je možné vyrábět pouze ze tří povolených odrůd hroznů – Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier. Většinou jsou ve víně jednotlivé odrůdy zastoupeny v určitém poměru, jedná se tedy o cuvée, směs. Je ale i šampaňské jednoodrůdové; označení blanc de blanc je výhradně z bílých odrůd, blanc de noir z modré odrůdy.

To růžové vzniká většinou přidáním červeného vína, některé domy používají náročnější je postup, při němž se ve vínu macerují slupky hroznů modré odrůdy. 

Nejobvyklejší je neročníkové šampaňské – non-vintage, vzniklé scelením různých odrůd a ročníků, šampaňské vintage je pak z jednoho výjimečného ročníku úrody hroznů, ale chloubou šampaňských domů bývá prestige cuvée. Výběr takového šampaňského, které nám bude opravu chutnat, není nejsnadnější, a tak jsme pro lepší orientaci vybrali několik značek, které znalci zařadili mezi nejlepší šampaňská vína roku 2020. Teď už zbývá jen ty hvězdy opravdu ochutnat…

1. Dom Pérignon vintage 2010

Šampaňský dům se zaměřuje výhradně na výrobu unikátního vintage šampaňského. Právě Dom Pérignon Vintage 2010 je víno s příběhem, za nímž je skryta mistrovsky zvládnutá výzva. V roce
2010 byla totiž zima tuhá, jaro suché a opožděné.

V horkém létě přišly dva dva dny přívalových dešťů, a na odrůdě hroznů Pinot noir se objevila nechtěná plíseň botrytis. Začal závod s časem. Podařilo se, a víno dostalo pojmenování „Vytržené vodě.“ Hrozny byla nakonec nejlepší za tři desetiletí.

Vzniklo šampaňské s vůní jiskřivě sladkého tropického ovoce, manga, melounu a ananasu, přecházející do citrusových tónů pomerančů a mandarinek a končí vůní květinovou.

Chuť je bohatá, plná a výrazná, kopíruje aromatické tóny, které postupně ustupují a nechávají vyniknout odstínům koření i pepře.
moet.com/en-cz

2. Krug Grande Cuvee 168th Edition NV

Tato edice vznikla na základě skvělé sklizně hroznů roku 2012 a téměř dvou set let zkušeností tohoto šampaňského domu. Víno bylo doplněno ze 42 % o rezervní vína – směs 198 vín z jedenácti různých ročníků, z nichž nejstarší jsou ročníku 1996.

Jako všechna Krugova šampaňská se vyznačuje v aroma složitými ořechovými tóny, které vínu dodává sudová fermentace. Podobně se také se v 168. edici Krugova vína odráží vůně sušeného ovoce, zejména hrušky, opečených ořechů, pomerančové kůry a čerstvě upečeného chleba. V chuti je plné až masité, ale díky jasné kyselince je až pronikavě intenzivní; více, než předchozí rovněž excelentní edice.
krug.com

3. Taittinger Comtes de Champagne Blanc de Blancs 2007

Prestižní Comtes de Champagne šampaňského domu Taittinger se skládá výhradně z hroznů Chardonnay pocházejících z vesnic Grand cru. Jeho Blanc de Blancs je čtvrtým v řadě po ročníku 2004. Víno z 5 % leželo čtyři měsíce v sudech aby výsledek získal zakulacení a nádech opečeného toastu.

Na patře je to Taittinger v celé své kráse – jasný, svěží, svěží a elegantní, nabízející smyslnost i ušlechtilou eleganci. V aroma se rozvíjejí tóny citrusů, zralého ovoce, čerstvého pečiva i tóny květinové, máta a heřmánek. Na vzduchu se projeví i jemná kouřovost.

Chuť je kompaktní, ale intenzivní, s jádry čerstvých ořechů a citrusů i jasnou kyselinkou. Jemné a pevné korálky bublinek dodávají šampaňskému luxusní pocit plnosti v ústech. V čistém, intenzivním a komplexním závěru se projeví náznaky minerality teroiru. Ty naznačují dobrý potenciál ke stárnutí v láhvi.
taittinger.com

4. Salon Le Mesnil Blanc de Blancs Brut 2004

Ročníkové edice tohoto šampaňského domu jsou poměrně vzácné a vždy jsou postaveny na výjimečné kvalitě hroznů. Ty, z nichž je udělán Salon Le Mesnil Blanc de Blancs Brut 2004pocházejí z vinic Grand cru v Le Mesnil-sur-Oger a vyznačují se intenzivní mineralitou, která spolu se svěží a čistou chuťovou strukturou předurčují toto víno k archivaci s výhledem nejméně deseti let.

Šampaňské ihned po nalití zaujme v aroma tóny čerstvého pečiva, citrusových plodů, ale připomene i okurku a žampiony. V chuti se jedná o působivě vrstvený Blanc de Blancs, jímž se táhne jemně kouřová minerální nit, na níž jsou navázány tóny briošky, grapefruitu, broskví i pražených oříšků.

Jasná kyselinka ladí s plnou strukturou. Komplexní šampaňské, které – jak už bylo řečeno – se hodí k archivaci, by mělo být poté před konzumaci podrobeno dekantování.
champagne-salon.fr

5. Louis Roederer Cristal Millésimé Brut 2012

Šampaňské Cristal bylo poprvé vytvořeno pro ruského cara, a tomu odpovídá i určitá míra extravagance. Vše ve zlaté od etikety a fólie po obal, který obklopuje čirou láhev a musí tedy chránit obsah před UV zářením, prostě okázalost. Snad i proto se tolik často objevuje v rextech hvězdných rapperů…

Cuvée Pinot noir a Chardonnay uvnitř, které bylo vytvořeno ze sto procent hroznů, vypěstovaných přísně ekologicky, však s touto okázalostí kontrastuje. Aroma je atraktivní, plné svěží květinové vůně, doplněné tóny chleba s náznaky mandlí, citrusů i třešní a prozrazuje se v ní decentní mineralita. V chuti má svěží ovocný charakter, s jasnou kyselinkou a přesto je jemná a krémová.

Tu jemnost oproti neročníkovým šampaňským srovnávají znalci k televiznímu obrazu ve 4K a obrazu ve standardnímu rozlišení. Velice dlouhá dochuť a aromatická hloubka naznačují, že víno má perspektivu ve stárnutí.
louis-roederer.com/en