Další článek
1 / 13

Trojský klenot / Vila, která nabízí nerušené soukromí a výhledy na Pražský hrad

V klidné ulici v pražské Troji si sebevědomá fasáda se zlatými prvky pohrává s paprsky letního slunce. Minimalistická vila, kterou ozvláštňuje, nabízí mix dokonalého soukromí a milionových výhledů. Za realizací nadčasového kousku stojí studio deyl-šesták-architekti.

Advertisement

Tvarosloví prémiové vily předurčil lichoběžníkový tvar pozemku a zadání klienta. Ten si přál útočiště před okolním světem. Trochu paradoxně jej architekti umístili do proskleného přízemí domu, které je však díky plnému oplocení dokonale schované před pohledy zvenčí.

První podlaží ukrývá srdce bytu – obývací pokoj s kuchyní a navazující terasou, ideální pro horké letní dny. „Díky severní orientaci si dům přirozeně stíní vlastní hmotou,” říká autor vily Jan Šesták. Velké okenní plochy zároveň zásobují dům dostatkem světla a propojují jej s udržovanou zahradou, která se tak stává přirozenou součástí interiéru.

„Někomu vyhovuje otevřený prostor, někdo má raději soukromí. V návrhu jsme se proto snažili zohlednit obě tyto polohy, takže vila se s přibývajícími úrovněmi postupně odhaluje,” poukazuje Šesták na rozdílné pojetí jednotlivých podlaží domu, která nabízí průhledy do obou zahrad a jsou propojena výtahem. Zatímco první patro vily je se čtyřmi ložnicemi ryze soukromé, v posledním podlaží servíruje velkolepá jižní terasa se saunou skvostné výhledy na pražský Hrad.

Vnitřek klimatizované vily Salabka charakterizují čisté linie a střídmá forma. „U rodinného domu nejsou interiér a stavba nikdy odděleny, je to dvojjediná disciplína,” vysvětluje architekt, který dům navrhl do poslední kliky, včetně vestavěného vybavení a důmyslných úložných prostor. Uvnitř vily převládají umírněné barvy a praktické materiály. „Pro dům, který čeká na nového majitele, je světlá startovní barevnost ideální,” dodává Šesták.

Stejně jako barevné řešení zůstává otevřena i podoba obytné části nejvyššího podlaží vily. „Terase se saunou by slušelo fitness nebo kino, ale nabízí se i startovací garsonka pro starší dítě nebo menší samostatný byt například pro prarodiče, který ocení výtah až domů,” vypočítává možná budoucí uspořádání Lucie Staňková, Sales Representative Svoboda & Williams.

Více o Vile Salabka se dozvíte na stránkách Svoboda & Williams.