• Nezařazené
  • Na návštěvě / Do této vily u Českého ráje se dopravíte i vrtulníkem
Další článek
1 / 38

Na návštěvě / Do této vily u Českého ráje se dopravíte i vrtulníkem

Liberecké architektonické studio SIAL má za sebou mnoho pozoruhodných realizací, ale také bohatou historii, jež patří do českého kulturního dědictví. O SIALu vznikla dokonce i divadelní hra. Solitérní vila na okraji Českého ráje z dílny studia SIAL má nejenom fantastické proporce a kouzelné výhledy, ale i svůj vlastní heliport.

Advertisement

Studio SIAL z Liberce letos slaví třicáté narozeniny – ale ne tak docela. Navazuje totiž na původní stejnojmenné studio založené legendárním architektem Karlem Hubáčkem. Autor televizního vysílače na Ještědu založil SIAL (neboli Sdružení inženýrů a architektů v Liberci) již koncem šedesátých let. Když jej Hubáčkovi fanoušci z řad předních architektů po revoluci obnovili, spolupracoval s nimi i nadále až do druhé poloviny devadesátých let.

„SIAL dnes tvoří osm partnerů, architektů a inženýrů a skoro dvacítka zaměstnanců,“ říká jeden z partnerů, architekt Michal Hušek. A pokračuje: „Samozřejmě původní SIAL se stal již trvalou součástí kulturního dědictví z dob minulých, myslím, že ta dobová atmosféra je velmi dobře zachycena v divadelní hře SIALská trojčata,“ připomíná kabaret v libereckém divadle F. X. Šaldy o stavbě ještědského vysílače. Ten jako poctu tomuto dílu a jeho architektům napsal herec a architekt David Vávra s kolegy Radovanem Lipusem a Milanem Šotkem.

Dvoupodlažní vila ve Vlastibořicích s nádhernými výhledy do okolí Českého ráje má tedy výtečný rodokmen. Architekti vycházeli z přání klienta, aby všechny obytné prostory měly přímý vstup na zahradu. „Následně přibyl požadavek, aby parkování v garáži pro čtyři auta bylo na úrovni hlavní obytné místnosti,“ vyjmenovává architekt Michal Hušek. „Vzhledem ke konfiguraci terénu to obnášelo zapustit garáž pod terén a vytvořit k ní venkovní příjezdovou rampu.“

Dalším klientovým přáním bylo použití přírodních materiálů s důrazem na detail a kvalitní provedení. Hlavním stavebním materiálem domu je kámen. V exteriéru převažuje ve formě hrubého, režného zdiva obvodových zdí a opěrných zídek. V interiéru a navazujících venkovních částech domu ve formě obkladu z velkoformátových desek. Autorkou interiérů je Magda Sobotková, jež má podle Huška hlavní zásluhu, že se vše podařilo dotáhnout do posledního detailu.

„A nakonec přibyl v našich podmínkách ne úplně běžný požadavek vytvořit přistávací plochu pro vrtulník v rámci zahrady,“ dodává architekt, který si pochvaluje klientovu vstřícnost. „A také důvěru a velkorysost, bez nich bychom všechny těžkosti se stavbou spojené nepřekonaly.“

Překážek při stavbě bylo relativně hodně. Stavba se nachází na nestabilním svahu s jílovitým podložím, což kladlo vysoké nároky na zakládání. „Ovšem zdaleka největším problémem bylo, že v průběhu realizace postupně zkrachoval vybraný generální dodavatel. To byl docela šok pro všechny. Jednalo se o lokální firmu s velmi dobrými referencemi, nicméně během roku a půl bylo všechno jinak,“ vzpomíná Michal Hušek. „S odstupem času se tomu zasmějeme, ale ještě to nějakou chvíli bude trvat.“

Stavba započala v roce 2016 a byla dokončena v loňském roce. Dům má dvě podlaží. V horním jsou hostinské pokoje a pracovna se samostatným vstupem. Spodní podlaží je částečně zapuštěné do svahu a nachází se zde hlavní obytný prostor, na který navazuje garáž a krytý bazén.

Nedílnou součástí domu je zahrada, která je řešena jako krajinný park a skládá se z několika částí. Vstupní parter horního patra včetně zelené střechy má více formální charakter. Z jihu na dům navazuje ovocný sad s loukou. Nejvíce svažitá část zahrady je řešena soustavou nepravidelných, opěrných zídek a obytných teras, které volně přecházejí do krajiny. Nově nasazená zeleň plně respektuje původní okolní druhy.

Více o studiu SIAL zde